Ana SayfaYaşamEtkinlik TakvimiBARIŞ MANÇO’SUZ GEÇEN 20 YIL

BARIŞ MANÇO’SUZ GEÇEN 20 YIL

Barış Manço aramızdan ayrılalı 20 yıl geçti. Büyük sanatçı; şarkıları ve renkli kişiliği ile hala 7’den 77’ye herkesin kalbinde…

Sanatçı, söz yazarı, besteci, TV yapımcısı Barış Manço 7’den 77’ye hemen herkesin kalbinde ayrı bir yer edinmeyi başardı. Bugün efsanevi sanatçının ölüm yıldönümü. 20 yıl önce, 56 yaşında aramızdan ayrılan Barış Manço adeta yakın bir akrabamız gibiydi. Yıllarca hem şarkılarıyla hem de her pazar TRT’de yaptığı 7’den 77’ye programıyla evlerimize konuk oldu. Çocukları bir birey olarak çok ciddiye aldı. Programının ‘Adam Olacak Çocuk’ bölümünde sözü çocuklara bıraktı. Çocukların özgürce düşüncelerini paylaşmasına vesile oldu.

‘Arkadaşım Eşek’ten ‘Ayı’ya çocuklar için birçok şarkı yazdı. Keza gençleri de; ‘ikinci bahar’ını yaşayan her daim genç kalanları da unutmadı. Programlarında dünyayı gezdi, tek kanallı televizyon döneminde dünyayı evlerimizin salonuna getirdi. Dünyanın bir ucunda yaşıyor olsa da aslında herkesin hikayesinin birbirine ne kadar benzediğini; benzer acılarımızın ve benzer mutluluklarımızın olduğunu hatırlattı bize. Şarkılarında da televizyon programlarında da yaşlısından gencine insanı insandan hiç ayırmadı.

Özel hayatından müzik kariyerine Barış Manço hakkında…

TÜRKİYE’DE ‘BARIŞ’ İSMİNİ ALAN İLK KİŞİ OLDU

Barış Manço 2 Ocak 1943’te Hakkı bey ve Rikkat hanım’ın oğlu olarak Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesi’nde dünyaya geldi. İkinci Dünya Savaşı yıllarıydı. Manço o yılları “Öyle büyük bir yokluk ve sefalet ki; benim 3 yaşına gelene kadar fotoğrafım bile yok” diye anlatmıştı. Ailesi dünyaya barış gelsin diye adını ‘Barış’ koydu. Böylelikle Barış Manço, Türkiye’de ‘Barış’ ismini alan ilk kişi oldu.

İLK MÜZİK EĞİTİMİNİ TSM SANATÇISI ANNESİ RİKKAT UYANIK VERDİ

Barış Manço’nun annesi Müzeyyen Senar, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses gibi efsane yorumcularla aynı dönemde ünlenen Türk sanat müziği solisti Rikkat Uyanık’tı. Manço, ilk müzik derslerini annesinden aldı. Annesinin anlatımına göre Barış Manço henüz 1.5 yaşındayken şarkılar söylemeye başladı. Yıllar sonra TRT’de Halit Kıvanç’ın bir programında Rikkat Uyanık’ın Barış Manço’nun annesi olduğu ilk kez açıklandı. Anne oğul bu televizyon programında bir araya geldi. Rikkat Uyanık o programda oğlu Barış Manço’nun ‘Gülme Ha Gülme’ adlı şarkısını yorumladı.

İLK GİTARINI ÜVEY BABASI MUHİTTİN KOCABAŞ ALDI

Barış Manço’nun anne ve babası, Barış 3 yaşındayken ayrıldı. Annesi Rikkat hanım sonrasında Muhittin Kocabaş ile evlendi. Barış Manço’ya ilk gitarını Muhittin bey aldı. Muhittin beyin “Bu gitarı çalacaksan en iyi şekilde çal, çalamayacaksan kır at” sözleri Barış Manço’nun üzerinde büyük etki bıraktı. Babasının sözünü dinledi, müziğe gönül verdi. Muhittin Kocabaş, gençlik yıllarında İstanbul başta olmak üzere birçok Anadolu şehrinde sahne almaya başlayan Barış Manço’yu hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Onun hem babası hem de ilk menajeri oldu.

MÜZİK DERSİNDEN BÜTÜNLEMEYE KALDI

Barış Manço, Galatasaray Lisesi’nde öğrenim gördü. İlk müzik grubu ‘Kafadarlar’ı 1958 yılında; bu okulda eğitim aldığı sırada kurdu. Lisede müzik hayatının başrolüne çoktan geçmişti ama ne kadar şaşırtıcı olsa da lisede müzik dersinden bütünlemeye kalmıştı.

