Ana SayfaYaşamBa ba, ba baa! 2018 Babalar Günü’ne Özel Baba Bir Yazı

Ba ba, ba baa! 2018 Babalar Günü’ne Özel Baba Bir Yazı

Baba… TDK’da “Baba” sözcüğünü aradığımızda karşımıza şu açıklamalar çıkıyor:

“Çocuğu olan erkek, peder.”

“Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek.”

“Kazılarda çıkarılan toprağın miktarını hesaplayabilmek için yer yer bırakılan toprak dikme.”

“Çatı merteği.”

“Bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse.”

“Anlayışlı, iyi huylu erkek.”

“Silah kaçakçılığı, kara para aklama ve uyuşturucu madde ticareti vb. kirli ve gizli işler yapan çetenin başı.”

“Koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse.”

“Ata.”

“(sıfat) Çok kaliteli, üstün nitelikli.”

“Tarikatların bazısında tekke büyüğü.”

“Gemi veya iskelede halatın takıldığı yuvarlak başlı iri demir, ağaç veya beton dikme.”

“Bir merdivende, tırabzanın sahanlıkla birleştiği yerde bulunan dikey öge.”

“Babasının Kızı… Babasının Oğlu”

Türkçede “Baba” ile ilgili pek çok atasözü, deyim ve birleşik fiil de mevcut. TDK, onları şöyle özetliyor:

“Baba değil, tırabzan babası.”

“Baba koruk (veya erik) yer, oğlunun dişi kamaşır.”

“Baba malı tez tükenir, evlat gerek kazana.”

“Baba oğluna bir bağ bağışlamış, oğul babaya bir salkım üzüm vermemiş.”

“Baba vergisi görümlük, koca vergisi doyumluk.”

“Babam sağ olsun.”

“Babamın adı Hıdır, elimden gelen budur.”

“Babana rahmet.”

“Babanın sanatı oğla mirastır.”

“Babasının hayrına.”

“Babasının kızı… Babasının oğlu.”

“Baba nasihati.”

“Baba yadigarı.”

“Baba yarısı.”

“Ağababa.”

“Fukara babası.”

Atticus Finch’ten Mr. Bennet’a Edebiyatın Babaları 

Liste uzayıp gidiyor. Sevgi ve saygıyı zaten içinde barındırıyor ama “baba” kelimesinin ne kadar “ağır” olduğu aşikar. Bolca sorumluluk içeriyor, gücü sembolize ediyor. Tıpkı edebiyattaki ünlü baba karakterleri gibi… Bülbülü Öldürmek’teki Atticus Finch’ten Uçurtma Avcısı’ndaki “Baba”ya, Shakespeare’in Kral Lear’ından Aşk ve Gurur’daki Mr. Bennet’a; cesur, saygın, fedakar baba karakterleri… Oğuz Atay, “Babama Mektup” öyküsünde bir oğlun babasına yakarışını şöyle aktarır: “Gene de sonunda sana bütünüyle benzemekten korkuyorum babacığım. Yani ben de sonunda senin gibi ölecek miyim?”

Kimi iyi bir baba figürü olmasa da edebiyatın unutulmaz babaları arasında Nabokov’un Lolita’sındaki Humbert Humbert’ı, Süper İyi Günler’deki Ed Boone’u ve tabii ki “Godfather” Don Vito Corleone’yi de saymadan geçemeyiz.

The Godfather’da Don Vito Corleone’ye hayat veren Marlon Brando. Hollywood Madame Tussauds’da yer alan balmumu heykeli.

Yazar Maria Puzo’nun “Godfather-Baba” romanındaki Don Vito Corleone, bir mafya babası. “Sadece gerçek adamlar, aileleri ile vakit geçirir” diyen bir baba figürü. Çocuklarını çok sevse de onları tehlikeli, acımasız bir dünyanın içine sokan bir baba. Şiddet dolu, katı, kırılan ama bükülmeyen bir gelenek… Bir jest olarak ölünen ve öldüren, stilize bir savaşın hikayesi… Daha sonra beyazperdeye de taşınarak unutulmazlar arasına adını yazdırdı. 1972 yılında ilk kez yönetmen Francis Ford Coppola’nın elinden çıkıp klasikler arasında yerini alan “The Godfather”, 40’lı ve 50’li yılların Amerikası’nda destansı bir İtalyan mafya ailesinin hikayesini öyle bir gözler önüne serdi ki pek çok ödüle layık görüldü. Marlon Brando, Al Pacino, Robert De Niro gibi efsanevi aktörleri, replikleri ve karakterleriyle sinema tarihine geçti.

