Ana SayfaTeknolojiAtari Geri Dönüyor! Efsanevi Şirket Yeni Bir Konsol Hazırlığında.

Atari Geri Dönüyor! Efsanevi Şirket Yeni Bir Konsol Hazırlığında.

Efsanevi oyun şirketi Atari geri dönüyor! En son çıkardığı oyun konsolunun üzerinden 24 yıl geçen Atari, yeni bir proje üzerine çalıştığını duyurdu. Şirketin CEO’su Fred Chesnais, GameBeats’e verdiği röportajda sektöre geri dönmeye hazırlandıklarını açıkladı.

Şirket, ataribox.com internet sitesinden yayınladığı kısa bir video ile nasıl bir ürün üzerine çalıştığının ipuçlarını veriyor. 22 saniyelik videoda, ahşap ve metal detaylı, tamamını göremediğimiz bir oyun konsolu tanıtılıyor. Konsolun adı ise Atari Box.

Şu an, yeni modelle ilgili tüm bildiklerimiz bu kadar. Chesnais, konsolun PC teknolojisi kullanacağını ve tasarımını tamamlamak üzerine çalıştıklarını belirtti. Ne tarz oyunların oynanacağı ve sistemin nasıl işleyeceğine dair ise henüz bir bilgi yok.

Atari’nin yeni modelini tanıtan ilk video.

İflasın Eşiğine Geldi!

1977’de ilk modelini çıkaran Atari, oyun dünyasında bir efsane olmuş, sektörün geleceğini değiştirmişti. Daha sonra çıkardığı konsollarla ve başarısız oyunlarla aynı kaliteyi koruyamayan şirket, en nihayetinde Nintendo gibi markalara yenilmiş ve 1993’te son çıkardığı Jaguar isimli konsoldan 10 yıl sonra da iflasın eşiğine gelmişti. Bu talihsiz olayın ardından Chesnais, şirketi satın alıp mobil oyun pazarına girerek markanın imajını kurtarmayı başardı.

Chesnais’e göre Atari Box şirketin yeniden doğuşuna doğru giden yolda büyük bir adım. Atari Box’tan yeni haberler alana dek biraz nostalji yapıp Atari’nin efsanevi oyun konsollarına bir göz atalım.

Atari 2600

İlk etapta ismi Atari VCS olarak bilinen Atari 2600, bugün bildiğimiz oyun konsollarının atası olarak kabul ediliyor. 2600 model, atari salonlarından alışkın olduğumuz oyunları evlere taşıyarak, milyar dolarlık bir endüstri yarattı. 30 milyondan fazla satan konsol, aynı zamanda oyun geliştiricilere de milyonlarca dolar kazandırdı.

Pacman ve Combat gibi oyunlarla efsaneleşen konsolun 1977’deki çıkışının ardından, 30 yıl boyunca Atari oyunları satılmaya devam etti. Bugün hâlâ bu modeli ve kasetlerini bulmak mümkün.

Atari 5200

2600 modeliyle beklentileri yükselten Atari’nin bir sonraki modeli, pek çok kişiyi hayal kırıklığına uğratmıştı. Tasarımı beğenilmemiş ve oyun kolları sık sık problem çıkarmıştı. 270 dolarlık fiyatıyla da cep yakıyordu. Üstelik sadece teknik problemler değil, oyunların arkasındaki yaratıcı ekibin Atari’yi terk edip Activision’a geçmesiyle Atari’de başka bir kriz daha yaşanıyordu.

Atari 7800

Atari 7800; 5200’de yaşadığı problemleri çözüp kullanışlı bir tasarımla ve oyun çeşitliliğiyle sevilen bir model olmayı başardıysa da 2600 modelinin önüne geçemedi. Ekibini git gide başka firmalara kaptıran Atari, çareyi kullanıcılara nasıl bir oyun konsolu istediklerini sorarak buldu. Sonuçta 7800 modeli kullanıcıların istediği gibi olsa da rakiplerinin önüne geçemedi.

Bu efsanevi modellerin ardından, iflasın eşiğinden dönen Atari, Atari Box ile tekrar karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Belki de kısa bir süre içinde XBOX, PlayStation gibi konsolların arasında ismini duymaya alışacağız.