Ana SayfaBizden HaberlerBankacıdan Artiz Olur mu ?

Bankacıdan Artiz Olur mu ?

Yıl 2001

Ulusal gazetelerimizin köşe yazarlarından biri günlük yazısında bankacıları “sıkıcı” olarak tanımlıyor . Tam bankacılık sektörünün en zorlu günlerini yaşamaktayken hemen sanal ortamlar oluşturuyoruz, “Biz sıkıcı değiliz kardeşim” tadında tepkiler yağdırıp “Biz sosyal insanlarız” diye sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.

teb-kulub-7-240Ama aslına bakarsanız, koyu renk takım elbiselerimiz ile görünüm resmi, ofis ve şubelerimiz düzenli, işimiz kural ve kaideli olunca çok ciddi adam ve kadınlar olarak gözükmemiz anormal değil. Üstelik ekonominin etkilediği iş tempomuz ve uzun çalışma saatlerini göz önüne alınca pek çok hobimizden uzaklaşmak zorunda kalıyoruz.

Hal böyle olunca İnsan Kaynakları Grubumuz hepimizin fazlası ile işe odaklandığını gözlemlemiş olacak ki içimizdeki yetenekleri ortaya çıkarmak için TEB Kulüp uygulamasını hayata geçiriyor.

teb-kulub-4-240Yıl 2009

Yıllar su gibi akıyor. Aylardan Aralık, günlerden Cuma. Uzun toplantılardan sonra günün yorgunluğu yavaş yavaş bastırmaya başlamış. Bu kış soğuğunda insanlar hızlı adımlarla evlerine gidiyor. Bizse oyunu sahneleyeceğimiz salonun kulisinde heyecanlı bir bekleyiş içindeyiz. TEB Kulüp bünyesinde Marmara Bölge çalışanları tarafından sahnelenen tiyatro oyununu izlemek üzere 250 kişi ile beraber, perdenin açılmasını bekliyoruz. Üst düzey yöneticilerimiz misafirimiz.

teb-kulub-1-240Saat 20:30 da mavili kırmızılı ışıklar ve Hababam Sınıfı’nın klasikleşmiş melodisi eşliğinde, dokuz bankacı arkadaşımız sahnede beliriyor. Üzerlerinde ne takım elbise var ne de bankacı ciddiyeti. Aksine, Müjdat Gezen ve Kandemir Konduk ustaların kaleminden çıkmış bir komedinin tatlı serseri karakteriyle karşımızdalar.
Müjdat Gezen, Perran Kutman , Mehmet Ali Erbil, Yoncimik ve rahmetli Savaş Dinçel ardından bizim bankacılar canlandırıyor “Artiz Mektebi” isimli klasikleşmiş diyebileceğimiz bu eseri.

teb-kulub-3-240Oyun boyunca salonda kahkaha atmayan , arkadaşlarımızın performansını takdir etmeyen kalmıyor. Tüm ekip ayakta alkışlanıyor. TEB’li oyuncular oldukları için “cest olaraktan” değil içten gelerek alkışlıyoruz arkadaşlarımızı. Kapıcı Taylan karakterini canlandıran Bülent Palancı’nın kuğunun ölümü sahnesi, Ömer Bey’in beyaz ceket ve kırmızı gömlek kombinasyonu ile gösterdiği performansı unutabileceğimizi sanmıyorum.

teb-kulub-5-240Sonrasında eve dönerken, TEB Kulüp çalışmalarından, oyundan, tiyatro ekibimizin canlandırdığı kişiliklerden bahsediyoruz. Bir arkadaşımızın yaptığı yorum aklımdan çıkmıyor: “Bankacı isterse her rolü oynar . Siz deyin ‘empati’, ben diyeyim ‘köprü kurmayı’ bilen bankacılar, aslında her gün müşterilerinin yerine kendilerini koymuyorlar mı?”

 

 

Günan Ülgen
Karma Bankacılık Şube Yöneticisi / Erenler Sanayi Şubesi