Ana SayfaYaşamKişisel GelişimAraştırmacılar Hedef Belirlemek İçin En İdeal Günü Söylüyor

Araştırmacılar Hedef Belirlemek İçin En İdeal Günü Söylüyor

Yeni bir projeye başlamak için en ideal gün hangisi? Sürekli erteleyenlerden misiniz, yoksa hemen başlayanlardan mı? Bugün başlamanız gereken büyük bir projeyi erteliyor ve o ‘en mükemmel’ zamanı bekliyorsanız güzel bir haberimiz var. Kendinizi kötü hissetmenize hiç gerek yok çünkü doğru yolda olabilirsiniz.

İster hafta başı ister yılbaşı olsun, çoğu insan hayatlarında değişiklik yapmak için önemli tarihleri bekler. Şehrinizdeki maraton için antrenmanlara ya da diyete başlamak, maddi durumunuzu düzenlemek için yeni adımlar atmak gibi yeni ve hedef odaklı davranışlara başlamak genellikle akla ilk gelen ‘değişiklik’ seçenekleri. Peki bu değişikliklerin en ideal ‘başlangıç’ zamanı ne? Araştırmalara bakalım…

Hedef belirlemek için en ideal gün, yeni başlangıçları işaret eden günler.

Yeni Bir Sayfa

Takvimde önemli zaman değişikliklerine neden olan tarihler, insanların hayatlarını bölümlere ayırarak düzene sokmasına yardımcı oluyor. Yani hedefe ulaşmayı kafanıza koyduysanız, çalışmaya başlamak için pazartesiyi beklemek daha motive olmanızı sağlayabilir.

UCLA Anderson İşletme Fakültesi’nde örgütsel davranış doçenti olan Hengchen Dai bu duruma ‘yeni başlangıç etkisi’ adını veriyor. İnsanları motive eden en önemli durumlardan biri, kendi geleceklerini hayal edebiliyor olmak. Geçmiş hatalarınızı geride bırakıp yeni bir sayfa açmak her zaman daha motive olmanıza neden oluyor.

Doğum günleri, hafta, ay, mevsim geçişleri, hatta hayatınızdaki önemli değişiklikler yeni hedefler için ideal tarihler.

Aralarında Hengchen Dai’nin de bulunduğu araştırmacılar, yakın gelecekte ulaşmak istedikleri bir hedefi bulunan 165 kişi üzerinde bir çalışma yürütmüş. Katılımcılara ulaşmak istedikleri hedefe başlamak için ideal tarihte gönderilecek ve nasıl başlayabileceklerini açıklayacak bir e-posta alabilecekleri söylenmiş.

Araştırmacılar bu e-postanın gönderilmesi için Mart’ın üçüncü haftasını seçmiş. Daha sonra katılımcılara bu e-postayı haftanın hangi günü almak istedikleri sormuşlar. Bazı katılımcılara bu haftanın (Mart ayının üçüncü haftası) perşembe günü ‘baharın başlangıcı’ olarak sunulurken, diğerlerine “Mart’ın üçüncü perşembesi” denmiş.

Araştırmanın sonunda çalışmaya katılan kişilerin ‘baharın başlangıcı’ seçeneğinin tercih etme ihtimalinin 3,5 kat daha fazla olduğu gözlemlenmiş.

Önemli Kararlar ‘9’ İle Biten Yaşlarda Alınıyor!

Doğum günleri, hafta, ay, mevsim geçişleri, hatta hayatınızdaki önemli değişiklikler de bu tarihler arasında. Yıllık izinden dönmek ya da işten ayrılmak yeni bir hedef belirlemek veya karar almak için ideal zamanlar olarak görülüyor.

İlginç bir bulgu daha var: Çoğu insanın hayatında önemli kararlar alması sonu ‘9’ ile biten yaşlarda gerçekleşiyor. New York Üniversitesi ve UCLA profesörleri tarafından yayınlanan bir makalede insanların 29 ve 39 yaşlarında, 30 ve 40’a göre daha çok önemli kararlar alıp değişikliklere gittiği belirtiliyor.

New Yorklu kariyer koçu Rebecca Kiki Weingarten, danışanlarının sürekli yeni başlangıçlar peşinde olduğunu fakat zamanlamanın ‘çalışma tarzları ve motivasyon ihtiyaçlarına’ bağlı olarak değiştiğini söylüyor. Bazı insanlar, işten ayrılma ya da uzun dönemli bir ilişkiyi bitirme gibi olayların ardından yeni projelere başlamayı, maddi durumunu düzeltmeyi ya da kişisel değişiklikler yapmayı daha kolay buluyor.

Garantisi Yok!

Yeni başlangıçlar üzerine yapılan araştırmada Dai ile birlikte çalışan davranışsal iktisat profesörü Katherine Milkman’a göre bu tarihlerin sizin için anlamlı olması ve sizi motive etmesi hedefe ulaşacağınızı ya da başarılı olacağınızı garanti etmiyor.

Pazartesiye, 30 yaşınıza ya da yılbaşına ertelediğiniz büyük projeler ve değişikliklerde ne kadar başarılı oldunuz? Sizce hemen başlamak yerine yeni bir sayfa açmayı beklemek daha etkili mi?