Ana SayfaBizden HaberlerBen de Ben de Projesi`nin Doğuşu ve Gelişimi

Ben de Ben de Projesi`nin Doğuşu ve Gelişimi

Türkiye’nin temel öncelikli toplumsal sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak amacıyla neler yapabileceğimizi tartıştık, değerlendirdik ve eğitime odaklanmaya karar verdik. Ancak eğitim uçsuz bucaksız bir alan olduğundan eğitimin hangi parçasına eğileceğimizi uzun uzun düşündük ve araştırdık. Bu sürecin sonunda okul öncesi eğitim konusunda Türkiye’de yapılacak çok iş olduğunu, bizim de bu çalışmalara güçlü bir destek sağlayabileceğimizi gördük. Bu alanda şimdiye kadar önemli projeler gerçekleştiren Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ile bir araya gelip geliştirebileceklerimiz üzerinde çalıştık ve alternatif bir eğitim modeline dayanan çok parçalı özgün bir proje hazırladık. İşte, “Ben de Ben de” Projesi 2009 yılında böyle doğdu.

“Ben de ben de” ile toplumsal gelişim sürecinde büyük önem taşıyan okul öncesi eğitiminde fırsat eşitliğini sağlamayı hedefledik. Bu yüzden ilk etapta İstanbul’un yoğun göç alan ve ekonomik şartlar nedeniyle okul öncesi eğitime erişim konusunda sorun yaşayan 8 ilçesine odaklandık. Ekonomik koşulları sebebiyle ya da alt yapısal eksikliklerden dolayı okul öncesi eğitimine erişimde sorun yaşayan çocukların ilk eğitimcileri olan anneleri gerekli bilgi, beceri ve malzeme ile donattık. Bağcılar, Esenler, Esenyurt, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sultanbeyli, Sultangazi ve Ümraniye açtığımız Ev Okulum kurslarında annelerle biraraya geldik. AÇEV’in uzman eğitmenleri her hafta annelerle 3’er saatlik grup toplantılarında buluştu ve kendilerine çocuklarının öğrenimine destek olabilecek hale gelmelerine yardımcı oldu. İlk yıl açılan 120 kurs ile 2.010 anne ve 2.110 çocuğa ulaşıldı. Kurslara katılan anneler, çocuklarıyla ilgili yaptıkları hataların farkına vardıklarını ve eğitimler sayesinde davranışlarını düzeltmeye başladıklarını ifade etti. Eğitimlerin, çocuklarıyla daha iyi iletişim kurmalarını sağladığını belirten anneler, çocuklarının da kendilerindeki değişimin farkına vardıklarını paylaştı. Eğitimlerin terapi gibi olduğunu söyleyen anneler, kurs günlerini sabırsızlıkla beklediklerini dile getirdi. 2010-2011 eğitim öğretim yılının ilk döneminde 48 okulda açılan 60 kursta ise 1.165 anne ve 1.165 çocuğa ulaştık. Bu yılın sonuna kadar açılacak 60 kursla 865 anne ve 865 çocuğa daha ulaşmayı ve onları önümüzdeki yıl başlayacakları ilköğretime hazır hale gelmelerini arzuluyoruz.

Projenin bir diğer parçası olan “Güzel Sınıfım” kapsamında ise, eğitim gönüllülerimizle, okulların çeşitli ihtiyaçlarını karşıladık. İlk yıl projemize destek vererek okullarında ücretsiz “Ev Okulum” kurslarını açan 46 devlet okulunun ana sınıflarındaki eksikleri karşıladık. Projeyi yürüttüğümüz 8 ilçedeki 55 ana sınıfının ahşap masa ve sandalyelerden oyun köşelerine, bilgisayardan eğitici oyuncaklara kadar pek çok ihtiyacını giderdik. Bununla yetinmedik ve düzenlediğimiz bağış kampanyasıyla minikleri kültür sanat etkinlikleriyle buluşturduk.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları çerçevesinde, 7 okuldan 250’ye yakın öğrenciyi ve öğretmenlerini tiyatro ile buluştururken, 24 Nisan tarihinde Küçükçekmece’deki anasınıfı öğrencilerini Sefaköy Kültür Merkezi’nde düzenlenen tiyatro şenliğine, 28 Nisan’da ise Esenyurt’taki okullarının anasınıfı öğrencilerini de “Kırmızı Başlıklı Kız” oyununa götürdük.

Mayıs ve Haziran aylarında programımıza Ümraniye ile devam ettik. Proejmize katılan okullarımızın anasınıf öğrencileriyle beraber 25 Mayıs’ta Ümraniye Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenen “Ali Baba ve Kırk Haramiler” oyununu izledik. 2009-2010 eğitim öğretim yılının son haftasında ise Esenler ve Gaziosmanpaşa’daki okullarımızdan katılabilenlerle beraber Miniatürk gezisi gerçekleştirdik.

2010-2011 eğitim öğretim yılında da tüm İstanbul’a yayılan projemiz kapsamında 22 okulun 85 ana sınıfına yine çeşitli eğitim ve donanım malzemelerini ulaştırdık.

Projemizin önemli bir sosyal paydaşı olan okul öncesi öğretmenlerine yönelik hazırladığımız portal ise Ekim 2010’da yayına girdi. AÇEV’in uzman isimlerinin titiz çalışmaları ile geliştirilen www.acevokuloncesi.org ’u okul öncesi öğretmenlerinin doğru ve güvenilir bilgiye ulaşabilmeleri, bilgi ve becerilerini geliştirebilmeleri amacıyla oluşturduk.
Portalda MEB okul öncesi müfredatının detaylı bir açılımı, okul öncesi eğitim alanında dünyada kullanılan farklı uygulamalara ve okul öncesi eğitimin temelini oluşturan türlü etkinliklere yer veriliyor.

Etkinliklerin fotoğraf, video ve ses kayıt gibi multimedya kaynaklarla birlikte sunulduğu sitede öğretmenlerin en çok ihtiyaç duyduğu alanlardan olan sınıf yönetimi, aile katılımı ve değerlendirme konusunda da kapsamlı bilgiler yer alıyor. Diğer yandan sitede yer alan  ‘Size Özel Kaynaklar’ bölümünde interaktif uygulamalar, multimedia  dosyaları, şarkı tekerleme havuzu, oyun önerileri, kaynak kitap ve site önerileri kullanıcıların bilgisine sunuluyor.

Her gün işimizi eksiksiz yapmak ve müşterilerimize olan sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirmek için uğraşıyoruz. Diğer taraftan, birikimli, eğitimli bireyler olarak, içinde yetiştiğimiz ve hala yaşamakta olduğumuz topluma katma değer sağlamak için çalışıyoruz. Böylelikle, toplumsal gelişim sürecinde fikir liderleri ve rol modelleri olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye gayret ediyoruz. Yeni eğitim öğretim yılıyla birlikte “Ben de Ben de” projemizin etki alanını geliştirip yaygınlığını artırmayı ve böylece daha fazla çocuğun ve beraberinde ailesinin hayatında değişim yaratmayı arzuluyoruz.