İLK 45’LİĞİ 1962 YILINDA YAYINLANDI

Barış Manço’nun ilk 45’liği ‘The Twist/ Let’s Twist Again’ 1962 yılında yayınlandı. Sonrasında yayınlandığı plaklarda İngilizce şarkılar söylemeye devam etti.

ÖNCE FRANSA’YA SONRA BELÇİKA’YA GİTTİ

Barış Manço, kendi deyişiyle “Galatasaray Lisesi’ni bitiren her öğrenci” gibi okuldan mezun olduktan sonra Paris’e gitti. Paris’te bir yandan üniversite okumak istiyor, bir yandan da müzik yapmayı hayal ediyordu. Paris’te kendine uygun bir okul bulamayınca Belçika’ya geçti. Orada Belçika Kraliyet Akademisi’nde desinatörlük eğitimi almaya başladı. Belçika’da bir yandan çalıştı, bir yandan okudu.

PARİS’TE OLYMPIA MÜZİKHOLÜ’NDE SAHNE ALAN İLK TÜRK OLDU

Barış Manço, Fransa’ya Türkiye’deki müzik şirketinin referanslarıyla gitti. Fransa’da önemli müzik şirketleri ve müzik adamlarıyla bir araya geldi. 1964 yılında Fransa’da üç 45’lik plağı yayınlandı. 1965 yılında Paris’in meşhur Olympia Müzikholü’nde sahneye çıkan ilk Türk sanatçı oldu.

KAYGISIZLAR’DAN KURTALAN EKSPRES’E UZANAN YOL

Barış Manço, müzik kariyerinin ilk günlerinden itibaren kendine orkestralar kurdu. Grup müziğine inandı. Lisede ‘Kafadarlar’ grubuyla başlayan süreç Manço’yu 60’lı yılların sonunda ‘Kaygısızlar’ grubuna getirdi. ‘Kaygısızlar’ grubunun içinde; yıllar sonra MFÖ grubunu oluşturacak Mazhar Alanson ve Fuat Güner de yer alıyordu. Barış Manço, hayatının sonuna dek yanında olacak Kurtalan Ekspres grubuyla 1972’de bir araya geldi. O günden sonra Manço’nun ölümüne dek hiç ayrılmadılar.

AĞIRLIKLI OLARAK KENDİ ŞARKILARINI YAZDI

Barış Manço kariyerinin ilk yıllarında ‘Kirpiklerin Ok Ok Eyle’, ‘Ağlama Değmez Hayat’ gibi sevilen klasikleri kendi üslubuyla yorumladı. Manço’nun ilk bestelerinden ‘Kol Düğmeleri’ 1967 yılında yayınlandı. Manço, kariyeri boyunca ağırlıklı olarak kendi yazdığı şarkıları söylemeyi tercih etti. Kariyerinin büyük bölümüne ‘Söz ve Müzik: Barış Manço’ şarkıları damga vurdu.

‘DAĞLAR DAĞLAR’ ŞARKISI AZ DAHA YAYINLANMIYORDU

Barış Manço’yu geniş kitlelerle buluşturan ‘Dağlar Dağlar’ şarkısı müzik şirketinden kaynaklı bir sebepten dolayı az daha yayınlanamıyordu. O dönem şarkının iki farklı versiyonunu yapan Manço, müzik şirketine bu iki versiyonu birlikte yayınlama konusunda ısrar etti. Şirket bu öneriyi önceleri “Böyle şey olur mu, halkı mı kandırıyoruz” diyerek kabul etmedi, plağın çıkışını 6 ay erteledi. 6 ay sonra ‘Dağlar Dağlar’ 45’liği Manço’nun ısrarlarıyla yayınlanınca Türkiye çapında büyük bir etki yarattı.

MECBUREN BIYIK BIRAKMAYA BAŞLADI

Barış Manço şarkıları kadar imajıyla da hep dikkat çeken bir isim oldu. Uzun saçları ve bıyığı; ilginç kostümleri, çizmeleri, yüzükleri ve aksesuarlarıyla Manço hep gündemde kaldı. Manço’nun bıyık bırakmaya başlaması bir mecburiyetten doğmuştu. 1967’de Hollanda’da geçirdiği bir kaza yüzünden dudağında bir yarık oluştu. Bu yüzden bıyık bırakmaya başladı.

