Ana Sayfaİş DünyasıBilim İnsanları Üretkenlik İçin Hangi Müzik Türlerini Öneriyor?

Bilim İnsanları Üretkenlik İçin Hangi Müzik Türlerini Öneriyor?

Bir çalışmaya göre klasik müzik, konsantrasyonu olumlu yönde etkilerken başka bir araştırma ise müzik esnasında yeni şeyler öğrenmenin zorluğunu ortaya koyuyor. Peki iş yerinde müzik dinlenmeli mi, dinlenmemeli? Bilim insanları çalışırken hangi müzik türlerini tavsiye ediyor? 

Müzik, hayatımızın her alanında var. Evde, okulda, sosyalleşilen ortamlarda, sporda, iş yerinde… İş yerinde yani ofiste? Kimi ofislerde “müzik” var ya da çalışırken kulaklıkla müzik dinleyenler de çok. Peki çalışırken, iş yerinde müzik dinlemek ne kadar doğru? Müzik üretkenliği artırır mı yoksa azaltır mı? Peki çalışırken, iş yerinde hangi müzikler dinlenmeli? Gelin bu soruların yanıtlarını arayalım.

Müzik Dinleyenler Yüzde 90 Daha Üretken

Müzik ve üretkenlik üzerine yapılan anketlere göre günümüzde çalışanların büyük çoğunluğu müzik dinliyor. Müzik dinleyenler de dinlemeyenlere göre yüzde 90 daha üretken; üstelik işlerini de doğru yapıyorlar. İş yerinde çalışanlarının müzik dinlemesine engel olmayan yöneticilerin oranı da yüksek. Yöneticilerin yüzde 77’si müziğin “moral kaynağı” olduğu, satış/ pazarlama gibi alanlarda performansı artırdığı görüşünde.

Bilimsel çalışmalar da çoğu anketi desteklemekte. Müzik, beynimizi etkiliyor; müzik dinlerken beynimizin birden fazla bölümü de aktif hale geliyor (Beynin ödüllendirme merkezi, amigdala, beyincik, vs.). Müzik dinlerken dopamin hormonu salgılanıyor; bu da keyif ve hazzın yanında odaklanmaya yardımcı oluyor.

Müzik, üretkenliği etkiliyor mu? Örneğin, iş yerinde ister hoparlörden ister kulaklıkla müzik dinlemenin, daha iyi ve hızlı çalışmayı tetiklediği söyleniyor. Odaklanmaya yardımcı olduğundan konsantrasyonu olumlu yönde etkilediği de biliniyor. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlediğinizde stres ve anksiyete seviyeniz düşüyor. Özel hayatınızdaki herhangi bir sorundan iş yerinde müzik dinleyerek bir an olsun uzaklaşmanız mümkün.

Müzik, Hafızayı Güçlendiriyor

Bilim insanları, müziğin, performans ve üretkenlik üzerinde olumlu etkileri olduğunu söylüyor. Müzik dinlemek, hafızayı da güçlendiriyor.

Performans ve üretkenlik üzerinde olumlu etkileri olan müzik dinlemenin, hafızayı güçlendirdiği de bilim insanları tarafından dile getiriliyor. Yalnızca ofis ortamında değil, her türlü çalışma ortamında müziğin yararları vurgulanıyor. Acıya azaltan, uykusuzluğa iyi gelen, fiziksel dayanıklılığı artıran, iyileşmeyi hızlandıran, depresyon ve akıl sağlığı sorunlarında yardımcı olan da “müzik”… Bazı araştırmalara göre yemek yerken dinlenen müzik, daha az yemek tüketilmesini sağlıyor; kan akışını artırıyor.

Bilim insanları dilsel işlem gerektiren bir şey yapan çalışanlara sözsüz şarkılar dinlemelerini tavsiye ediyor. Bunun nedeni de şarkı sözlerinin dikkati dağıtması. Daha iyi bir performans ve odaklanma için sevilen şarkıların dinlenmesi de öneriler arasında.

Barok Dönemi Bestecilerinden Playlist Yapın!

Üretkenliği artırmak için hangi müzik türleri dinlenmeli? Chillout olarak da bilinen, rahatlatıcı etkisi kabul edilen “ambient müzik”, dikkati dağıtmadığı ve odaklanmayı geliştirdiği için önerilen müzik türlerinden biri. Pop müzik ve dans müziği daha hızlı çalışmaya yardımcı olurken klasik müzik, yapılan işin “doğru”luğunu pekiştirmekte! Yapılan bir çalışma, Barok dönemi melodilerinin üretkenlik üzerinde ölçülebilir bir etkisi olduğunu göstermekte. Bu çalışmaya göre sekiz radyoloji uzmanı, klasik müziğin konsantrasyon üzerinde kayda değer bir gelişme olduğunu tespit etti. Barok dönemin bestecilerinden örnek verelim:

