Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiAkıllı Şehirler: Milyonların yaşadığı bir BBG evi mi, yoksa hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bütünü mü?

Akıllı Şehirler: Milyonların yaşadığı bir BBG evi mi, yoksa hayatımızı kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bütünü mü?

Akıllı şehirler, teknolojideki gelişmelerin hayatımıza soktuğu bir diğer kavram olan ‘akıllı’ sürecinin yansımalarından. Su tasarrufunda bulunulması, enerjinin daha az tüketilmesi gibi pek çok artısı var ama mikrofon, kamera gibi araçların da yer aldığı sokak lambaları söz konusu olduğunda tartışmalar alevleniyor.

ABD San Diego’daki sokak lambaları akıllı sokak lambaları haline getirilerek şehrin ağ şebekesine bağlanacak. Bu aynı zamanda yetkililere, sokak lambalarının gücünü tek tuşla azaltma ya da uzak mesafeden sokak lambalarını söndürme imkanı tanıyacak. Yerel yetkililer akıllı sokak lambaları ile etrafta olan biten hakkında da bilgi sahibi olabilecek.

Nesnelerin İnterneti

San Diego bu proje ile ‘Nesnelerin İnterneti’ ağına sahip dünyanın en büyük akıllı şehri olacak. 14 bin sokak lambası, 30 milyon dolarlık bir yatırımla enerji tasarruflu lambalarla donatılacak. Bu lambalarda kamera, mikrofon ve başka sensörler de yer alacak. Yani civarda olan biteni gözlemleme ve dinlemenin yanı sıra trafik akışından park alanı kullanımına kadar pek çok farklı bilgi de toplanabilecek.

Sokak lambaları ile gerçekleştirilecek akıllı şehir uygulaması, faydalarının yanı sıra mahremiyete dair endişeleri de beraberinde getirdi. Burada can alıcı soru şu: Akıllı lambalar insanlar hakkında bilgi toplamak için mi kullanılacak?

Merkezi ABD’de olan sivil toplum kuruluşu Electric Frontier Foundation’ın kıdemli ekonomisti Adam Schwartz, bu sorunun cevabının evet olması halinde ‘akıllı şehir projesi’nin gözetim anlamına geleceğini belirtiyor. Her ne kadar akıllı sokak lambasına dair projeyi yürüten firmanın yetkilileri, olağan durumlarda ham ses ve görüntülerin paylaşılmayacağını belirtse de şüpheler haksız değil… Şirket sözcüsü, kişiye özel bilgilerin yer alacağı ham verilerin geçici bir süre tutulduktan sonra kısa süre içerisinde silineceğini de ekliyor. San Diego’nun yerel yetkilileri ise verilerin kamuya açık hale getirileceğini ve bu verilerin araştırma yapmak ya da başka çalışmalar için kullanılabileceğini ifade ediyor.

Projenin tamamen hayata geçirilmesiyle San Diego’da yıllık 2.4 milyon dolarlık bir tasarruf da olacak. Proje 13 yıl itibariyle daha çok kazandıracak çünkü yatırıma harcanan para artık kazandırmaya başlayacak. Araştırma şirketi Frost and Sullivan’a göre 2020 yılı sonuna kadar akıllı şehirler pazarının hacminin 1.54 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.

Sensörler Silah Sesine Duyarlı

Hali hazırda bir pilot projenin yürütüldüğü San Diego’da akıllı lambalardaki sensörler, silah sesini ayırt edip polisi alarm durumuna geçirebiliyor. Bu da projenin, suç oranının yüksek olduğu bölgelerde daha hızlı yayılması demek! Pek çok akıllı lambanın suçun yüksek olduğu bölgelere konması, tahmini zor bir ihtimal değil. Öte yandan “akıllı” ifadesi bu lambaların ‘hack’lenme olasılığını da gündeme getiriyor.

Peki siz hangisini tercih edersiniz? Akıllı bir şehirde yaşamayı mı yoksa teknolojiden uzak bir dağ evinde mi? Her ikisini de reddedip hem akıllı olsun hem de özgürlüğümüz kısıtlanmasın diyenlerdenseniz, teknolojik yeniliklerle birlikte yeni yasalara ihtiyaç duyulduğunu da bilirsiniz. İşin hukuksal boyutu, şimdiden tartışılmaya başlandı bile…