Ana SayfaBizden HaberlerBANKACILIK SEKTÖRÜ BÜYÜYEN TÜRKİYE’Yİ FİNANSE EDECEK GÜÇTEDİR

BANKACILIK SEKTÖRÜ BÜYÜYEN TÜRKİYE’Yİ FİNANSE EDECEK GÜÇTEDİR

15 Temmuz akşamı ve sonrasında yaşananlar bize, başımıza ne geldiği değil bizim ona nasıl reaksiyon verdiğimizin önemini hatırlattı. Gerek Merkez Bankası, gerek BDDK ve Türkiye Bankalar Birliği olmak üzere, tüm sektör üzerine düşen görevleri yerine getirerek, önemli adımlar attı. Finans sektörü olarak ekonomimize güç katmaya odaklandık. Bu süreçte milli iradenin gücü ve tüm kurumların üzerine düşen sorumluluğu en kısa sürede yerine getirmesiyle hızla koordine olduk ve başarıya ulaştık.

Reel sektöre ivme kazandırmak için hayata geçirilen Kredi Garanti Fonu (KGF) bankacılık sisteminin daha hızlı çalışmasında oldukça faydalı oldu. Referandumun tamamlanmasıyla da piyasadaki belirsizliğin ortadan kalktığını, önümüzün açık olduğunu söyleyebiliriz. Hükümetin aldığı kararlarla piyasada bir hareketlenme başladı. Türk bankalarının yurtdışı borçlanmalarının olumlu seyri, yurtdışı piyasalarda sektörümüze olan güvenin bir göstergesi oldu. Bu bize yatırımcıların da Türkiye’ye ilgisinin devam ettiğini gösteriyor.

2017 yılının pozitif bir yıl olarak kapanacağına inanıyoruz. Biz de kredi büyüme hedeflerimizi revize ederek yukarı çektik. Ekonomide de bu yıl yüzde 5’e yakın büyüme bekliyoruz. Bu büyümenin önümüzdeki sene de yüzde 4-5 civarında seyredeceğini öngörüyoruz. Türkiye’de bankacılık sektörü, temel bankacılık prensipleri dikkate alındığında; ekonominin büyümesi için gerekli finansmanı sağlayabilecek sağlıklı ve güçlü bir yapıdadır.

Biz de ülkemiz bankacılık tarihinin önemli bir bölümünde var olmuş, sektörün geleceğini şekillendirmeye katkı sunmuş bir banka olarak, mevduat toplayıp, kredi veren bir yapının ötesinde, müşterimize, çalışanımıza, ortaklarımıza ve topluma karşı her koşulda katkı sağlamayı sürdürüyoruz. Bu hedefle, inovasyondan spora, finansal okuryazarlıktan girişimciliğe, KOBİ’lerden kadın patronlara kadar geniş bir alanda sorumluluk bilinciyle projelerimizi hayata geçirmeye devam ediyor, ülkemiz için daha fazla değer yaratıyoruz. Türk bankacılık sektörünün önemli oyuncularından biri olarak, ülkemize ve insanımıza güveniyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de ülke ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğiz.

Ümit Leblebici – Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü