Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriBir dakikalık bir film çekmen için bir telefon yeter: Mobile Film Festival

Bir dakikalık bir film çekmen için bir telefon yeter: Mobile Film Festival

eknoloji hayatımıza her an yeniden uyarlanıyor ve her geçen gün yeni bir ürünle karşımıza geliyor. İşte bu uyarlama sonucu 2004’ten bu yana düzenlenen Mobile Film Festival, bir mobil cihaz ve bir dakikalık film süresiyle yaratıcılığı mobil cihazlar üzerinden yorumlayarak genç yetenekleri keşfediyor. Birinciye 15.000 euro para ödülünün verileceği festivale başvurmak için son gün 3 Ocak 2017…

1

Bruno Smadja tarafından 2004 yılında Fransa’da kurulan Mobile Film Festival, genç yetenek yönetmenlerin keşfi için mobil platformların verimli ve etkin kullanan bir festival olarak öne çıkıyor. Mobil cihaz aracılığı ile çektiğiniz bir dakikalık filmlerle katılabildiğiniz festival için çekeceğiniz filmde telefonla kaydettiğiniz dış ses kullanımına, filmin ham görüntüsüne montaj yapmanıza veya after-effect ile çalışmanıza izin veriliyor.

Fransa’nın yanı sıra 2007 ve 2008 yıllarında Almanya, 2009’dan 2011’e Tahiti, yine 2009 yılında Fas ve geçtiğimiz yıl da Birleşmiş Milletler versiyonları düzenlenen Mobil Film Festivali’nin jüri başkanlıklarını bugüne kadar City of God (Tanrı’nın Kenti) filminin yönetmeni Fernando Meirelles ve Amélie’nin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet gibi önemli ve ünlü isimler de üstlendi.

2014’de 710 Film Başvurdu

2014 yılında 710 filmin başvurduğu, 2015 yılında ise başvuru sayısının 742’ye çıktığı festivalde katılımcı filmlere geçtiğimiz yıl 132 bin 466 izleyici oy verdi. Yine 2014 yılında 2 milyonu aşkın kişiye ulaşan festival, geçtiğimiz yıl yaklaşık 2.7 milyon kişi izledi. Tekil ziyaretçi sayısı ise 2014 yılında 612 bin kişiyken 2015 yılında bu rakam 820 bine ulaştı.

Bu yıl da BNP Paribas’ın sponsorluğunda düzenlenen Mobile Film Festival’da Fransız ve uluslararası olmak üzere iki alanda yarışabilen katılımcılardan birinci olana15.000 euro ödül veriliyor. Genç yönetmenin film çekim süreci, profesyonel bir yapımcı tarafından da destekleniyor

Mobile Film Festival’in bu yılki jüri başkanı Fransız oyuncu Emmanuelle Bercot

Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Millet ve Project Lanellise ortaklığında “Act on Climate Change” (İklim Değişikliği için Hareket Geç) yan başlığında düzenlenen, 163 ülkeden 2 bin 200 kurumla birlikte hareket eden festival jürisinin bu yılki başkanı ise Fransız oyuncu Emmanuelle Bercot.

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: www.mobilefilmfestival.com