2023’ÜN SIRRI

Barış Manço 1976’da farklı müzikal denemelerin olduğu “2023” albümünü yayınladı. Manço, albüme ismini veren şarkıyı Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü için yazdığını açıkladı. Manço’nun hayali 2023’te bu albüm için özel bir kutlama gecesi düzenlemekti. Yaşasaydı Manço 2023 yılında 80 yaşında olacaktı.

BEYAZPERDEDE BARIŞ MANÇO

Barış Manço 1975 yılında bir sinema filminde de rol aldı. Meral Zeren’le başrolleri paylaştığı ‘Baba Bizi Eversene’ adlı bu film, izleyicilerden büyük ilgi gördü. Manço, filmde o günlerde yayınladığı ‘2023’ albümünden şarkılar da yorumladı.

‘BARİS MANCHO’ ADIYLA DÜNYAYA AÇILMAK İSTEDİ

Barış Manço, kariyeri boyunca Avrupa’da müzik çalışmalarını elinden geldiğince hep sürdürmeye çalıştı. 70’li yıllarda “Baris Mancho” adıyla Avrupa pazarına yönelik bir albüm hazırladı. Tamamen İngilizce şarkılardan oluşan bu albümde özellikle “Nick The Choppper” şarkısı büyük ilgi gördü. Manço, kariyeri boyunca Avrupa ülkelerinden Türki cumhuriyetlere birçok dünya ülkesinde konserler verdi. Manço’nun kariyerinde Japonya’nın ayrı bir yeri oldu. Manço, Japonya’da ilk kez 1991’de konser verdi. Gördüğü ilgi karşısında herkes şaşkındı. Japonların Manço’ya olan aşkı ve sevgisi yıllar boyunca katlanarak devam etti.

ÇOCUKLARI VE GENÇLERİ ÇOK ÖNEMSEDİ

Barış Manço, hayatı boyunca çocukları ve gençleri çok önemsedi. Onları bir birey olarak hep ciddiye aldı. TRT ekranlarında 1988’den başlayarak 10 yıl süredek “7’den 77’ye” programının “Adam Olacak Çocuk” bölümünde sözü çocuklara bıraktı. Çocukların özgürce düşüncelerini paylaşmasına vesile oldu. Çocuklar sabah akşam dişlerini fırçalaması gerektiğini, ıspanağın çok faydalı olduğunu Barış abilerinden öğrendi. “Arkadaşım Eşek”ten “Ayı”ya çocuklar ve gençler için birçok şarkı yazdı.

BABAANNESİNE ‘GÜL PEMBE’Yİ YAZDI

Manço, programında ‘ikinci bahar’ını yaşayan ‘her daim genç kalan’ları da unutmadı. TV programının ‘İkinci Kahvaltı’ bölümünde Türkiye’nin dört bir yanından Sakız Hanım ve Mahur Bey’ler bir araya geldi. Manço’nun hayatında babaannesi Nimet Manço’nun da yeri hep ayrı oldu. “Birçok torunu arasında en çok beni severdi, biz onunla çok iyi anlaşırdık” dediği babaannesinin ölümünün ardından Manço ‘Gül Pembe’ şarkısını yazdı.

Barış Manço’nun Madame Tussauds müzesindeki balmumu heykeli.

UNUTULMAZ ŞARKILARA İMZA ATTI

Şarkılarında atasözlerinden, deyim ve deyişlerden faydalandı. Kendi deyişlerini yarattı. Kariyeri boyunca ‘Sarı Çizmeli Mehmet Ağa’dan ‘Anlıyorsun Değil mi’ye, ‘Kol Düğmeleri’nden ‘Unutumadım’a, ‘Aynalı Kemer’den ‘Ali Yazar Veli Bozar’a ‘Dönence’den ‘Hal Hal’a, ‘Süper Babaanne’den ‘Can Bedenden Çıkmayınca’ya onlarca unutulmaz şarkıya imza attı.

İYİ BİR KOLEKSİYONERDİ

Yaşadığı, eserlerini ürettiği Moda’daki evi müzeye dönüştürülen Barış Manço iyi bir müzisyen olmasının yanı sıra iyi bir koleksiyonerdi. Klasik arabalara, tarihi eşyalara ve yağlıboya tablolara özel ilgisi vardı.

Barış Manço ardında unutulmayacak yüzlerce şarkı ve gönüllerde hoş bir seda bıraktı. Geçen yıllar onun hatıralarını unutturmayacak gibi görünüyor.