Ana SayfaBizden HaberlerNereden bilebilirdim ki bir doktordan bankacı olabilsin!

Nereden bilebilirdim ki bir doktordan bankacı olabilsin!

Saat gece 01:15, bir doğumhane nöbetindeyim. Anne olmayı bekleyen hastalar eşliğinde TEB İcat Çıkar Yarışması’na başvurdum. Heyecanla bekliyordum, acaba 7.000 civarı proje arasından finalist olabilir miydim?

Yarışma başvuruları bittikten sonra hastaneden çıkıp, ara sıra gittigim bir cafede otururken telefonuma e-mail geldi. “İcat Çıkar Yarı Finalistleri belli oldu!”. Merak içinde yarışmanın sitesini (www.icatcikar.com) ziyaret ettim. Adımı kazananlar arasında görünce bir yanlışlık olduğunu düşündüm. Emin olmak için bir e-mail gönderdim. “Tebrik ederiz. Yarı finalist oldunuz.” şeklinde geri dönüş yaptılar. Ağrısız doğumu icat etmiş bir doktor kadar mutlu oldum.

Finalistlerin açıklandığı gün gelip çattığında bir de baktım finalist olmuşum!

Final kampına giderken uçak kar dolayısıyla Sivas’tan kalkamadı, uçak biletimi Kayseri’ye çevirdiler. Uçağımız yine hava muhalefeti nedeniyle geç kalktığı için İstanbul’a çok geç inebildik. TEB Formasyon Akademisi’ne geldiğimde saat gece 01:30’du. Uyumamış, benim ulaşmamı beklemişlerdi, şaşırdım!

Güzel bir uyku ve kahvaltının ardından sabah eğitim alacağımız sınıfa girdim. Üniversitede okuduğum dönemlerde sınıfta ders ortamından çok sıkılırdım, ama bu eğitmen ve eğitim bambaşkaydı. Kısa sürede uyumlu bir grup oluşturduk. İkinci gün “Etkili Sunum Becerileri” ile ilgili eğitim başladı. Gün sonunda çıkan sonuçlara bakarak “Bu biz miyiz?” dedik. Jüri önüne çıkmadan önce çok iyi hazırlanmıştık.

Sunum günü sırayla arkadaşlarım içeriye girip çıktıkça heyecanım kat kat arttı. Sunum yapıcağımız odaya girdiğimde ilk sözlerime jürinin “seni ilgiyle dinliyoruz” mesajını veren bakışları arasında başladım. O kadar dikkatli bakıyorladı ki, öyle bir şevk verdiler ki, detaylı bir şekilde projemi anlattım ve jürinin alkışlarıyla salondan ayrılırken, içimden “6 Nisan ödül töreninden görüşürüz” dedim. Bana öyle bir özgüven katmışlardı!

Jüriye şunu söyleyemeden de geçemedim; “Bir hekim adayına ilk ameliyatındaki kadar büyük bir heyacan yaşatan TEB’e teşekkür ederim.”

Aslında şu günlerde popüler olan yüz naklini bir hekimden bir bankacı çıkararak TEB yapmıştı. Bankanın nazar boncuğu Sn. Nilsen Altıntaş’a ve süreç boyunca bize gözü gibi bakan Murat Bey’e bir kez daha teşekkür ederim.

Hakan Çelik – Cumhuriyet Üniv. / Tıp Fakültesi Öğrencisi
TEB Akıl Fikir Yarışması Öğrenci – Yeni Mezun Kategorisi 3.sü