Ana SayfaPozitif EtkiÇevreBaharı Çiçeklerle Kutlayın: Türkiye’deki En Güzel Botanik Bahçeleri

Baharı Çiçeklerle Kutlayın: Türkiye’deki En Güzel Botanik Bahçeleri

Havaların ısınmasıyla beraber yaklaşmakta olan yaz mevsiminin heyecanı hepimizi sardı. Doyasıya baharın tadını çıkardığımız şu günlerde rengarenk açan çiçekler ve güneşli havalar içimizi ısıtıyor. Baharın verdiği olumlu duyguları ise en çok açan çiçeklerin kokusuyla hissediyoruz.

Bu yazımızı baharın tadını sonuna kadar çıkarmak isteyen okuyucularımız için hazırlamak istedik. Sizlerle Türkiye’nin dört bir yanından mis gibi kokan botanik bahçelerini paylaşarak bahar coşkunuza ortak oluyoruz.

Karaca Arboretumu-Yalova

1980 yılında Hayrettin Karaca tarafından Yalova’da kurulan bu Arboretum, 13,5 hektarlık bir arazi içinde toplamda 7.000 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Burayı özel kılan önemli bir detay ise içinde bulunan Canlı Ağaç Müzesi’dir. Dünya’nın farklı yerlerinden çeşitli bitkileri görebileceğiniz Karaca Arboretumu’nda Türkiye’deki endemik bitki çeşitlerini de tanıyabilirsiniz.

Gaziantep Botanik Bahçesi

2009 yılında kurulan Gaziantep Botanik Bahçesi, hem Türkiye’de hem de dünyada bulunan canlı otsu, çalı tipi bitkiler ve çeşitli ağaçların bir yelpazesini oluşturmayı amaçlıyor. 17.000 metrekarelik bir alana yayılan bu bahçe, ayrıca ziraat alanında da bir eğitim merkezi konumunda.

Atatürk Arboretumu-İstanbul

1961 yılında açılan ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nin girişimleriyle kurulan Atatürk Arboretumu, hem Türkiye’den hem de dünyadan pek çok farklı bitki türünü içinde barındırıyor. 296 hektarlık bir alanı kapsayan Atatürk Arboretumu, ev sahipliği yaptığı yüzlerce ağacı ziyaretçilerine tanıtıyor.

Keçiören Atatürk Botanik Bahçesi

Ankara’da bulunan Keçiören Atatürk Botanik Bahçesi, 69 farklı türden 85.000 bitkinin bakımını üstleniyor. 42.600 metrekareye yayılan bu bahçe, içinde barındırdığı çay bahçesi ve spor alanlarıyla da gelen ziyaretçiler için keyifli bir deneyim alanıdır.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı