Ana SayfaYaşamSağlıkBazı İnsanlar Neden Hiç Hasta Olmaz? ‘Asla Hasta Olmayanlar’ın Sırları

Bazı İnsanlar Neden Hiç Hasta Olmaz? ‘Asla Hasta Olmayanlar’ın Sırları

İş arkadaşımız hastalık nedeniyle bir gün bile izin almazken biz neden sürekli rapor alma ihtiyacı hissediyoruz? Hatta neden kimileri sürekli hasta ve yorgun olmaktan şikayet ederken diğerleri ‘turp gibi’? ‘Süper insan’ kavramı ne kadar gerçekçi? Genlerimiz ‘çok sağlam’ olmasa da daha az hasta olmayı başarabilir miyiz? İşte doktorlar ve immünologlardan öneriler:

İş arkadaşlarınız arasında da vardır: ‘Asla hasta olmayanlar’ klanındandır onlar! Siz özellikle kış aylarında ya da havalar biraz ısınınca burnunuzu çekerken onlar gayet sağlıklı bir şekilde “İyi misin, hasta mısın?” diye sorarlar size… Siz birkaç gün de olsa dinlenmek istersiniz, rapor alırsınız ama onlar bir gün bile izin almazlar! Kimi sabah sporunu yapıp işe gelmiştir, kimi ise evinde ‘sağlıklı’ bir kahvaltı yapıp ofiste kahvesini yudumluyordur… Peki neden bu ‘klan’a mensup kişiler asla hasta olmaz? Sırları nedir?

HAYAT BOYU KAÇ KARE GRİP OLUYORUZ?

Bir kişi hayatı boyunca iki yüz kez soğuk algınlığına yakalanıyor. Uzmanlar, bazı kişilerin daha fazla hasta olmasının kesin bir nedeni olmadığını belirtiyor. Surrey Üniversitesi öğretim üyelerinden, İngiliz İmmünoloji Derneği sözcüsü Dr. Natalie Riddell bazı kişilerin daha fazla hasta olduklarına dair pek çok kanıta ihtiyaç duyduklarını söylüyor. “Hayat tarzı ile bağışıklık sistemi arasında kanıtlanmış bir bağlantı yok” diyor Dr. Riddell…

C VİTAMİNİ, ZENCEFİL ÇAYI ETKİLİ DEĞİL Mİ?

‘Beslenme takviyeleri’ büyük bir sektör ve 2021 yılına kadar 60 milyar dolara çıkması bekleniyor. ABD’li yazar Eula Biss’e göre ise bu takviyeler ile bağışıklık sisteminin yapılandırılması, güçlendirilmesi günümüzün kültürel saplantılarından biri. Doktorlar ve immünologlar ‘süper insan’ kavramının hala bir kurgudan ibaret olduğu konusunda hemfikir. Bağışıklık sistemi son derece karmaşık ve tıpkı parmak izi gibi ‘kişiye özel’. Manchester Üniversitesi öğretim üyelerinden, ’The Compatibility Gene’ adlı kitabın yazarı Prof. Daniel Davis “Bazılarımız, belirli bir virüsle mücadelede, iyi olan bir dizi bağışıklık sistemi geni miras alıyor” diyor ama ekliyor: “Bu demek değildir ki sizin ya da benim bağışıklık sistemim iyi değil. Sadece o insanlar, griple daha iyi mücadele eder o kadar…”

Öte yandan antioksidanlar, C vitamini, sıcak limon ve zencefil çayı, sarımsak, ekinezya gibi vitaminler, bitki ve besin takviyeleri ne kadar etkili? Prof. Davis, o çok can alıcı yanıtı veriyor: “Tam anlamıyla bilmiyoruz!”

MUTLU OLMANIN ÖNEMİ…

55 yaşındaki mimar Jenny Hunter, çok nadir hasta olanlar arasında. Okul yıllarında kendini ‘hasta’ hissettiğinde annesinin onu okula gönderdiğini anlatıyor:

“Annemin hastalığa asla tahammülü yoktu! Hasta olduğumu söylediğimde bile beni okula gönderir ve okula gittiğim zaman kendimi daha iyi hissedeceğimi söylerdi. Acımasızca görülebilir ama haklıydı! Büyükbabam her sabah soğuk duş alırdı. Benim herhangi bir sırrım yok ama beslenmeme dikkat ederim. Yoga, pilates yaparım, koşarım. Her zaman uğraşacak bir şeyler bulurum. Mutlu olmanın da önemine inanıyorum.”

İngiliz İmmünoloji Derneği sözcüsü Dr. Natalie Riddell, hayat tarzının bağışıklık sistemi üzerinde etkili olduğu görüşünde: “Genlerimiz her zaman karar merci değil. Araştırmalarıma göre stres, bağışıklık sistemini negatif olarak etkiliyor.”

Guardian’a yazılar yazan, pratisyen hekim Ann Robinson ise virüsleri bir düşman olarak değil de bağışıklık sisteminin ‘eğitimci’leri olarak görmemiz gerektiğinin altını çiziyor: “Grip olduğumuzda yakınmayalım, bağışıklık sistemimize griple savaştığı için teşekkür edelim! Hiç hasta olmayan, ‘süper insan’ kavramına da inanmıyorum. Böyle bir kanıt da yok.”

PEKİ NE YAPMALI?

Uzmanların ortak görüşü, ‘gerçekçi’ olmamız yönünde. “Nasıl asla hasta olmayız?” sorusunun ‘gerçekçi’ bir yanıtı yok! İşte belli başlı öneriler:

  • Sigara içmeyin. Çok fazla alkol tüketmeyin.
  • Ellerinizi düzenli olarak yıkayın.
  • Egzersiz yapın ama dinlenmeyi de unutmayın.
  • Uyku düzeninize dikkat edin. Bağışıklık sistemi üzerinde son derece etkili…
  • Yalnızlığınıza son verin! Dışarı çıkın ve diğer kişilerle iletişim kurun.