Ana SayfaYaşamKişisel GelişimBavullarınızı Toplayın, Seyahate Çıkıyoruz! 2019 Seyahat Trendleri

Bavullarınızı Toplayın, Seyahate Çıkıyoruz! 2019 Seyahat Trendleri

Mini tatiller mi yoksa “Business Leisure (B-Leisure)” adı verilen iş ve tatili birleştiren seyahatler mi yoksa bilinmeyen yerlere yolculuk mu? “Seyahat etmek” her haliyle güzel, peki sizin tercihiniz? “2019 Seyahat Trendleri”nden seçiminizi yapın…

Kısa bir tatil bile ruhumuzu dinlendirir, öyle değil mi? Yeni yerler keşfetmek, yeni lezzetler denemek herkese iyi gelir. İster sağlık için seyahate çıkalım, ister dinlenmek ya da iş seyahatinde kısa bir mola vermekse tercihimiz, 2019’a dair aklımızda ufak tefek planlar var. Onları hayata geçirmeden önce bu yılki seyahat trendlerine göz gezdirmeye ne dersiniz? Belki hiç ummadığınız, aklınızda olmayan bir yolculuğa çıkarsınız!

Business Leisure (B-Leisure)

Business Leisure/ Bleisure ya da B-Leisure, İngilizce’de iş anlamına gelen “Business” ile boş zaman faaliyeti ve tatil zamanı anlamlarına gelen “Leisure” kelimelerinden türetilen bir turizm trendi. 2010’lu yıllardan bu yana yaygınlaşan bir kavram. 2009’da İngiliz fütürist Jacob Strand tarafından ortaya atıldığı söylenmekte…

Amaç; iş toplantıları, kongreler ve tatili birleştirmek. İş için gittiğiniz bir ülkede aynı zamanda geziyorsunuz, yeni kültürel deneyimler kazanıyorsunuz. Bir taşla iki kuş! Hatta ailenizle, çocuklarınızla bile bu seyahate çıkabilirsiniz. İş görüşmelerinden ve toplantılardan arta kalan zamanda da tatilinizi yapıyorsunuz. Kuşkusuz “2019 Seyahat Trendleri”nden biri… “Business Leisure”ı (B-Leisure) daha sık duyacağız.

Etik Seyahat

“Etik Seyahat”i de bir kenara not edin, zira 2019’da bu kavram daha çok gündeme gelecek. Etik seyahat nedir? Öncelikle “bilinçli gezginler”den söz ediyoruz. Şöyle ki “Booking.com”un bir araştırmasına göre “Booking.com”u kullananların yüzde 50’si, seyahat rotalarını oluştururken, gidecekleri yerlerin sosyal sorunlarına da dikkat ediyor. Yani o ülkenin/ kentin/ bölgenin insanlarının yaşam şartları nasıl? İnsan haklarına duyarlılar mı? Eşit çalışma koşulları mı var yoksa sömürü düzeni mi söz konusu? Çevreye bakış açıları nasıl? Bilinçli gezginlerin “etik seyahat” anlayışından ilham alıp seyahatlerimizi ona göre yönlendireceğiz.

Hayatımızın her alanında “sürdürülebilirlik”ten söz ediyorsak, seyahatlerimizde de neden olmasın! Plastik kullanımını kısıtlayan, geridönüşüme önem veren, atıklar konusunda hassas bir işletmeye gitmek isteyeceğiz. Bilinçli bir gezgin olmak da bunu gerektirir! Teknololojiye, hatta lükse, konfora evet ama doğaya saygısızlığa hayır…

“Mini” Seyahatler

“2019 Seyahat Trendleri”nden biri de bir haftadan az tatiller. Bir haftadan daha az tatil programı yapmak hem daha hesaplı hem de stressiz. Hafta sonlarını da birleştirdiniz mi, tamamdır! Tatil günlerinin kısıtlı olması, seyahatinizin daha az kaliteli olması anlamına gelmiyor. Zaman kısıtlı olduğundan keşfedecek şeyler de o zamana sığmalı. Üstelik belli bir süre sonra başka bir hafta sonu başka bir lokasyona gitmek için hazırlanabilir, tekrar deşarj olup dönebilirsiniz. Bu yıl “mini tatil”leri de düşünün.

Tatilde de Teknoloji Hizmetimizde

Teknolojik gelişmeler, seyahat alışkanlıklarımızı değiştirdi; değiştirmeye de devam edecek. Uygulamalar/ aplikasyonlar üzerinden tüm seyahat programımızı organize edeceğiz. Bagajımızı takip edeceğiz, rezervasyon yapacağız, konaklamayı planlayacağız; hatta gittiğimiz yerdeki etkinlikleri de planlayacağız.

