Ana SayfaYaşamSeyahatAlternatif Tatil Programı Arayanlara 10 Harika Kasaba

Alternatif Tatil Programı Arayanlara 10 Harika Kasaba

Paris, Londra, Berlin ya da New York. Büyük şehirleri gezmek pek çok insan için seyahat etmenin tek yolu olabilir. Fakat aslında dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen, birbirinden güzel küçük kasabalar bulunuyor. Nostaljik atmosferleri, büyüleyici manzaraları ve bir sürü sıra dışı aktivite ile bu kasabaların ziyaret edilmeye değer olduğunu düşünüyoruz. İtalya’dan Slovenya’ya, Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Vietnam’a çeşitli ülkelerde yer alan, nüfusu 65 bini geçmeyen 10 kasabayı sizler için seçtik.

Rothenburg ob der Tauber

Almanya’daki Rothenburg ob der Tauber kasabası ziyaretçilerini Orta Çağ’a doğru bir zaman yolculuğuna çıkarıyor. Kasabanın sokaklarında sepetlerle süslenmiş pencereler arasından geçerek rengarenk bahçelere ulaşacak, kiliselerin göz alıcı mimarilerine hayran kalacaksınız.

Alberobello

Puglia, İtalya’daki Alberobello kasabası koni şeklinde trulli adını verdikleri çatıları ve kireç taşından küçük evleriyle ünlü. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu kasaba gerçekten büyüleyici. Manzaranın ve restoranların şahane olduğu Alberobello adeta keşfedilmeyi bekleyen bir hazine.

Tenby

Galler’deki sahil kasabası Tenby, el değmemiş sahilleri Arnavut kaldırımlı sokakları ile keyif verici bir yer. Kasaba; restoranları, dükkanları, kafeleri ve barlarıyla ziyaretçilerini eğlendirmeyi başarıyor. Orta Çağ’da kurulmuş bir kasaba olan Tenby’nin tarihi duvarları ise günümüze kadar sağlam kalmış.

Positano

İtalya’daki Positano, ünlülerin uğrak tatil beldelerinden biri. Beyaz, pembe ve sarı renklerde evleriyle gezginleri büyüleyen kasaba, Akdeniz’in uçsuz bucaksız mavi sularına uzanıyor. Kasabanın şık dükkanlarını, popüler restoranlarını ve rengarenk sokaklarını gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Telluride

Avrupa’yı terk edip Amerika’ya uzanıyoruz. Hedefimiz; Colorado’da, muazzam büyüklükteki dağların arasındaki şirin kasaba, Telluride. Burada manzaranın yanı sıra kayak parkurları da bir o kadar nefes kesici. Ünlüler arasında da popülerliği artan kasaba, eğlenceli etkinliklere ve festivallere ev sahipliği yapıyor.

Bled

Slovenya’nın tatil kasabası Bled, göz alıcı manzarasıyla tanınıyor. Zümrüt yeşili bir göl ile çevrili kasabadaki Orta Çağ’dan kalma kale ve bir adacığın üzerine konuşlanmış kilise, ziyaretçilerin ilk duraklarından. Burada bisiklete ve kanoya binmek, yürüyüşe çıkmak hayli keyifli. Romantik atmosferi sayesinde sevgiliyle baş başa çıkılan tatillerin ideal duraklarından.

Annecy

Fransa’nın eski kasabalarından Annecy’de gezginler, pastel renkli evlerde ve göl kenarındaki kafelerde keyifli vakit geçirebiliyor. Château d’Annecy’nin tarihi dokusuna hayran kalacak, göl kenarında bisiklete binecek tatilciler bu taraftan lütfen!

Sidi Bou Said

Tunus’taki Sidi Bou Said, Akdeniz’e dik bir uçurumdan bakan bir kasaba. Huzur verici manzaraların dışında Arnavut kaldırımlı sokaklarındaki şirin dükkanları, kafeleri ve sanat galerileriyle de ilgi çekiyor.

Franschhoek

Büyüleyici manzaralarıyla bilinen Güney Afrika Cumhuriyeti kasabası Franschhoek, dünyaca ünlü restoranlarıyla gurme lezzetler arayan gezginler için ideal bir tatil alternatifi. Kasabanın etrafındaki Drankenstein ve Wemmershoek dağlarında gezintiye çıkabilir, restoranlarda farklı lezzetler deneyebilirsiniz.

Hoi An

Vietnam’ın Qang Nam bölgesinde yer alan Hoi An antik kenti, Thu Bồn nehrinin hemen yanı başında kurulu. Bugüne kadar sağlam kalması için titizlikle korunan Japon tacir evleri, Çin tapınakları ve çay depolarıyla UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan başka bir kasaba.