Ana SayfaYaşamAy’a Neler Oluyor? Mavi Ay, Süper Ay ve Ay Tutulması

Ay’a Neler Oluyor? Mavi Ay, Süper Ay ve Ay Tutulması

Bugün, 31 Ocak’ta, enteresan bir doğa olayı ile karşı karşıyayız: süper ay, mavi ay ve ay tutulması aynı anda gerçekleşecek. Ayrı ayrı dahi, Ay’ın bu üç durumu görsel şölenlere davetiye çıkarabilen üç hadisenin aynı anda yaşanması beklentileri oldukça yükseltiyor.

Peki mavi ay, süper ay ve ay tutulması tam olarak nedir?

Mavi Ay nedir?

Yıllardır beyaz gördüğünüz Ay bir gecede renk mi değiştirecek? Maalesef hayır. Bir ay içinde iki dolunay yaşandığı durumlara Mavi Ay adı veriliyor. İlki 2 Ocak’ta, ikincisi ise 31 Ocak’ta olmak üzere bu ay iki dolunay gözlemliyoruz. Bir ay içinde iki dolunay görerek 2018’e şanslı bir başlangıç yapmış sayabiliriz kendimizi. Bir sonraki Mavi Ay ise 31 Mart 2018’de gerçekleşecek. Mart ayında da 2 Mart ve 31 Mart olmak üzere iki dolunay göreceğiz.

31 Ocak 2018, Ay’ın hem Süper hem de Mavi Ay durumunda olduğu bir tarih.

Ay, bu ay neden Süper Ay?

Ay, çoğu gök cismi gibi elips şeklinde bir yörüngede hareket eder. Bu da Dünya’nın güzide uydusu dolunay ya da yeni ay evrelerindeyken Dünya’ya en yakın olduğu zamanlarda biraz daha büyük görünmesine yol açar. Çoğu zaman fark edilemeyecek derece olsa da Ay’ın bu durumuna Süper Ay adı veriliyor. Aslında bu ay 2 Ocak’ta gördüğümüz ilk dolunay da Süper Ay’dı ve uydumuz Dünya’ya daha yakındı. Fakat bugünkü dolunay da, Dünya’ya Ay’ın normal uzaklığından daha yakın ve Süper Ay kabul ediliyor.

Türkiye’den izleyebilecek miyiz?

Bu yıl gerçekleşen Ay tutulması gündüz saatlerine denk geldiği için Türkiye’den izlenemeyecek. Ülkemizden izlenebilecek bir sonraki Ay tutulması 27 Temmuz 2018’de.

Ay tutulması, ışığını Güneş’ten alan Ay’ın önüne Dünya’nın geçerek Ay’ı tamamen ya da kısmen karanlıkta bırakması olayına verilen ad. Maalesef bu Ay tutulması Türkiye’den izlenemeyecek. Ay ve Güneş tutulmaları ve özel durumları, Dünya’nın neresinde olduğunuza göre değişiyor. Bugün gerçekleşecek Ay tutulmasını izleyemeyecek olmamız Türkiye’de gündüz saatlerine denk gelmesinden kaynaklanıyor. Fakat üzülmeyin,  27 Temmuz 2018’de gerçekleşecek bir sonraki Ay tutulması Türkiye’den izlenebilecek.

ABD’de Mavi Ay, Süper Ay ve tutulma kombinasyonu 150 yıldır ilk defa gerçekleşiyor olmasına rağmen Avustralya’nın bazı eyaletlerinde, saat farkından dolayı çoktan 1 Şubat’a geçildiği için bugün yaşanan hadise, Dünya’nın diğer bölgelerinin aksine Avustralya’da Mavi Ay sayılmıyor.

Bugün Türkiye’den gözlemlenecek Ay ismen Mavi Ay ve cismen Süper Ay sayılıyor. Bu akşam kafanızı kaldırıp gökyüzüne baktığınızda biraz daha büyük ve biraz daha parlak bir Ay ile karşılaşacaksınız. Bu olayın günlük yaşantınıza pek bir etkisi olmayacağını hatırlatalım. 🙂