Ana SayfaBizden HaberlerBasketbol ve Şeftali Sepeti

Basketbol ve Şeftali Sepeti

Basketbola gönül vermiş bir kişi olarak 2 senedir bankamız TEB’in basketbol kulübü TEB Yıldızları takımında oynuyorum. Bu sene kaptanlık görevini üstlendiğim takımımız ile Türkiye’deki kurumsal firmaların katıldığı BusinessLeague’de mücadele ediyoruz. Bankamızı ligde en iyi şekilde temsil etmek için 2 senedir haftada 2 gün yılmadan idman yapıyoruz. Basketbola bu kadar ilgi duyan bir kişi olarak basketbolun enteresan olan çıkış öyküsünü ve hızla ilerleyişini sizlerle paylaşmak istiyorum.

TEB Yıldızları Bir AradaBasketbol, ABD’nin Massachusetts eyaletinde, Springfield Genç Erkekler Birliği (YMCA) Eğitim Okulu’nda beden eğitimi öğretmeni olan James Naismith tarafından 1891’de ortaya çıkan bir spor. Atlet ve beyzbolculara kış antrenmanı yaptırmak amacıyla geliştirilen bu oyunda amaç, tahtadan yapılmış sepetlere topun sokulmasıydı. İlk basketbol sahasında bana da çok ilginç geldi ama sepet olarak şeftali sepeti kullanılmış. Düşünsenize şimdiki sepetler bir sürü prensip dikkate alınarak ne kadar da özenle tasarlanıyor. Basketbol ilk oynayış şeklinde, 7 kişilik iki takım arasında 20’şer dakikalık üç devre üzerinden oynanmış. Oyunun asıl hedefini sepetler oluşturduğundan, Dr. Naismitih tarafından bu oyuna “sepet topu” anlamına gelen basketbol adı verilmiş.

Basketbol, kısa bir süre sonra YMCA’yı aşarak bütün okullara, üniversitelere ve hatta semtlerde bulunan jimnastik salonlarına kadar yayılmış. Gençlerde bu spora karşı uyanan istek ve heyecan da kulüpleri basketbol şubeleri açıp takımlar kurmaya zorlamış ve böylece basketbol, Amerika’nın en popüler ulusal oyunu haline gelmiş.

TEB Yıldızları'ndan Hamle

Basketbolun Avrupa’daki ilk denemesi, 1893 yılında Paris’te eski bir jimnastik salonunda yapılmış. Daha sonraları,özellikle I. Dünya Savaşı sırasında, basketbolun Avrupa’da yayılmasında Amerikalı askerlerin büyük etkisi olmuş. Hızla gelişme gösteren basketbol böylece Avrupa’da en gözde sporlar arasında yerini almış. Amerika, 1897 yılında erkeklerde, ardından 1900 yılında bayanlar arasında ilk milli basketbol şampiyonlarını düzenleyerek, bu sporu ülke çapında popüler hale getirmiştir. Amerikalılar milli spor olarak benimsedikleri basketbolu, 1904 St. Louis Olimpiyat Oyunları’nda kulüp takımları arasında maçlar düzenleyerek, Olimpiyat Oyunları’na katılan tüm ülkelere tanıtmışlardır. 1905 yılında dünyanın en büyük spor salonlarından New York Madison Square Garden, kapılarını basketbola açmıştır.

Biz de TEB çalışanları olarak sosyal aktivite platformumuz TEB Kulüp çatısı altında  2009 yılında TEB Yıldızları ismiyle kurduğumuz basketbol takımımızı başarıya ulaştırmak için kendimizi sürekli geliştirmeye çalışıyoruz. Takım sayesinde gerçekten kuvvetli arkadaşlıklar kurduk ve bu durum iş yaşantımızı da çok olumlu etkiledi. Haftada 2 gün yoğun olarak yaptığımız antrenman tempomuzla şeftali sepetine topları bir bir yuvarlıyoruz.

Mayıs ayında başlayacak ve www.businessleague.com adresinden takip edebileceğiniz maçlarımıza sizi de bekleriz…

Erden Gürden
Müsavir Avukat