Ana SayfaTeknolojiApple’ın Yeni Üssü Apple Park, Birçok İlke İmza Atan Devasa Bir Yapı

Apple’ın Yeni Üssü Apple Park, Birçok İlke İmza Atan Devasa Bir Yapı

ABD California’da, Cupertino bölgesinde inşa edilen Apple’in yeni merkezi Apple Park, sekiz yıllık bir çalışmanın ürünü… 2.8 milyon metrekare camdan oluşan, sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla donatılmış bu devasa yapı, adının hakkını veriyor: O, Apple’ın ‘Uzay Gemisi’…

Apple’ın yeni merkezi, Apple Kampüsü, Apple Park ya da Apple’ın yeni ‘Uzay Gemisi’… ABD’li teknoloji devinin merakla beklenen yeni merkez binasından söz ediyoruz. ABD California’nın Cupertino bölgesinde, sekiz yıldır süren inşaat bitti ve çalışanlar Nisan ayı itibariyle ‘sıra dışı’ ofislerine yerleşmeye başladılar bile…

Apple’ın yeni kampüsü, dünyanın en büyük kavisli cam panellerine sahip.

Steve Jobs’ın vizyonunun hayat bulduğu Apple Park, 2.8 milyon metrekare camdan oluşan halka biçiminde bir yapı. Dünyanın en büyük kavisli cam panellerine sahip olan ana bina, 260 bin metrekarelik bir alan… ‘Nefes alan’ bir bina olarak tanımlanan merkez, deprem sırasında 4.5 fit (137.16 cm) hareket edebilme esnekliğine de sahip. Apple Kampüsü ise sürdürülebilir enerji kaynaklarıyla kuşatılmış durumda.

700 Bin Metrekarelik Bir Alan

12 bin kişinin çalışacağı söylenen kampüste, 3.2 km uzunluğunda bir yürüyüş ve koşu parkuru var.

700 bin metrekare alana yayılan ‘Uzay Üssü’nde 12 bin kişinin çalışacağı söyleniyor. Taşınma işlemi bu yıl Nisan ayında başlasa da daha altı ay taşınmanın devam edeceği konuşuluyor. Dokuz bin araçlık otopark hazır. Apple Tasarım Başkanı Jonathan Ive, “Bu ölçekte cam yapı yapmak, teknik olarak şaşkınlık olsa da bir başarı değildir. Başarı, bu kadar çok insanın bağlanabileceği, işbirliği yapabileceği, yürüyebileceği ve konuşabileceği bir bina yapmaktır” derken Apple CEO’su Tim Cook yeni kampus için “Bu büyük yıllık bir karardı” açıklamasını yapıyor.

Çalışanlar sosyal alanlar açısından çok şanslı. Apple Park’ın bahçesinde kuraklığa dayanıklı dokuz bin ağaç yer alacak. 3.2 km uzunluğunda bir yürüyüş ve koşu parkuru, 100 bin metrekarelik fitness ve yoga merkezi de var.

Foster + Partners tarafından tasarlanan Apple Park, çevreye duyarlı. Tamamen yenilenebilir enerjiyle kuşatılan merkezdeki 17 MW gücündeki güneş enerjisi panelleri dikkat çekici. Apple.com’daki bilgilere göre binada doğal bir havalandırma sistemi mevcut: Tam dokuz ay boyunca ısıtma veya merkezi havalandırmaya gereksinim duyulmayacak. Bu arada ‘nefes alan bir yapı’ tasarlanırken Formula 1’in mühendisleriyle istişare edildiğini de ekleyelim.

Steve Jobs Tiyatrosu En Tepede

Halka açık bir kafenin yer alacağı Apple Park’ta tiyatro da var. Bin kişi kapasiteli tiyatronun adı, Steve Jobs Theater (Steve Jobs Tiyatrosu). Merkez içindeki en yüksek noktalardan birinde yer alan tiyatro, henüz açık değil. Bu yıl içinde açılması planlanan tiyatro, ana binayı adeta tepeden selamlıyor.

Devasa kapıların yer aldığı Apple Park, Steve Jobs’ın hayallerine açılan bir ‘Uzay Gemisi’ gibi. Doğada uzun yürüyüşler yapmayı seven Jobs, yeşil alanları çok önemsediği için ortaya çıkan yapının çevreye duyarsız olması tabii ki beklenemezdi! Yeşil, ağaçlık alanların merkezin her yerini kuşatması, çalışanlar kadar ziyaretçilerin de ‘şanslı’ olduğunu gösteriyor. Dokuz bin ağacın bir iklim krizi karşısında ayakta kalabilmesinin de hesap edildiğini de ekleyip darısı diğer ‘yeşil ofis’lerin başına diyelim.