Ana SayfaYaşamBaşarısızlık da Müzelik Olur! İsveç’teki ‘Museum Of Failure’dan Alınacak Dersler Var!

Başarısızlık da Müzelik Olur! İsveç’teki ‘Museum Of Failure’dan Alınacak Dersler Var!

Şirketleri tanıyorsunuz: Amazon, Nokia, Heinz, Google, Sony… Onların İsveç’teki Museum of Failure adlı müzede yer aldığını söylesek… Kendi alanlarında büyük başarılara imza atan şirketlerin ‘başarısız’ tasarımları, başarı odaklı girişimcilere iyi bir ders niteliğinde

Amazon Fire adlı telefon.. Nokia N-Gage oyun konsolu… Heinz’ın yeşil renkli ketçabı… Google Glass… Sony Betamax… Belki adlarını duydunuz ya da hiç duymadınız. Ama şirketler son derece tanıdık değil mi? Hepsi kendi alanında sayısız başarılara, çok satılan ürünlere imza atmış olsa da bu ürünlerde başarısız oldukları kesin. Bu özelliklerinden dolayıdır ki Museum of Failure’da yer almayı hak ediyorlar!

Apple’ın MessagePad ürünü de İsveç’teki müzede yer alıyor.

“Başarısız Fikirler de Başarılı Olanlar Kadar Önemli” 

Müzenin Direktörü Samuel West, “Başarı öykülerinden çok sıkılmıştım” diyor. Psikoloji doktorası olan West; unutulmuş, bir türlü tutmamış, tasarımcısını ciddi hayal kırıklığına uğratmış buluşları bir müzede sergilemeye karar verdiğini böyle anlatıyor. Doktorasını şirketlerde inovasyon üzerine yapan West’e göre, başarısız fikirler de çok önemli. Yaratıcılığı desteklemek için şirketlerin başarısız fikirlere de değer vermesi gerektiğini söyleyen West “Bir mucidin geliştirmiş olduğu fikir tutmamışsa, onu cezalandırmak çok yanlış! Bu durum yaratıcılığın önündeki en büyük engeldir” diyor ve ekliyor: “Asıl normal olmayan şey, sadece başarılı olmuş fikirlerden bahsedilmesi. Buna kaçınma stratejisi denilebilir.”

İsveç’teki bu müzede İsveç şirketlerinin bir başarısızlık örneği var mı? Samuel West, başvurmuş olduğu hiçbir İsveç firmasından cevap alamadığını söylüyor.

Kameralı Gözlük Neden Tutmadı?

7 Haziran’da İsveç’in Helsingborg kentinde açılan Museum of Failure (Başarısızlık Müzesi demek mümkün), Google gibi bir teknoloji devinin de ‘başarısız’lığı tadabileceğinin en iyi kanıtı… 2015’in Ocak ayında piyasadan çekilen Google Glass, müzenin en nadide parçalarından! Müzenin Direktörü Samuel West, Google Glass’ın başarısız oluşunu şöyle özetliyor:

“Öncelikle teknoloji yeterince gelişmemişti ama özellikle gözlüğün bir kamera bulundurması özel hayatın korunması açısından sakıncalıydı.”

İflasa Giden Yol 

Müzedeki dikkat çeken ürünlerden biri de Nokia’nın N-Gage modeli. 2003-2006 yılları arasında iki milyon satan, hem telefon hem oyun konsolu olan Nokia N-Gage; akıllı telefon furyasından kötü etkilenmiş ve unutulmaya yüz tutmuştu.

Kodak’ın 1995 yılında piyasaya çıkardığı ilk dijital fotoğraf makinesi de müzenin nadide eserlerinden! Yanlış stratejiler ve çekilen fotoğrafların baskısı konusunda doğru kararların verilememesi şirketi iflas noktasına getirmişti. Bilindiği üzere Kodak 2012 yılında iflas etti.

Peki son derece gereksiz ürünlere ne demeli?! Örneğin, Bic markasının geliştirdiği kadınlara özel kalem, kahveli Coca-Cola BlaK ya da Harley Davidson marka parfüm gibi… İnsan “Ne gerek var?” demeden edemiyor ki zaten pek çok kişi de böyle düşünmüş olmalı!

Eğer yolunuz İsveç’e düşerse, 70 civarında başarısızlık örneğini canlı kanlı görebilirsiniz. Museum of Failure, başarısızlıktan büyük dersler çıkarılabileceğini yerinde görmek açısından ilgiyi kesinlikle hak ediyor.

Müzedeki eserler arasında Sony Betamax da var.