Ana SayfaYaşamSağlık8 Maddede Serena Williams’ın Spor Rutini ve Diyeti

8 Maddede Serena Williams’ın Spor Rutini ve Diyeti

Kortların efsanevi ismi ABD’li Serena Williams, başarısı ve güçlü fiziği ile neredeyse her tenis turnuvasında adından söz ettirmeyi başarıyor. Elbette bu özelliklerinin ardında disiplinli bir spor rutini ve özel bir diyet yatıyor.

Ocak 2017’de iki aylık hamileyken Avustralya Açık’ı kazanan Williams, adını Alexis Olympia Ohanian Jr. koyduğu kızını doğurduktan sonra kortlara geri döndü. Geçtiğimiz haftalarda Indian Wells, Kaliforniya’da gerçekleşen BNP Paribas Açık’a katılan Williams yine formundaydı.

Williams’ın kortlardaki gücünün temelini oluşturan diyeti ve spor rutinini yakından inceleyelim.

Williams Her Şeyden Önce Sağlıklı Besleniyor

Serena Williams sık sık mottosunun “Yaşamak için yemek yiyorum, yemek yemek için yaşamıyorum,” olduğunu belirtiyor. Kırmızı et yemeyen Williams, protein kaynağı olarak beyaz eti, özellikle hindi ve tavuk etini tercih ediyor.

Eski Alışkanlıklarını Geride Bırakmış

Williams, Meksika mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden taco’nun büyük bir hayranı. Fakat çok da sağlıklı olmadığının farkına vardığı için taco’yu hayatından çıkarmış. Taco kabukları mısırdan yapılıyor ve Williams mısırın çok fazla tüketildiğinde şişkinliğe yol açtığını düşünüyor. Bu yüzden artık uzak duruyor.

Mutfağından Eksik Olmayan Üç Şey Var

Taco’dan vazgeçmiş olması benzer bir tadı mısır olmadan yakalayamayacağı anlamına gelmiyor. “Onsuz yaşayamam” dediği hindi kıyması ile kimyon ve kırmızı biber, taco’nun sağlıklı sayılabilecek malzemeleri arasında. Bu üçü Williams’ın mutfağında her zaman bulunuyor.

Aş Erdiği Zamanlarda Bile Sağlıklı

Williams hamileyken de sağlıklı bir diyet yapmaya devam etmiş. Üstelik aş erdiği yiyecekler arasında kabak, kuşkonmaz ve enginar var.

Maçlardan Önce Yemiyor

Maçlardan önce gergin olduğu için çok fazla yemek yiyemeyen Williams, bir gece önceden karbonhidrat depoluyor. Fakat makarna ve pizza gibi çok da sağlıklı olmayan karbonhidrat kaynakları yerine esmer pirinç ve kinoa tercih ediyor.

Zaferlerini Kutlamak İçin Annesinin Tarifine Başvuruyor

Maçları kazandıktan sonra kutlama yapmak için sağlıksız besinleri tercih etmiyor. Annesinden soslu tavuk ve pilavdan oluşan mönüyü yapmasını istiyor veya aynı tarifi kendisi hazırlıyor.

Kardiyo ile Birlikte Dans Ediyor

Konu spor olduğu zaman Serena Williams limitleri zorlamayı seviyor. Kardiyosunun ardından zumba ya da bale ile temposunu düşürmeden sporuna devam ediyor. Dışarıda spor yapmayı seviyor ve koşmaktan hoşlanıyor.

Antrenmandan Sonra Spor Salonunda Devam

Yıldız tenisçi iki saat kortta ter döktükten sonra bir buçuk ya da iki saat kadar da spor salonunda çalışmaya devam ediyor. Williams, bacaklarının kortlarda güzel gözükmesine ekstra önem veriyor.