Ana Sayfaİş DünyasıGirişimAsla Geç Değil! 50’li, 60’lı Yaşlarda Başarıyı Yakalayanlar

Asla Geç Değil! 50’li, 60’lı Yaşlarda Başarıyı Yakalayanlar

40’larından sonra moda sektöründe fırtınalar estiren modacı Vera Wang’den 52 yaşında fast-food imparatorluğu kuran Ray Kroc’a, hayatının ikinci baharında çok farklı sektörlerde iş kurup başarılı olanların sayısı hiç de az değil…

Özellikle büyükşehir insanı için hayat çok erken yaşlarda başlıyor. Çocuklar artık ilköğretim çağından önce dil öğrenmeye başlıyor… Kodlamayı öğreniyor, yüzme kursundan çıkıp piyano kursuna devam ediyorlar. Sonra yıllar süren bir eğitim-öğretim dönemi başlıyor, ardından da iş hayatı ve kariyer inşa etme çabaları… Evlilik, çocuk derken belki de çoğu insan hayalindeki işi yapamadan yaşlanıyor. Bu elbette bir mutsuzluk göstergesi değil; her şey sağlam bir kariyere sahip olmakla, çok para kazanmakla da bitmiyor ama birçok kişinin hayalindeki meslek, çoğu zaman sadece ‘hoş bir hayal’den öteye geçemiyor.

ABD’li modacı Vera Wang.

Moda Sektörünün Kıyısından Bile Geçmemişti 

Bir de ‘hayal’lerini hangi yaşta olurlarsa olsunlar, gerçekleştirenler var. Özellikle gelinlik ve haute couture denince ilk akla gelen tasarımcılardan biri olan Çin asıllı ABD’li modacı Vera Wang de onlardan biri… 40’lı yaşlarından önce moda sektörünün kıyısından bile geçmeyen Vera Wang öyle koleksiyonlara imza attı ve öyle ünlü isimlerle çalıştı ki moda tarihine adını yazdırdı.

Martha Stewart

Vergi kaçakçılığı yüzünden tökezlese de 40’larından sonra dünyanın en zengin kadınlarından biri olan Martha Stewart’ı ele alalım. Catering ve ev dekorasyonu üzerine dergiler çıkaran, TV programlarına imza atan ABD’li iş kadını Martha Stewart, cezaevindeyken bile servetini katladı!

Susan Boyle

48 yaşında mütevazı bir ev kadını olan Susan Boyle’a ne demeli! Görünümüyle, jüri üyeleri tarafından alay konusu olan İngiliz şarkıcı Susan Boyle, ses yarışmasında ortalığı inletti; ondan bir yıldız olamayacağını söyleyenlere albüm çıkararak en güzel yanıtı verdi.

Gençliğinde Kağıt Bardak Sattı, 60’larında Dünya Onu Tanıyordu 

Ray Kroc

“Şans, çok çalışmanın ürünüdür; ne kadar çok çalışırsanız o kadar şanslı olursunuz” diyen Ray Kroc ismini duydunuz mu? Bu ismi duymadıysanız bile McDonald’s’ı mutlaka duymuşsunuzdur! 52 yaşından sonra bu dev fast-food zincirini kuran ABD’li girişimci Ray Kroc’dan söz ediyoruz. Çek kökenli ABD’li işadamı, yoksulluk içinde büyümüş, 20’li yılların başında kağıt bardak satıp akşamları radyo istasyonlarında piyano çalmış. 1984 yılında hayatını kaybeden ünlü işadamı, neredeyse 60’larında uluslararası bir başarıya imza atmış ve asla emekli olmayı düşünmemiş.

İşsiz Kalınca Polisiye Roman Yazdı

Raymond Chandler

1922 yılında bir petrol şirketinde muhasebe denetçisi olarak çalışmaya başlayan Raymond Chandler, Büyük Buhran döneminde işini kaybeden sayısız kişiden biri… İşini kaybedince polisiye roman yazmaya karar veren Chandler, Amerikan polisiyesine özgü, ‘hard boiled’ adlı ekolün temsilcilerinden biri olarak tarihe geçti. Büyük Uyku (The Big Sleep), başyapıtlarından biri. 44 yaşından sonra yazmaya başlayan ünlü yazarın yedi romanı var, senaryoları da dönemin en çok tutulanları arasında. Alfred Hitchcock’un Trendeki Yabancılar filminin senaryosu da Chandler’a ait.

Hollywood Bulvarı’na Adını 86 Yaşında Yazdırdı 

Spider Man, Daredevil, Captain America, The X-Man, The Fantastic Four, Iron Man, Thor hayatımızda olmasaydı, pek de mutlu olmazdık öyle değil mi! O zaman bu çizgi romanlara ve tabii ki efsanevi kahramanlara hayat veren Stan Lee’ye de bir saygı duruşunda bulunalım. 1922 yılında ABD’de doğan Stan Lee, üç Marvel karakterinin ikisinin doğuşunda emeği olan bir deha. O da 40’larından sonra ilk çizgi romanına imza atan isimlerden. Süper kahramanların filmlerindeki kısa rollerde de gördük onu… 2008 yılında sinema dünyasının efsanevi isimlerinin yer aldığı Hollywood Walk of Fame’e adını yazdırdığında ise yaşı 86’ydı.

Sadece yaptıkları işlerle değil, inanılmaz servetleriyle de tanınan bu isimler hayallerini geç de olsa gerçekleştirdi. Onlar; ‘hayalleri gerçekleştirmenin yaşı yok’ görüşünün canlı kanıtları. Peki siz hala ne bekliyorsunuz?