Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımAkıllı dövme çok yakında bizimle! Cyborg’lara dönüşmemize az kaldı…

Akıllı dövme çok yakında bizimle! Cyborg’lara dönüşmemize az kaldı…

Kolunuza yaptırabileceğiniz yeni bir dövme ile telefonunuzu uzaktan kontrol edebileceğinizi, hatta veri paylaşımı yapabileceğinizi söylesek… Akıllı giyilebilir teknolojilerde son nokta ‘akıllı dövme’ler… Sırada ‘akıllı makyaj’, ‘akıllı losyon’ mu var?

Kadın ya da erkek, ‘maskülen’ tarzı olanlar sever mi bilemeyiz ama ‘altın’ renkli dövmenin şık göründüğü kesin… Dövmenin birinci amacı görsellik ama bu, bildiğiniz dövmelerden çok farklı! Massachusetts Institute Of Technology (MIT) ile Microsoft’un araştırma görevlilerinin geliştirdiği ‘altın yaprağı’ndan dövme, akıllı cihaz deneyiminin giyilebilir teknolojilere uyarlandığı en çarpıcı örneklerden.

son

Adı: Duoskin. Öncelikle dokunmatik iz sürücü olarak kullanmak mümkün. Yani dinlediğiniz şarkıyı mı değiştirmek istiyorsunuz, dövmeye dokunmanız yeterli. Akıllı telefonunuzu uzaktan kontrol etmek mi istiyorsunuz? Yine bu altın renkli dövme sayesinde yapabileceksiniz. Bir de Wi-Fi’a gerek yok, NFC üzerinden veri paylaşımı yapmak için de dövmeniz imdadınıza yetişecek.

Tabii ki burada MIT’nin doktora öğrencilerinin ve Microsoft’un araştırma görevlilerinin bu işi nasıl yaptığını anlatmayacağız. Kısa bir bilgi verelim: Grafik yazılımıyla bir devre tasarlayıp iletken oldukları için altın yapraklara geçici dövme şeklinde basıyorlar. Diğer bileşenler ve materyaller de eklenince akıllı dövme ortaya çıkıyor. Sadece akıllı da değil, çok şık göründüğünü de söylemeden geçmeyelim! Üstelik ısıyla renk değiştiriyor.

duoskin_wearable_user_interface_banner_trendy_techie

SIRADA NE VAR?

Yarı insan-yarı robot cyborg’lara dönüşmemize az kaldı. Akıllı dövmeden yola çıkarak mı söylüyorsunuz, diyenler olabilir! Biz söylemiyoruz. MIT Media Lab araştırmacıları bu dövmenin akıllı telefon, masaüstü bilgisayar gibi platformlara giriş imkanı sağlayabileceğini de söylüyor. Ekibin liderlerinden Cindy Hsin-Liu Kao, dövmelerin kolaylıkla insan vücuduna aktarabildiğini de vurguluyor. Dövme gibi değil de yüzük ya da bileklik gibi kullanmak da mümkün. ‘Şekil’ size kalmış! Tamam, hemen yaptıralım diyorsanız… Biraz beklemeniz gerektiğini de ekleyelim. Fiyatı da uçuk değil; Cindy Hsin-Liu Kao, üzerinde çalıştıkları prototipin 175 dolardan daha düşük bir maliyeti olduğunu söylüyor.

Kao’nun akıllı dövmeden yola çıkarak geleceğin giyilebilir teknolojileri hakkında öngörüleri de var (çalışmaları mı desek:)): “Kuaförler, manikür-pedikür salonları, dövme stüdyoları gelecekte giyilebilir teknolojiler için ideal mekanlar olacak. Krem veya bir losyon sürerek ya da yaptığımız makyaj ile akıllı telefonları kontrol edebileceğiz!” Kao’nun daha önce bir tırnak cilasını dokunmatik iz sürücüye dönüştürdüğünü hatırlatalım!
Artık hiçbir şey hayal değil. Biz de bir bilimkurgu filminin içinde değiliz, yani en azından film değil…