Ana SayfaTeknolojiTeknolojik TasarımYakın Gelecekte Satışta Olacak 7 Elektrikli Otomobil

Yakın Gelecekte Satışta Olacak 7 Elektrikli Otomobil

2020’den itibaren piyasada pek çok elektrikli araç görüyor olacağız. Bunların birkaçı lüks otomobil markaları tarafından üretilecek ve muhtemelen fiyatları 50 bin doların üzerinde olacak. Fakat bazı markaların uygun fiyatlı modelleri de yakında üretimde olacak. İşte uygun fiyatlı 7 elektrikli araba.

1.Tesla Model 3, 2017’nin Sonunda Üretime Giriyor

Aracın 35 bin dolar civarında satılması bekleniyor fakat oto pilot özelliği isteyenlerin birkaç bin doları daha gözden çıkarması gerekiyor. Şirketin CEO’su Elon Musk, elektrikli aracın bir tam şarj başına yaklaşık 350 km gidebileceğini ve 5 kişilik olacağını belirtti. Tesla, Nisan ayında 400 bin civarında ön sipariş aldığını duyurdu. Ön siparişler 2017’nin sonunda teslim edilecek.

2.Tesla, SUV Model Y’yi de 2020’den İtibaren Satışa Sunacak

Elon Musk, şirketin yılın ilk çeyreğindeki kazançlarını açıklarken aynı zamanda Model Y’nin de 2019 sonu ya da 2020 gibi piyasada olacağını açıkladı. Musk, Model Y hakkında SUV olmasının dışında başka detay vermedi. Modelin fiyatı da açıklanmadı fakat halihazırda lüks bir SUV modeli bulunan Tesla’nın toplu üretime girme planları da göz önünde bulundurulursa, uygun fiyatlı bir SUV bizleri bekliyor gibi.

3. Volvo İlk Elektrikli Modelinin 2019’dan İtibaren Satışta Olacağını Açıkladı

Volvo, Nisan ayında ilk elektrikli modelini Çin’de üretmeye başlayacağını ve dünya genelinde satışa sunacağını açıkladı. Aracın tek şarj ile 400 km yol kat etmesi bekleniyor. Fakat aracın en iyi yanı bu değil, fiyatı. Mart ayında Volvo’nun Amerika CEO’su Lex Kerssemakers, markanın ilk elektrikli modelinin 40 bin dolar civarında olması için uğraştıklarını belirtti.

4. Volkswagen Şarj Başına 480 km Gidebilecek İlk Hibrit Modelini 2020’de Piyasaya Çıkartacak

Volkswagen ID modelini 2020’de piyasaya çıkarmayı planlıyor. Hibrit modelin fiyatının 30-35 bin dolar arasında olması bekleniyor. Tek şarj ile 400-480 km gidebilecek aracın, saatte 160 km hız yapacağı konuşuluyor. Araç aynı zamanda 100 kilometre hıza 8 saniyeden daha kısa bir sürede ulaşabilecek.

5. Ford’un 2020’de Elektrikli Modelini Seri Üretime Sokması Bekleniyor

Ford, modelin hangi fiyat aralığında olacağını açıklamasa da toplu üretime gidileceği söyleniyor. Elektrikli otomobillerin lüks segmentte kalmaması için uygun fiyatlı ve ana akım bir araç üzerine çalışılıyor. Ford’un modeli de şarj başına 480 km gidebilecek.

6. Nissan Leaf Bu Yılın Sonunda Geliyor

Tek bir şarj ile 320 km gidebilecek Nissan Leaf 2018’in, bu yılın sonunda satışta olması bekleniyor. 2017 modeli 30 bin 700 dolara satılan Leaf’in 2018 modeli daha çok yol kat edebildiği için biraz daha pahalı olacaktır.

7. General Motors’un Chevy Bolt Modelinin Fiyatı 37 bin 500 Dolardan Başlıyor

Yaklaşık 380 km menzili bulunan Bolt’un ulaşabildiği maksimum hız 145 km civarında. Tesla ile yarış halindeki General Motors, modelin üretimine geçtiğimiz yıl başladı.