Ana SayfaYaşamKişisel GelişimArtık Dijital Zeka’mız (DQ) da Ölçülüyor!

Artık Dijital Zeka’mız (DQ) da Ölçülüyor!

Hem eğlenmek, hem öğrenmek için müthiş bir evren sunan dijital dünya, siber zorbalıktan dolandırıcılığa pek çok tehlike de barındırıyor. Özellikle çocukların online ve offline hayatlar arasında bir denge kurabilmesi ve gerektiğinde kendini koruyabilmesi için ‘dijital zeka’sını geliştirmesi, günümüzün belli başlı konuları arasında.

Günümüzde 9-10 yaşlarındaki birçok çocuk, tablet ya da akıllı telefon gibi mobil cihazlara sahip. 12 yaşına gelince bu oran yüzde 70’lere çıkıyor ki bu durum, diğer kuşaklarda görülmeyen bir şey… ‘Korkutucu’ fikrini çoktan geçtik ama pek çok ebeveyn, zamanının çoğunu online geçiren bu neslin kendini koruyabilmesini istiyor haklı olarak. Çocuklar kadar teknoloji ile haşır neşir olmayan ebeveynler ve eğitimciler ise çaresiz kalabiliyor. Dijital dünya hem eğlenmek hem öğrenmek için müthiş bir evren olsa da müstehcen ve şiddet dolu içeriğin, dolandırıcılığın, veri hırsızlığının, siber zorbalığın da kol gezdiği bir evren… Teknoloji bağımlılığı gibi özellikle Uzakdoğu’da klinikler açılacak kadar tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlığı da doğuruyor.

Çocuklar ve gençler sahtekarlardan, radikallerden kendisini nasıl koruyacak? Yalan yanlış haberlere nasıl itibar etmeyecek? Dijital teknolojiyi ‘zarar görmeden’ hayatımıza katmanın püf noktaları neler?

Sadece Çocuklar İçin Değil, Bir CEO İçin de Önemli 

İşte burada karşımıza çıkan kavram: Dijital Zeka (DQ). IQ (Intelligence Quotient), EQ (Emotional Quotient) ve yeni yeni konuşulmaya başlayan DQ (Digital Quotient/ Dijital Zeka) … Bir CEO için de ilköğretim öğrencisi için de önemli. Artık sadece çocuklar değil, yetişkinler de günde ortalama yedi saatini ekran başında geçiriyor. Dolayısıyla DQ, dijital dünyada zaman kaybı olmadan üretim yapabilmeyi, teknolojiyi fonksiyonel olarak hayatımıza entegre edebilmeyi ifade ediyor. ‘Ağaç yaşken eğilir’ misali daha çocuk yaşlarda kazanılması gereken beceriler önem kazanıyor. Dünya Ekonomik Forumu ise bilişsel ve duygusal yeteneklerin bir bütünü olan dijital zekayı geliştirecek becerileri şöyle sıralıyor:

*Dijital kimlik, kişinin çevrimiçi kimliğini ve itibarını yaratıp yönetebilme becerisi. Bu yetenek, çevrimiçi kişilik farkındalığını ve çevrimiçi varlığın etkilerinin yönetimini kapsıyor. Bir bakıma elektronik sürücü belgesi, hatta pasaport olarak da kabul edilebilir. Sertifika güvenliği ve dijital imzalar için kullanılan “dijital kimlik”, genellikle ad, e-posta adresi, kimliği yayınlayan kuruluşun adını, bir seri numarası ile zaman aşımı süresini içerir.

*Dijital kullanım, kişinin cihazları ve medyayı, çevrimiçi ve dışındaki hayatı arasında sağlıklı bir denge tutturabilmesi, ustalıkla kullanabilmesi yeteneği olarak tanımlanıyor. Online ve offline hayatların dengelenmesi şart.

*Dijital korunma; siber zorbalık, cinsel istismar amaçlı yaklaşım ve radikalleşme gibi tehlikelerle birlikte şiddet veya müstehcenlik açısından sorunlu içeriklerle baş edebilme yeteneğini ifade ediyor.

*Dijital güvenlik; siber tehditleri (hacklenme, sahtekarlık gibi) algılayabilme ve verilerin korunabilmesi için en uygun güvenlik araçlarını kullanabilme yeteneği olarak adlandırılıyor.

*Dijital iletişim, dijital teknolojileri ve medyayı kullanarak diğer kişilerle iletişim kurabilmeyi, hatta işbirliği yapabilmeyi kapsıyor.

*Dijital okuryazarlık; sayısal düşünme açısından yetkinlikle beraber içerik bulma, oluşturma, değerlendirme, paylaşma ve bu içerikten yararlanma konularının bütünü…

*Dijital duygusal zeka, çevrimiçi ortamlarda başkalarıyla iyi ilişkiler kurabilme yeteneği olarak tanımlanıyor.

*Dijital haklar ise özel hayatın gizliliği, fikri mülkiyet hakkı, ifade özgürlüğü gibi kişisel ve yasal hakları anlama ve savunabilme becerisi olarak karşımıza çıkıyor.

Amaç, temel insani değerleri ön plana alıp dijital zeka kavramını yaygınlaştırmak ve teknolojinin esir aldığı değil, teknolojiye hükmeden yeni bir nesil yetiştirmek…

Bu konuda anne babalar kadar eğitimcilere de önemli görevler düşüyor.