Ana Sayfaİş DünyasıKariyerBaşarı için iki seçeneğiniz var: 1. Kendini tanımak, 2. 6,5 milyar insandan biri olmak…

Başarı için iki seçeneğiniz var: 1. Kendini tanımak, 2. 6,5 milyar insandan biri olmak…

ABD’li eski asker Stedham Graham’ın ikisi The New York Times’ın en çok satanlar listesine giren 11 kitabı var. Graham, emekli asker, yazar, eğitimci, başarılı bir işadamı ve kişisel gelişim alanındaki etkinliklerde aranan bir konuşmacı.
Stedham Graham’a göre, yeryüzündeki 6,5 milyar insan kim olduğunu bilmiyor! Ancak başarıya giden yoldaki en büyük adım ya da Graham’ın değimiyle bu sınırı geçebilmek için sahip olmak gereken pasaport, kim olduğunu yani kendini tanımak…

Gardiyanlıktan Düşünce Liderliğine…

Graham’ın “Identity: Your Passport to Success” isimli son kitabı 2012 yılında yayınlanmıştı. Graham, bu kitabında liderlik ve eğitim yoluyla hayatınızı nasıl kontrol altına alacağınıza dair eleştirel bir yaklaşım sunuyor. Graham kitabında gardiyanlıktan başlayıp küresel düşünce lideri konumuna evrilen kişisel hikayesini anlatıyor. Yeni kitabı ise ‘Identity – Your Passport to Freedom: The Knowledge of Self’…

ABD’li eski asker Stedham Graham dünyanın etkili kanaat önderlerinden biri.

Hayatınızı Değiştirmek, Düşüncenizi Değiştirmekle Başlar

Stedham Graham “Hayatınızı değiştirmek düşüncenizi değiştirmekle mümkün” diyor. Yani takip edenden lider olmaya, tüketiciden üretici olmaya, ‘köle’den ‘sahip’ olmaya yönelmeniz gerekiyor. Graham’a göre insanlar bunu yapabilmek, hayatlarını kontrol altına almak için toplumun yerleştirdiği kalıpları ortadan kaldırmalı. Markalar, evler, otomobiller, din, cinsiyet, ırk ve ilişkiler bireyin kim olduğunu tanımlamamalı. Ancak, dünyadaki pek çok insan için durum Graham’ın söylediği gibi değil.

“Özgürlüğe giden yol, kişisel gelişiminin kontrolünü eline almanda gizli” diyor Graham. Bunun için de öncelikli olarak birey gerçekten kim olduğunu anlamalı, gideceği yere dair bir vizyon yaratmalı ve sonrasında süreci kararlı bir şekilde devam ettirmeli.

Geleceğini kontrol altına almak istiyorsan…

Ünlü kanaat önderi kişilerin başkaları tarafından söylenen şeyleri ezberlediği görüşünde… İnsanların başarılı birer öğrenci, etkili bir organizatör ve kişisel gelişimlerinde birer usta olmaları için doğru eğitilmesine ihtiyaç olduğu konusunda ısrarcı olan Graham, liderliğe giden yolun sevgiden de geçtiğini belirtiyor.

Bugünkü en büyük çatışmanın insanın sahip olduğu/erişebildiği tüm bilgi ile ne yapacağı olduğunu vurgulayan Graham, neye odaklanılması gerektiğinin önemine değiniyor ve odaklanmadığımız şeylerin sonunda bir çiçek gibi solup öleceğini belirtiyor. Bu nedenle herkesin aşağıdaki soruları kendisine sorması gerektiğinin altını çiziyor;

• Gittiğin yoldan emin misin?

• İlerlediğin yönü temel alan düzenli gelişim sürecini takip ediyor musun?

• Kaç kere zamanını boşa harcadın?

• Senin için gerçekten anlam ifade eden şeye mi odaklanıyorsun?

• Bir gün içerisinde başardığın şeylerin neler olduğunun kaydını tutuyor musun? Ve bu başardıkların, gelecek için çizdiğin vizyona seni yaklaştırıyor mu?

İşte bu sorulara dürüst cevap vermek yarınınızı şekillendirmenin en güçlü anahtarları.