Ana SayfaGenelBaşarının Anahtarı Tembel Olmak mı?

Başarının Anahtarı Tembel Olmak mı?

Çalışma hayatında tembelliğin hiç de ‘olumlu’ bir özellik olmadığı kesin! Aksi mümkün mü? Moneyball, The Big Short gibi birçok ‘çok satan’ kitabın yazarı Michael Lewis, tembelliğin başarının anahtarı olabileceği görüşünde.

ABD’li gazeteci Michael Lewis; The Big Short: Inside the Doomsday Machine, Liar’s Poker, The New New Thing, Moneyball: The Art of Winning an Unfair Game (Kazanma Sanatı adıyla sinemaya uyarlandı), The Blind Side: Evolution of a Game, Panic ve Home Game: An Accidental Guide to Fatherhood adlı en çok satan kitapların da yazarı. Şu anda Vanity Fair dergisinde editörlük yapan Lewis, kendisini tam bir tembel olarak tanımlıyor ve başarıya giden yolda bu özelliğinin büyük etkisi olduğunu savunuyor.

Online anket şirketi Qualtrics’in gerçekleştirdiği 2017 Insight Zirvesi’ne konuşmacı olarak katılan gazeteci-yazar Michael Lewis, tembelliğe övgüler yağdırdı ve kendi hayatından örnekler verdi.

“New Orleans’ta büyüdüm, kimsenin bir şey yapmadığı yerde” diyen Lewis şöyle devam etti: “Çok sevimli ve keyifli bir yerdi. İnsana verilen değerin, onun dünya üzerinde yaptıklarıyla ölçülmediği topraklardı. Babamın ailemize dair motto’su şuydu: ‘Küçük küçük ve isteksizce çalışın çünkü hafif bir kınama almak, dev bir iş için ter dökmekten iyidir!’ Tabii ki doğru bir tez değil ama o zamanlar genç Lewis için sürekli yoğun bir şekilde çalışmaktansa kendine boş zaman yaratmak daha eğlenceliydi!”

‘Meşgul Olmak’ İle Meşgul Olmak

Tembel olmak Lewis’in başarılı bir kariyer inşa etmesinde kilit rol oynadı çünkü ünlü yazar, ‘gerçekten’ tek konuya odaklandı ve sadece odaklandığı konu üzerinde çalıştı. Tembelliği nasıl avantaja dönüştürdüğünü ise şöyle anlatıyor, Lewis:

“Hiçbir şey yapmamak bir sorun değildir! Siz hiçbir şey yapmadığınız halde en son ne zaman kendinizi rahat hissettiniz? Günde bir saatten söz etmiyorum. Elinizde bir proje yok, mesela… Kendinizi iyi mi hissettiniz yoksa kötü mü? Eğer elinizde ‘anlamlı’ bir iş ya da proje yoksa, boş durmakta hatta ‘boş boş gezmek’te de bir sorun yok. Kendinizi şu açıdan sorgulayın: O kadar yoğunsunuz ki belki gerçekten de çok daha iyi bir projeyi ıskalıyorsunuz çünkü ona vaktiniz kalmıyor! Boş zaman, daha iyi projeleri düşünmek hatta o projelere hazırlanmak için iyi bir zamandır. Eğer sürekli ‘meşgul’ olmakla meşgulseniz, pek çok şeyi gözden kaçırırsınız.”

Michael Lewis

Tembelliğin Ödülü: Altı ‘Çok Satan’ Kitap

Yazar Michael Lewis, birçok insanın hayatı boyunca sevmediği işlerle meşgul olduğu görüşünde. Ona göre vakti boşa harcamak aslında çalışmamak değil, gereksiz işlerle meşgul olmak:

“Eğer bir şey gerçekten ‘anlamlı’ ise ya da bana yararı olacak ise o işle ilgilenirim. O işe ‘değmeli’.”

Lewis, çoğu zaman tembelliğin hayatında bir filtre görevi gördüğünü de vurguluyor: “Bir şeyin üzerinde çalışmaya karar verdiysem, mutlaka ona değecek olduğuna inandığım içindir.”

Lewis’in ‘gurur duyduğu’ tembelliğinin sonuçları da malum: On yılda ‘çok satanlar listeleri’nden inmeyen altı kitap ve halen devam etmekte olduğu Vanity Fair dergisi editörlüğü. Bayağı verimli bir iş hayatı, değil mi!

ABD’li ünlü yazar, son olarak şu tavsiyede bulunuyor: “Yoğun bir şekilde, gece gündüz bir iş üzerinde mi çalışıyorsunuz? Kendinize şu soruyu sorun: ‘Bu işi bitiremezsem üzülecek miyim?’ Eğer sorunun yanıtı ‘Kesinlikle evet’ değilse, kendinizi sorgulayın. Ben ne mi yapardım? Asla o işi almazdım.”