“Ona Bir Oda Ver Baba, Gidecek Bir Yeri Yok”

Sinemada elbette birçok iyi/kötü, cesur/sorumsuz baba figürü var ama 2005 yılı yapımı, özellikle Türkiye’yi yakıp kavuran bir filme özellikle değinmekte yarar var. Çağan Irmak’ın yönettiği; Çetin Tekindor, Fikret Kuşkan, Hümeyra, Şerif Sezer, Özge Özberk, Binnur Kaya ve Yetkin Dikinciler gibi usta oyuncuları buluşturan Babam ve Oğlum, “Bir filmde asla gözyaşı dökmem” diyenleri bile ağlattı. Uzun yıllardır babasıyla küs olan Sadık, ölümcül bir hastalığa yakalandığını anlayınca oğlu Deniz yalnız kalmasın diye baba evine, şirin Ege kasabasına döner. Çizgi romanlara ve o masalsı dünyanın büyüsüne inanan küçük Deniz, bu Ege kasabasına ve dede evine alışır alışmasına da… Özellikle “Dede” Çetin Tekindor ile “Baba” Fikret Kuşkan’ın yüzleşme sahneleri, sinema severleri alır götürür. “Ona bir oda ver baba, gidecek bir yeri yok”, “İnsanlar büyüdükçe hayalleri küçülür mü baba?” replikleri unutulur mu!

Siyasetin “Baba”sı

Siyasetin “Baba” lakaplı duayen ismi Süleyman Demirel. Fötr şapkasıyla ünlüydü ama 60’ların siyaset ortamından olan bu fotoğrafta şapkasız.

Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı, siyasetin “Baba” lakaplı duayen ismi Süleyman Demirel ise popüler kültürün de vazgeçilmez figürlerinden biriydi. 2015 yılında, Babalar Günü’ne çok az bir zaman kala, solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden Demirel, 1965-1993 yılları arasında yedi farklı hükümette toplam 12 yıl başbakanlık yaptı. 1993-2000 yılları arasında da cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturdu. Süleyman Demirel, kendine has üslubuyla dönemin sanatçılarının en büyük ilham kaynaklarından biriydi; şair Necip Fazıl Kısakürek’in “Süleymanname” şiiri ya da Fikret Kızılok’un “Süleyman Hep Başbakan” şarkısı gibi… Mizahi yaklaşımlara karşı tahammül sahibiydi ve bu tip eleştirilere kızmazdı. Siyasetin “Baba”sı, karikatür sanatçılarına da mektupla ya da telefonla ulaşır ve onları kutlardı.

“Arabeskin Babaları”ndan “Müziğin Babaları”na

Müzikte “Baba” lakaplı en önemli sanatçılardan biri: Orhan Gencebay.

Müslüm Gürses, Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses… 70’ler itibariyle büyük hayran kitlelerine ulaşan “Arabeskin Babaları”, 90’lı yıllarda özel televizyonların ortaya çıkmasının ardından farklı kesimler tarafından da tanındı. Müslüm Gürses, 90’lardaki bir Gülhane konserinde yoğun izdiham karşısında “Biz neymişiz, haberimiz yok” derken pop şarkıcılarının arabesk cover’ları da bu ustalarla hiç tanışmamış yeni nesli ateşledi.

“Baba” deyince ilk akla gelen isimlerden Müslüm Gürses, Murathan Mungan’ın “Aşk Tesadüfleri Sever” projesi kapsamında Bob Dylan, David Bowie ve Björk şarkıları söyledi ve “Müslüm Baba”nın “Müslümcü” kitlesinin yanı sıra tüm müzik camiasında da fırtına gibi esti. Rock ve pop müzikteki arabesk cover’lar, sosyal medya platformlarında hala izlenme rekorları kırıyor, konserlerde hep bir ağızdan söylenmeye devam ediyor.

17 Haziran 2018 Babalar Günü… Tüm babaların, baba olacakların ve babalarına özlem duyanların Babalar Günü kutlu olsun!