Ana SayfaTeknolojiYeni TeknolojiBildiğinizi sandığınız her şey 2017 yılı itibariyle yeniden ‘yazılacak’: 2017’nin 7 teknoloji trendi

Bildiğinizi sandığınız her şey 2017 yılı itibariyle yeniden ‘yazılacak’: 2017’nin 7 teknoloji trendi

Türk Dil Kurumu’nda teknolojinin iki tanımdan birisi şu şekilde açıklanıyor: “İnsanın maddi çevresini denetlemek ve değiştirmek amacıyla geliştirdiği araç gereçlerle bunlara ilişkin bilgilerin tümü.” Buradan hareketle teknolojinin insanlık tarihindeki geçmişine hızlıca göz attığımızda teknolojinin, doğal kaynakların basit bir araç olarak insanlar tarafından kullanılması ile başladığı görülüyor. Tarih öncesi dönemde ateşin keşfi ve kullanımı, tarım devrimi, tekerleğin icadı, matbaanın keşfi derken telefon ve internet ile bugüne geliyoruz.

 

Yukarıda 42 kelimeyle anlattığımız dönem, yaklaşık 1.42 milyon yıl öncesinden bugüne ilkel insanla başlayan insan-teknoloji imtihanının oldukça kısa bir özeti. Ancak bugüne geldiğimizde aşina olduğumuz teknolojik devrim kabaca son 30 yılda gerçekleşti. Ve ‘ışık hızı’nda da gelişmeye devam ediyor. Son günlerini yaşadığımız 2016’dan 2017’ye geçmeye hazırlanırken yeni yılda bizi ne gibi teknolojik yenilikler, sürprizler bekliyor? Gelin hep birlikte kısaca bir göz atalım:

akıllı sistem

1. Akıllı Ev Teknolojisi ve Nesnelerin İnterneti (IoT)

Artan rekabet koşulları (ki bu tanımı her sektör için söylememiz mümkün) ve şirketlerin işbirliklerine çok yanaşmamaları akıllı ev teknolojisi ve nesnelerin internetinin yaygınlaşmasının önündeki en büyük engel olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Google, Apple, Amazon gibi firmalar sahip oldukları kullanıcı deneyimleriyle 2017 ile birlikte bu alanda kullanmaları ve ilgili ürünlerin daha hızlı yaygınlaşması öngörülüyor.

2. Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR)

Artırılmış Gerçeklik (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR) ile ilgili atılan önemli adımlara geçtiğimiz yıllarda şahit olduk. Özellik 2016, AR ve VR’ın altın yılıydı: Sanal gerçeklik gözlüğü satışa sürüldü. AR’a örnek olaraksa Pokémon GO kısa sürede ses getiren bir tanınırlıkla 100 milyonun üzerinde indirildi. 2017 itibariyle AR ve VR’ı uçuracak gelişmeler ve yenilikler beklememiz yanlış olmaz.

3. Öğrenen Makineler

Geçtiğimiz yıllarda hızlı adımlarla öğrenen makinelere dair yeni gelişmeler yaşandı. Google’ın öz arama motoru bile bu sayede zenginleşti. Ancak yine de gelişmeler sınırlı kaldı. Özellik 2017 ile birlikte bu alandaki gelişmelerin oyun dünyasının tamamına yayılması beklenebilir. Ayrıca aklınıza gelebilecek tüketiciye dönük her türlü uygulamada, analitik uygulamanın kullanıcı deneyimlerinin zamanla gelişmesinden bugüne kadarki satın alma geçmişi temel alınarak daha iyi uygulamaların önerilmesi gibi örneklerle karşılaşacağız. Yani öğrenen makinelerin, hayatımızın ‘yeni normali’ olması çok uzun sürmeyecek.

4. Otomasyon

23-24 Kasım tarihlerinde Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde bu yıl 16’ıncısı düzenlenen Perakende Günleri’nde otomasyon teknolojisini nasıl okunması ve bu teknolojinin getirilerine nasıl hazırlanılmasına etkinlikteki ana birkaç başlıktan bir tanesiydi. Bu ‘endişe’ ya da ‘krizi fırsata çevirme’nin yollarının aranması ise nafile bir çaba değil. Çünkü otomasyon ‘gümbür gümbür’ geliyor; ve beyaz yakaların çalıştığı üretim alanlarında büyük oranlı iş kayıplarının yaşanması çok da uzağımızda değil. Otomasyonun öğrenen makineler ile iç içe geçmesiyle 2017’nin önemli bir dönüm noktası olacağını söylemek yanlış olmaz.

Humanizaed big data

5. İnsanlaştırılmış Büyük Veri (Humanized Big Data) (görsel, empatik, niteliksel)

Teknolojik gelişimde sosyal medya araçlarının yarattığı uzun süreli etkiden sonra büyük veri geride bıraktığımız beş yılda yükselen bir ivme ile herkesin konuştuğu konu başlığı haline geldi. Erişebildiğimiz devasa büyüklükteki verilerin daha iyi tedavi yöntemleri bulmasından daha iyi pazarlama faaliyetleri geliştirilmesine kadar pek çok alanda yardım edebilmesi konunun ana fikri. Ancak büyük verinin gücü, yani kalitatif ve sayısal temeli, aynı zamanda da en büyük zafiyeti. 2017 yılında büyük verinin insanlaştırılmasında mesafe kat edilmesi, daha empatik ve niteliksel verilerin oluşturulması ve bu verilerin daha erişilebilir yollarla projelendirilmesi beklentiler arasında.

6. Fiziksel-Dijital Entegrasyonlar

Mobil cihazlar günlük yaşantımızın içerisine yavaş yavaş eklenen bir teknoloji. Bugün bu teknoloji sayesinde almayı istediğimiz bir ürünü internet sitesi aracılığı ile kapımıza kadar getirtebiliyoruz. Ancak önümüzdeki dönemle birlikte fiziksel-dijital gerçekliklerin entegrasyonu daha da ileriye gidecek. Mesela sanal markalardan Amazon daha çok fiziksel ürünlere ağırlık verirken, perakende devi Walmart mağaza haritaları veya ürün deneyimlemeleri ile daha çok dijital yenilikle karşımıza çıkacak.

app

7. Talep Üzerine Her Şey (Everything On-Demand)

Uber gibi markalar sayesinde insanlar mobil uygulamalar aracılığı ile talep etmeye daha çok alışıyorlar. 2017 yılında ise talebe dönük mobil uygulamalarda sınırların daha da genişleyeceğini söyleyebiliriz.