Barok dönem müziğini başlatan, opera ve çalgı müziğini geliştiren Claudio Monteverdi (1567-1643); Fransız besteci Jean Bapsite Lully (1632-1713); keman çalma tekniğinin kurucusu olarak bilinen İtalyan besteci ve keman virtüözü Arcangelo Corelli (1653-1713); konçerto stilinin öncücü, 18’inci yüzyılın büyük bestecilerinden İtalyan besteci Antonio Vivaldi (1675-1741); söz ile sesi görülmemiş bir incelikle bağdaştıran Alman besteci Johann Sebastian Bach (1685-1750); opera ve orotoryo gibi dramatik öğeler içeren müzikler yazan Alman besteci George Friedric Handel (1685-1759)… İşte size ofiste dinlemek için güzel bir playlist!

Müzik Dinlemek, Yeni Şeyler Öğrenmeyi Zorlaştırabilir

Klasik müziğin konsantrasyon üzerinde kayda değer bir gelişme olduğunu söyleyen araştırmalar olduğu gibi müzik esnasında yeni şeyler öğrenmenin zorluğunu ortaya koyan araştırmalar da mevcut. Bu çalışmalara göre ise yeni bilgiler öğrenme ve analiz etmeye çalışmak çok fazla dikkat gerektirdiğinden müzik dinlemek de dikkati dağıtabilir. Gergin ve huzursuz eden müziklerin üretkenliğe hiçbir etkisi olmadığı, yüksek sesli müzikte de üretkenliğin kaybolduğunu savunan çalışmalardan söz ediyoruz. Bilim insanlarına göre arka plan müzik sesi de orta seslerde olmalı; çok kısık da çok yüksek ses de rahatsız edici olduğundan verimi düşürmekte…

Günümüzde yaygınlaşan açık ofisler de kimi zaman konsantrasyonu olumsuz etkiliyor. Sohbet ortamlarının da verimi düşürdüğü kesin. Bu nedenle kulaklık kullanılması tavsiye ediliyor.

Ofiste gürültüden şikayetçiyseniz, kulaklığınızı takın ve müzik dinleyin!

O zaman şunun altını çizelim: Tekrarlanan işlerde ve öğrenme gerektirmeyen işlerde müzik tercihi verimi artıyor ama sözleri olan şarkılar dikkat dağıtabiliyor. Eğer herhangi bir projeye odaklanılıyorsa, favori müziklerin dinlenmesi tercih sebebi (Yeni müzikler değil). Projeye odaklanılmalı, müzik arka planda kalmalı.

Acemi misiniz, Yoksa Uzman mı?

Müzik eğitimi ve müzik terapisi doçentlerinden Teresa Lesiuk’un araştırmasına göre ise müzik sayesinde üretkenlikte ve yaratıcılıkta artış sağlamak, yaptığınız işte ne kadar iyi olduğunuza da bağlı:

“Eğer bir insan yaptığı iş konusunda uzman ise müzik dinlemek onun yaratıcılığını artırmayabilir ancak ruh halini iyileştirir. Çünkü o uzmandır ve nasıl olursa olsun işini iyi şekilde yapacaktır. Ancak bir insan yaptığı işte hemen hemen iyiyse ya da uzmanlık kadar bilgisi yoksa, müzik dinlemek onun verimliliğini önemli ölçüde artırır. Eğer bir insan işinde acemiyse ve yeni yeni öğreniyorsa, müzik dinlemek onun üretkenliğini artırmayabilir çünkü üretkenlik için kullanacağı becerileri henüz edinmemiştir. Sadece ruh haline faydası olur.”

Öğrenme gerektirmeyen işlerde müzik tercihi verimi artıyor ama sözleri olan şarkılar dikkat dağıtabiliyor.

Müzik dinlemenin şüphesiz pek çok yararı var. Çoğu araştırmalar da bu görüşü destekliyor. Yalnız müziğin bilişsel yetenekler (mantıksal düşünme, problem çözme, öğrenme yeteneği gibi) üzerindeki etkilerinin dinlenilen müziğin türüne, ses düzeyine, kişilerin karakter özelliklerine ve yaşa bağlı olarak değiştiğini de unutmamakta fayda var. Yaş demişken… Bir araştırmaya göre ise iş yaparken müzik de dinleyen yaşlıların bilişsel yeteneklerinin gençlere göre daha olumsuz etkilendiği görülmüş.

Peki siz çalışırken müzik dinleyenlerden misiniz yoksa sessiz bir ortamı mı tercih ediyorsunuz? Uzmanların önerilerini değerlendirmekte fayda var ama müzik türüne, ses düzeyine ve tabii ki kendi yaş ve karakterinize de dikkat!