Ana SayfaBizden HaberlerAnnelik ve Kariyer Güzel Bir Bütün

Annelik ve Kariyer Güzel Bir Bütün

Efe (büyük oğlum, 7 yaşında); okulda anneniz ne iş yapıyor diye sorulduğunda defterine yazdığı cevap: Annem İnsan Kaynakları Direktörü, insanları işe davetliyor, onların paraları artsın ve çocukları mutlu olsun diye çalışıyor. Çok çalışıyor, hep geç saatlerde geliyor ama Cumartesi Pazar tüm gününü benimle geçiriyor, istediğim oyunları oynuyor, bana kitap okuyor ve sorular soruyor…

Küçük oğlum Alp, henüz 1,5 yaşında, beni ve babasını göremediği için genelde geceleri uyanık kalmayı ya da benimle uyumayı tercih ediyor. Ağabey hayranı, dünyanın en güzel oyuncağını, en güzel arabasını verin, onun için ağabeyinin elindeki bir kağıt parçası ya da Toto’dan çıkmış bir küçük oyuncak araba dünyanın en kıymetli oyuncağı. Henüz iş hayatıyla ilgili bir bilgisi olmamakla birlikte, anne ve babanın hafta içi erken gidip geç geldiğinin farkında. Ancak o ağabeyine göre daha şanslı çünkü belirli saatlerden sonra ağabeyi evde ve yanında. Haftasonu onun için tam bir bayram havası! Uyandığında anneyi evde görünce çığlık atarak güne başlıyor.

Tüm çocukluğum ve gençliğim, “küçük çocuk kucağa alınmaz,” söylemiyle geçti. Çünkü anneannem doğmadan önce annesi yedi kere çocuk kaybetmişti. Son bebek ise evlerine gelen bir komşunun elinden düşürmesiyle kaybedilmişti. Bu nedenle anneanneme Yaşar adını koymuşlar ve çok şükür halen de yaşamakta. Bu tatsız olay nedeniyle kucağıma ilk aldığım bebek kendi oğlum oldu ve o gün bebek kucaklamanın hayattaki tüm duygulardan farklı bir şey olduğunu hissettim. Bu duygu annelikle de birleşince inanılmaz bir sevgi ve mutluluğa dönüştü.

Hayattaki en anlamlı unvan “Anne” olmak… Annelerimiz hep, “Anne olunca anlarsın,” derdi. Evet, insan anne olunca anlıyor. İlk oğlum doğduğu gün hayatımda herşeyin değiştiğini fark ettim. Artık hayat benim peşimden değil, onun peşinden gitmekteydi. Onun mutluluğu, öncelikleri…

12 yılı TEB olmak üzere, 16 yıldır çalışıyorum. Hep çok yoğun çalıştım ama bu yoğun tempoda dahi çocuklarıma hep kaliteli zaman ayırdım. Çok yorgun olduğum günlerde dahi, gece uyandıklarında, beni uyandırdıkları için kızmadım. Onları daha fazla görebildiğim için sevindim. Hiçbir zaman iş saygımla, çocuklarıma olan sevgimi karıştırmadım. Bu yazıyı hazırlarken internette çok yazı okudum. Annelik ve kariyerle ilgili yazıların büyük kısmının, annelikle kariyerin bir arada çok zor olduğu ve hamilelerin işten çıkarıldığını konu ettiğini gördüm. Bir kadın ve anne olarak çok üzüldüm. İlk doğumumdan döner dönmez yönetici olmuş ve ikinci doğumumu yaptığımda direktör unvanıyla çalışan bir anne olmuştum. Bireysel performansımızı yüksek tuttuğumuzda, çocuk sevgimizle iş tutkumuzu karıştırmadığımızda, görevimizi aynı istek ve bağlılıkla yaptığımızda, birtakım bahanelere sığınmayıp güçlü ve ne yaptığını bilen başarılı bireyler olduğumuzda o yazılarda yer alanların hiçbir zaman başımıza gelmeyeceğini düşünüyorum.

Anne olmak hayattaki en güzel mutluluk… Ancak her çocuğun kahramanı kendi anne ve babasıdır, başarımız onun için önemlidir, onun gurur kaynağıdır. Anneler dengeyi kurabildikleri ve çocuklarına özel olduklarını hissettirecek zamanı ayırdıkları sürece kadın; hem başarılı bir “Anne” hem başarılı bir “Çalışan” olabilir. Pozitif olmak, işi işte, ev hayatımızı evde yaşayabilmek bence başarılı olabilmenin en önemli ipuçlarından…

Annelik ve kariyer ayrı değil bir bütündür. “Başarılı insan”; anne olarak başarılı, özverili, sevgi dolu olduğu kadar, iş hayatında da aynı şekilde yüksek performanslı ve başarılı olabilir. Yeter ki istesin.
9 Mayıs Anneler Günü nedeniyle, tüm annelerimizin geçmiş Anneler Günü’nü sevgiyle kutluyorum. Çocuklarımızla birlikte ömür boyu mutluluklar diliyorum.

Çiğdem Ünsal
TEB Banka İnsan Kaynakları Direktörü

calisan-anne-olarak-cocuklara-zaman-ayirma

calisan-anne-ve-cocuklari