Ana SayfaYaşamSağlıkBeslenme Alışkanlığından Şekeri Çıkaranlara 6 Öneri

Beslenme Alışkanlığından Şekeri Çıkaranlara 6 Öneri

Aşırı kilo alımının başlıca sebebi şekerin, yüksek kolesterolün ve tansiyonun yanı sıra kanser, diyabet ve kalp hastalıklarına neden olduğunu gösteren pek çok çalışma mevcut. Ayrıca diyet yapıp kilo verememe ve yapılan diyetlere sadık kalamamanızın altında da farkında bile olmadığınız şeker bağımlılığınız yatıyor olabilir.

Şeker bağımlılığınızı kabullenip kendinize hastalıklardan korunmak, kilo kontrolü sağlamak ve daha sağlıklı yaşamak gibi hedefler belirlemeniz, boğazınızdan tatlı hiçbir şey geçmeyeceği anlamına gelmiyor. Uzak durmanız gereken sadece işlenmiş şekerler. Meyvelerdeki früktoz ile süt ve süt ürünlerindeki laktoz, doğal şekerlerden sayılıyor ve dengeli tüketiminde bir sakınca görülmüyor.

Şekeri Hayatınızdan Nasıl Çıkarırsınız?

Beslenme alışkanlığından şekeri tamamen çıkartmak isteyenler için adım adım takip edilecek bir program uygun olabilir. Bu tarz programlar işlenmiş şeker ilaveli gıdaların yavaş yavaş diyetinizden eksiltilmesiyle şekerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İşe öncelikle mutfaktaki işlenmiş şekerli, şeker katkılı ve tatlandırıcılı besinleri temizleyerek başlayın. Daha sonra her hafta bir besin grubunu temizleyerek devam edin. Örneğin ilk hafta içeceklerinizde şeker temizliğine gidin. Hazır meyve sularını, kahveli hazır içecekleri ve gazlı içecekleri tüketmeyin. Bir sonraki hafta içecek temizliğinize ek olarak abur cubur tüketmeyi bırakın.

Aldığınız paketli tüm ürünlerin içinde ilave şeker olabileceğini unutmayın. Bu yüzden yemeden önce ürünün etiketini kontrol edin. Şeker ilaveli hazır gıdaları doğal eşdeğerleri ile değiştirin.

Alışkanlıklar 21 günde edinildiği gibi, bir alışkanlıktan da 21 günde kurtulmak mümkün. Bu bağlamda yapacağınız 21 veya 22 günlük diyetler, şekerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Diyetisyeninizle görüşerek size uygun şekersiz bir diyet hazırlamasını isteyebilirsiniz.

Peki şekeri bırakma sürecinde size neler yardımcı olabilir? Önerilerimizi inceleyelim.

Şekere Alternatif Çözümler Deneyin

Özellikle diyabet hastaları için şeker yerine kullanılabilen stevia ve xylitol gibi doğada bulunan tatlandırıcıların yapay versiyonları şekeri bırakma sürecinizde yardımcı olabilir. Stevia, şekerden çok daha tatlı ve sıfır kalorisi olan bir tatlandırıcı. Xylitol ise diş macunu ve sakız gibi ürünlerde kullanılan bir tatlandırıcı. Şeker ile aynı tatlılığa sahip fakat üçte biri kadar kalori içeriyor. Bu tatlandırıcıları, sigarayı yeni bırakan insanların kullandığı nikotin bandı ya da sakızı benzeri ürünler gibi düşünebilirsiniz.

Sakız Çiğneyin

Arada bir gelen tatlı krizleri ve şekerli bir şeyler yeme isteğini sakız çiğneyerek bastırabilirsiniz. Tabi bunun için şekersiz sakızları tercih etmeniz gerekiyor.

İşlenmiş Şekeri Meyve ile Değiştirin

Tatlı krizlerini meyve ile geçiştirin.

Akşam yemeğinden sonra veya çayın yanında tatlı yeme gibi bir alışkanlığınız vardı ve şekeri bıraktınız. Bu tatlıyı bir meyve ile değiştirerek bir çözüm üretebilirsiniz. Bu yüzden evde ve ofiste meyve bulundurun.

Düzenli Yemek Yiyin

Günde üç öğün yemek yiyorsanız, bu öğünlerin arasını çok açmayın ve ara öğünler ekleyin. Uzun süre aç kalmak şekere ve hazır gıdalara yönelme isteğinizi artırabilir. Sık sık yemek yiyin ve bol su için.

Egzersiz Yapın

Canınız tatlı bir şeyler istediğinde yürüyüşe çıkın.

Şeker krizlerini bastırmanın bir başka yolu da yürüyüşe çıkmak gibi küçük egzersizler yapmak olabilir. Kısa yürüyüşlere çıkmak hem sağlıklı bir alternatif hem de ortam değişikliği sayesinde düşüncelerinizi şekerden uzak tutmak için bir yöntem.

Kaçamak Yapın

Şekeri bıraktıktan sonra kendinizi küçük kaçamaklarla ödüllendirebilirsiniz. Haftanın ya da ayın bir gününü belirleyip bugün kendinize şekerli ödüller vermek motivasyonunuzu da artıracaktır. Bu ödülleri seçerken bitter çikolata gibi daha az şekerli ve daha sağlıklı gıdalara yönelmek de akıllıca olacaktır.