Ana SayfaTeknolojiEvren - BilimAnti Maddeyi Soğutmak Uzayla İlgili Hangi Gizemi Çözecek?

Anti Maddeyi Soğutmak Uzayla İlgili Hangi Gizemi Çözecek?

Anti maddenin ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz. Temel olarak anti maddeye dair tek bildiğimiz; fen bilgisi dersinde öğrendiğimiz, maddenin tanımının zıttı olduğu. Üstün körü açıklamaya çalışacak olursak, bir maddenin atomlarındaki protonlar pozitif yüklüyken, aynı maddenin anti madde eşdeğerinin anti protonları aynı kütleye sahip fakat negatif yüklü. Bu da bir maddenin ve anti madde eş değerinin bir araya gelmesi sırasında birbirlerini yok etmesine neden oluyor.

Anti maddeye dair bildiğimiz en temel bilgi “normal” maddenin tam karşıtı olduğu.

Anti maddeye dair bir fikir edindiysek gelelim bu alandaki son gelişmeye.

Big Bang’i (Büyük Patlama) Avrupa’nın derinliklerinde yeniden yaratıp sırrını çözmeye çalışan CERN’deki (Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi) bilim insanları, anti madde hakkında daha çok şey öğrenmek için lazer kullanarak anti maddeyi soğutma fikrini ortaya atıyorlar. Ve bunu başarmaya çok yakınlar.

İnsanlık Ve Uzay Hakkında Bize Neler Öğreneceğiz?

Anti madde hakkında daha çok bilgi edinmemiz, Big Bang ve evrenin yaratılışı ile ilgili pek çok gizemi de çözmemize neden olacak.

Teoride Big Bang’in aynı miktarda madde ve anti madde üretmiş olması ve bu ikilinin de birbirini yok etmiş olması gerekiyor. Fakat durum böyle değil. Evrende anti maddeden çok madde bulunuyor. Bilim insanlarının bu durumun sebebine dair en ufak bir fikri yok. CERN’deki araştırmacıların çıkış noktası da anti maddeyi soğutarak hakkında daha fazla şey öğrenmek.

Araştırmacılar yıllardır atomları daha detaylı incelemek için lazer yardımıyla soğutma tekniğini kullanıyor. Teknik ile ilgili yayınlanan bir basın bülteninde CERN’deki araştırmacılardan Takamasa Momose soğutma işlemi için “anti madde biliminde yeni bir dönem” olarak tanımlıyor.

Eğer bu teknik anti madde üzerinde de işe yararsa, anti maddeyi daha kolay inceleyip ölçümler yapabilecekler. Hatta bir sonraki aşamada anti maddenin yerçekimiyle ilişkisini dahi gözlemleyebilecekler. Bu da Big Bang ve evrenin yaratılışına dair pek çok şey öğrenmemize sebep olacak.