Ana SayfaTeknolojiApple Geleceğin Teknolojisini Tanıttı: iPhone X

Apple Geleceğin Teknolojisini Tanıttı: iPhone X

Dünya teknoloji devi Apple, dün akşam saatlerinde yeni tamamlanan Apple Campus’teki Steve Jobs Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte üç yeni iPhone modelini tanıttı: iPhone 8, iPhone 8 Plus ve merakla beklenen iPhone X. Apple’ın son etkinliği, her yıl Eylül ayı başında yaptığı yeni ürün tanıtım etkinliklerinden biraz farklıydı.

Steve Jobs’ın sahneye çıkıp ilk iPhone’u tanıtmasının üzerinden 10 yıl geçmiş. Cupertino merkezli şirketin CEO’su Tim Cook, etkinlik boyunca iPhone’un hayatlarımızı ve teknolojinin gidişatını nasıl değiştirdiğini anlattı. Cook, iPhone 7’nin özelliklerinin biraz daha yenilenmiş versiyonu olan iPhone 8 serisini tanıttıktan sonra önümüzdeki 10 yıl boyunca teknolojiyi yönlendirecek bir şey daha olduğunu söyleyip iPhone X’i anlatmaya başladı. iPhone X, adını ilk iPhone’un piyasaya çıktığı günden beri geçen 10 yıldan alıyor. X’in roma rakamıyla 10 olduğunu hatırlatalım.

iPhone X: Geleceğin Telefonu

Fiyatı 1000 Dolar olan bir telefonu satmak için heyecan verici özellikler listesine ihtiyacı olduğunun farkında olan Apple geçtiğimiz yıl içerisinde çok çalışmış. Bu özelliklerin en ilgi çekicisi ise FaceID. iPhone X, kilidi açmak için yüz tanıma teknolojisinden faydalanacak. Ana ekran tuşunun kaldırılmasıyla parmak izi okuyucusu TouchID’ye veda ediyoruz.

Cihazın tüm kenarlarını sonuna kadar kullanan harika bir ekranı var. 5,8 inçlik OLED ekran TrueTone ve HDR teknolojileriyle diğer tüm iPhone’lardan ve pazardaki neredeyse tüm akıllı telefonlardan daha yoğun ve canlı renkler sunuyor. Apple’ın ‘bir akıllı telefondaki en dayanıklısı’ dediği ön ve arka kısımları kaplayan cam, cihazı hem suya hem de toza dayanıklı hale getiriyor. Arka kısmın da cam olması kablosuz şarj teknolojisini de mümkün kılıyor.

Fakat iPhone X ve 8 kutularından kablosuz şarj aleti çıkmasını beklemeyin. Apple bu teknoloji için için Belkin ve moophie gibi üçüncü parti aksesuar üreticileriyle, oteller ve IKEA gibi mobilya üreticileriyle anlaşmış. Teknoloji yaygınlaştıkça restoran ve kafe masalarında, otel odalarında ve ev mobilyalarında bütünleşik kablosuz şarj pad’leri bulabileceğiz. Yeni iPhone’ları şarj etmek için bu pad’lerin üzerine yerleştirmek yeterli olacak. Belkin’in ürettiği kablosuz şarj pad’inin 60 dolarlık bir fiyatı var.

Ön ve arka kamerada da geliştirmeler var. iPhone X, iPhone 7 ve 8 Plus modellerinde olduğu gibi arkada iki kamerayla geliyor. Kameralar daha hızlı odaklanma, az ışıkta daha kaliteli sonuçlar ve daha iyi HDR fotoğraflar için yeniden tasarlanmış. Yeni A11 Bionic işlemci de fotoğrafların işlenmesi için özel olarak geliştirilmiş. Ayrıca iPhone X, iPhone 7 Plus’ın 30 fps ile çektiği 4K videoları 60 fps ile çekebiliyor.

Animoji: Yeni Nesil Emoji

Cihaz, FaceID özelliği için ön kameraya eklenen sensörler sayesinde yüzünüzü ve mimiklerinizi algılayabiliyor. Bu da yüz ifadenizi emojilerle birleştiren yeni Animoji özelliğini mümkün kılıyor. Yani artık kızgın, üzgün ya da şaşırmış bir köpek Emojisi olarak video çekip mesaj olarak gönderebiliyoruz.

iPhone X ve iPhone 8 modelleri Apple’ın altı çekirdekli A11 Bionic adını verdiği işlemciyle geliyor. Çoğu bilgisayarda altı çekirdek olmadığının altını çizelim. Bu güçlü işlemci tüm bu yeni özelliklerin hızlı çalışmasına ve AR (Augmented Reality, yani arttırılmış gerçeklik) destekli uygulama ve oyunların geliştirilebilmesine olanak sağlıyor.

Peki bu yeni özellikler şarjımızı çabuk mu bitirecek? Apple onu da düşünmüş ve iPhone X’e iPhone 7 Plus’ın pil ömrüne iki saat daha ekleyen bir batarya eklemiş.

iPhone X Ne Zaman Çıkıyor?

iPhone X, 27 Ekim’de ön sipariş edilebiliyor ve 3 Kasım’dan itibaren kargoya veriliyor. Fakat bu tarihler aralarında Türkiye’nin bulunmadığı birtakım ülkeler için geçerli.

Başka Neler Tanıtıldı?

iPhone X ilgi odağı olsa da Apple etkinliğinde iPhone 8 ve 8 Plus’ı da tanıttı. Kablosuz şarj, A11 Bionic işlemci, gelişmiş kameralar gibi özelliklerle donatılan iPhone 8 serisi, ana ekran tuşu ve parmak izi okuyucusuyla geliyor. Ön ve arka yüzü cam olan yeni iPhone’ların gümüş, uzay grisi ve altın renklerinden biri seçilebiliyor. İşlemci sayesinde AR desteği de bulunuyor. Yüz tanıma teknolojisi ve Animoji özellikler bulunmuyor.

Apple Watch tarafında da büyük gelişmeler var. Apple Watch Series 3, SIM kartı ve LTE desteğiyle telefondan bağımsız aramalar yapabiliyor. iPhone’a ihtiyacı olmadan da Apple Music üzerinden müzik dinlenebiliyor. Tüm bu özellikleri eklerken Apple Watch’un kalınlığı da bir önceki nesle göre aynı kalmış.

Apple’ın, Apple TV’ye 4K özelliğini eklemesini bekliyorduk. Fakat 4K’yi bir adım ileri taşıyarak 4K HDR ile daha canlı ve zengin renkler vaat eden bir teknoloji geliştirmişler. Film prodüksiyon şirketleri ile anlaşan Apple, filmlerin 4K HDR uyumlu versiyonlarını da iTunes Store’da hemen sunmaya başlayacak. Canlı spor ve haber yayınları da Apple TV’de yerini alıyor.