Ana SayfaYaşamSosyal MedyaAmatör bir podcaster mısınız? Podcast’iniz üzerinden gelir elde edebilirsiniz! İşte 7 öneri

Amatör bir podcaster mısınız? Podcast’iniz üzerinden gelir elde edebilirsiniz! İşte 7 öneri

İnternet kullanımının yaygınlaşması, bireylere istediği zaman istediği bilgiye ulaşma konforu sunuyor. Tartışmak istediğiniz konu her neyse, ses kaydı alıp podcast aracılığı ile herkese ulaştırmak mümkün. Hatta amatör bir podcaster olarak kalmak istemiyor ve alternatif bir gelir kaynağı elde etmek istiyorsanız, bu da zor değil. Peki nasıl?

Öncelikle kısa bir giriş yapmakta fayda var: Podcasting ve podcast nedir? Podcasting, çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden -genellikle feed (bildirim) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara (cep telefonu, tablet vs.) indirilebilecek şekilde yayınlanması anlamına geliyor. Podcast ise bu şekilde indirilen dosyalara verilen isim. Her ne kadar teknik olarak 2001 yılında kullanılmaya başladıysa da, 2003 yılında RSS feed kullanımıyla ses dosyalarının otomatik olarak indirilip taşınabilir müzik çalarlara aktarılması ihtiyacına karşılık ortaya çıktı. Ses dosyası olması nedeniyle istediğiniz verileri hem daha az alan hem de daha az internet kullanımı ile paylaşma ve erişme avantajına sahip oluyorsunuz. Ülkemizde de son yıllarda yaygınlaşan podcast, mecraların veya kanaat önderlerinin, alternatif medya organlarının tercih etmeye başladığı bir araç haline geldi.

Bu durum, podcast profesyonelleri, uzmanları ve meraklılarının kitleler oluşturması, deneyimlerini paylaşması için yeni arayışların da başlaması anlamında geldi. Podcast ve podcasting’e dair aklınıza takılan sorular var ise bu öneriler sizin için! Mecranızı nasıl geliştirebileceğinize dair birçok detay da bu yazıda…

She Podcasts

Soru sorulması, beyin fırtınası yapılması ve önerilerin paylaşılması amacını taşıyan, kadın podcast kullanıcı ve ilgililerinin yer aldığı bir Facebook grubu: She Podcasts. Yaklaşık 5 bin üyesi var. 2014 yılında açılan grubun yöneticileri ise podcast konusunda uzman olan Elsie Escobar ve Jess Kupferman. Facebook grubu dışında www.shepodcasts.com adresinden de ulaşabilirsiniz. Sadece kadınların yer aldığı bir platform arayışındaysanız, She Podcasts’i takip etmenizi ya da grupla ilgili araştırma yapmanızı öneririz.

https://www.facebook.com/shepodcasts/

www.shepodcasts.com

Podcasters Support Group

Ağırlıklı olarak İngilizlerin yer aldığı bir grup…  Bini aşkın podcast uzmanı; teknik konularla ilgili haber ve kaynakları Podcasters Support Group üzerinden paylaşıyor. Facebook üzerinden ‘Podcasters’ Support Group’ ismi ile ulaşabileceğiniz ve herkesin üyeliğine açık olan grubun üyeleri  zaman zaman buluşarak etkinlikler düzenliyor. Etkinliğin düzenlendiği şehir ya da ülkede iseniz şanslısınız demektir!

https://www.facebook.com/groups/571436979623574/permalink/948872485213353/

Hot Pod Pro

Podcast camiasının Walter Cronkite’ı (ABD’li TV kanalı CBS’te CBS Evening adlı programın sunucusu, 70 ve 80’lerin en güvenilir isimlerinden) olarak tanımlanan Nicholas Quah, paylaştığı newsletter’lar ile podcast endüstrisinin etkileyici hikayelerini ya da küçük ancak önemsiz gibi gözüken ilginç detaylarını üyeleriyle paylaşıyor. Quah, Hot Pod Members Only Forum’u da yönetiyor. Uzman bir yaklaşımla doğru tavsiyeler almak isteyenler için… 5 ya da 7 dolarlık bir üyelik ücreti var. Podcast ile ilgili etkinliklerden de haberdar olabilirsiniz.

https://www.hotpodnews.com/2016/06/hot-pod-pro-hivio-2016/

#PodernFamily

Güçlü ve etkili bir sosyal medya topluluğu için Facebook artık tek alternatif değil. Eğer Twitter kullanıyorsanız, #PodernFamily etiketi ile diğer Podcast kullanıcıları ile iletişime geçebilir ya da Podcast ailesinin diğer fertlerine ulaşabilirsiniz. #PodernFamily etiketi ile yenilikleri, tavsiyeleri ve aklınızdaki soruların yanıtlarını da öğrenebilirsiniz. Twitter’da @podernfamily ve www.podernfamily.com üzerinden de bu topluluğa erişmek mümkün.

https://twitter.com/podernfamily

www.podernfamily.com

Google+

Eğer Google+ kullanıcısıysanız, Podcast topluluklarına ulaşmanız çok zor değil. Zira Google+’ta (Google Plus) bu alana dair pek çok Podcast grubu var. Bu mecradaki Podcasters grubunda olduğu gibi toplulukların uzman isimler tarafından yönetildiğini söyleyebiliriz. Teknoloji ağırlıklı içerikler üzerinden paylaşımlar yapılıyor. Meraklıysanız doğru adrestesiniz demektir. Uzman isimlerin işin içinde olması, amatör Podcast kullanıcıları için topluluklardaki tartışmaları tam olarak anlayabilme ya da özümseyebilme açısından belki başlarda zorlayıcı olabilir. Radyo ve podcast ustaları ile iletişime geçmek için Google+ ideal adreslerden.

https://plus.google.com/?hl=tr

Podcast Growth Mastermind

Girişimci, pazarlamacı, yazar ya da mentor musunuz? Ve podcast’inizden para kazanmak, mecranızı büyütmek, genişletmek mi istiyorsunuz? Yann ilunga’nın Facebook’ta yer alan Podcast Growth Mastermind grubu, bu anlamda aradığınız bir mecra olabilir. Yakın dönemde kurulan ve altı yüzün biraz üzerinde üyeye sahip grupta, üye sayısındaki azlığı avantaja çevirebilir ve uzun vadede grupta sözüne itibar edilen önemli üyelerden biri olabilirsiniz! Ancak Podcast Growth Mastermind’ın kapalı bir grup olduğunu ve katılma talebinizi Yann Ilunga’nın onayladığını hatırlatalım.

www.yannilunga.com

https://www.facebook.com/groups/PodcastGrowthMastermind/

Podcast Brunch Club

Kitap kulüplerinin podcast için olanını arıyorsanız, Podcast Brunch Club benzeri olmayan bir deneyim sunuyor. Facebook, Twitter ve www.podcastbrunchclub.com üzerinden de erişebileceğiniz grubun üyeleri ile buluşup o ayki tema hakkında keyifli ve öğretici bir tartışma ortamı da yaratılabiliyor. Özellikle internet sitesinde bulabileceğiniz konu başlıkları ve bu başlıklarla ilgili Podcast’ler ilginizi çekebilir.

www.podcastbrunchclub.com

https://twitter.com/podcastbrunch

https://www.facebook.com/groups/podcastbrunchclub/permalink/1414728535268769/