Sanal gerçeklik, Yapay Zeka, ses tanıma teknolojileri de hizmetimizde. Bir araştırmaya göre gezginlerin yüzde 52’si dijital tur rehberi kullanmaktan heyecan duyacaklarını söylüyor. Yüzde 41’lik bir kesim ise seyahat deneyimlerine dayanarak yeni seyahat önerileri almak için AI (Yapay Zeka) gibi teknolojilerin kullanılmasından yana…

Bize hız kazandıracak en son teknolojileri ve cihazları kullanarak seyahat programı yapmak, 2019’un belli başlı seyahat trendleri arasında.

“Deneyim” Her Şeydir!

Çok okuyan mı, çok gezen mi bilir? Çok okuyalım ama çok da gezelim! Seyahat etmek, bize pek çok yaşam becerisi kazandırır. Tatillerimizde de öğrenmeye devam edeceğiz, ufkumuzu açacak yeni keşiflerin peşinde olacağız, yeni deneyimler kazanacağız. Z kuşağının seyahat tercihlerinden biri de bu… Dolayısıyla turizm şirketleri, tur organizatörleri yeni tecrübeler edinmek isteyenlerin radarında. “Tecrübeye dayalı seyahat”lar yükselişte.

Tecrübe demişken… Kişiye özel seyahatler de 2019’un seyahat trendleri arasında. Size özel konfor, size özel mutfak, size özel hizmet… Diğer seyahatlerden maliyet söz konusu olduğunda daha zorlayıcı olabilir ama otantik ve farklı deneyimler için denemeye değer. Bir araştırmaya göre gezginlerin yüzde 34’ü, seyahatlerinde kendilerine daha çok önem verilmesini istediklerini vurguluyor. “Kişiye Özel” her zaman tercih sebebi.

Daha Az Seyahat Edilen Adalara Yolculuk

Karayipler’de Antigua ve Barbuda Adaları, Portekiz’de Azores Adaları, Tayland’da Ko Lipe, Meksika’da Mujeres Adaları, Adalar ülkesi Palau… Yunan Adaları ve Akdeniz adalarından başka yerler keşfetmek isteyenlerin tercihi olabilir. Bir yer popüler hale gelince o bölgenin albenisi azalmıyor ama daha sakin yerlere gitmek isteyenler, pek keşfedilmemiş, yöre halkının turistlerden daha fazla olduğu “adalar”a yolculuk yapacak. Bir nevi modern Robinson Crusoe mantığı! Sakinlik, “ada huzuru” arayanlar için.

Kasabalara Dönüş

Keşfedilmemiş adalar da istiyoruz; büyük kentlerden çok “keşfedilmemiş” ya da “keşfetmeye değer” küçük kasabalar, köyler de! Lokal tatları deneyimlemek, yöre halkıyla sohbet etmek, daha samimi bir ortam… Örneğin, İtalya’da Roma ve Venedik yerine küçük kasabalara seyahat etmek, yerel halkın yaptığı özel peynirlerden tatmak daha cezbedici.

Bu arada seyahat trendlerinde “kaleler”de konaklamak da var. Terk edilmiş, kullanılmayan, bir film setini andıran kaleler… Kesinlikle heyecan verici!

Uzay Yolculuğu

Araştırmalara göre her 10 kişiden 4’ü uzay yolculuğu yapmanın hayalini kuruyor. 2019 bu “uzun” yolculuk için biraz erken olsa da yerküre üzerinde keşfedilmemiş yerlerin izini sürmek isteyen gezginler de olacak. Şimdilik uzay araştırmalarını, NASA’nın ve Elon Musk’ın girişimlerini takip edeceğiz. Yerküre üzerinde nasıl olsa keşfedilmemiş pek çok yer var!

Sağlık Turizmi

Sağlık turizmi Türkiye dahil dünyada da popüler. Büyümeye de devam ediyor. Gündelik hayatın koşuşturmacası içinde sağlığınızı ihmal ettiğinizi düşünüyor ve tekrar sağlıklı bir yaşama dönmek istiyorsanız; sağlıklı beslenmek, spor yapmak için ideal olan otelleri, tatil köylerini tercih edebilirsiniz. Detoks programlarından yararlanmak da mümkün. Öyle oteller var ki otelin sınırları dahilinde sağlıksız hiçbir şey yok! Yani isteseniz de yiyemezsiniz, tembellik de yapamazsınız. Haydi spora! Tatil dönüşü bu rutini devam ettirebilirseniz, ne mutlu…

Sosyal Medya Platformlarından Tatil Fotoğrafları/ Videoları 

Yeni bir anketin sonuçlarına göre 33 yaş altı katılımcıların yüzde 40’tan fazlası, yolculuklarının Instagram’da nasıl görüneceğine, ne kadar beğenileceğine dikkat ediyor ve ona göre bir seyahat programı yapıyor. Facebook, Instagram, Twitter, YouTube gibi platformlar, günümüzde seyahat tercihlerinde etkili. Siz ne düşünüyorsunuz? “2019 Seyahat Trendleri”nde, Instagram’ın seçimlerimizi bu kadar etkilemesini siz nasıl görüyorsunuz? Eminiz ki tartışma konusu olacak bir trend…