Ana Sayfaİş DünyasıBir İş İçin Fazla ‘Nitelikli’ Bulunup Reddedilirseniz, Ne Yapmalısınız?

Bir İş İçin Fazla ‘Nitelikli’ Bulunup Reddedilirseniz, Ne Yapmalısınız?

Çok sağlam bir CV, muhteşem deneyimler, yıllar süren başarılı bir kariyer bazen yeni bir iş için yeterli olmayabilir. “Bu iş için ‘overqualified’ yani fazla niteliklisiniz” sözü, işte o zaman bir iltifat olmaktan çıkar çünkü siz o işi çok istiyorsunuzdur ama reddedilmenize ramak kalmıştır! Bu yazı, “fazla nitelikli” olduğu için iş mülakatında reddedilen, ilerleyen yaşına rağmen yeni bir şirkette yeni bir işe başlamak isteyenlere…

Üniversiteden yeni mezun olursunuz, iş mülakatlarında genellikle şu cümle ile karşılaşırsınız: “Deneyiminiz yok, öyle değil mi?” (Evet yok çünkü yeni mezunum!) Sonra yıllar geçer, iyi bir kariyer yaparsınız ve belki de yıllar önce başvurup da geri çevrildiğiniz birçok iş için bulunmaz eleman olursunuz. Ama bu kez şu soru ile karşılaşma olasılığınız artar: “Siz bu iş için ‘overqualified’sınız yani fazla niteliklisiniz, kalifiyesiniz! Yıllar önce deneyimsiz, şimdi de fazla kalifiye mi?!

“Fazla deneyim” ya da başarılarla dolu bir kariyer, işverenler için ürkütücü olabilir. Öncelikle “sizin hak ettiğiniz maaş”ı verememek kaygısı öne çıkar. Mevcut pozisyonun size uygun olmadığı çünkü sizin daha iyi bir pozisyonu hak ettiğiniz düşünülür. Motive edilmenizin kolay olmadığına inanılır ve tabii ki bu durumun da diğer çalışanları olumsuz etkileyeceği varsayılır. Dolayısıyla sizden daha az kalifiye ama çalışmaya can atan bir kişi işe kabul edilir!

“Fazla deneyim” ya da başarılarla dolu bir kariyer, işverenler için kimi zaman ürkütücü olabilir.

Ayrıca işveren, bu pozisyonu, daha iyisini bulana kadar geçici bir iş olarak görüp görmediğinizi de bilemez, öyle değil mi? Sizi işe alarak böyle bir risk almak istememesi de gayet doğal.

“Overqualified” Olduğunuz Bir İşe Nasıl Kabul Edilmenin 4 Yolu

Deneyiminiz var, CV’niz (özgeçmişiniz) başarılarla dolu ama siz kariyer değiştirmek istiyorsunuz ya da daha az stresli bir iş arıyorsunuz. İş görüşmelerinde genellikle “Siz bu iş için fazlasınız” cümlesini duymaktan da sıkıldınız. Peki “overqualified” yani fazla nitelikli, kalifiye olduğunuz bir işi nasıl alırsınız? Dikkat etmeniz gereken birkaç konu var.

 

Neden Bu İşi İstediğinizi Açık ve Net Bir Şekilde İfade Edin

Daha az stresli, iş-yaşam dengesini kolaylıkla kurabileceğiniz bir iş mi arıyorsunuz? Yeni bir sektöre adım atmayı tercih ettiniz ve çok nitelikli, kariyer sahibi bir kişi olmanıza karşın en alt pozisyondan yeni bir işe başlamayı kabul ettiğinizi varsayalım. Ya da sizin için konum, pozisyon, maaş çok önemli değil ve siz sadece iş değiştirmek istiyorsunuz… Kendi önceliklerinizi ve neden o pozisyonu istediğinizi çok açık ve net bir biçimde ifade edin. Dürüst olun. İnsan kaynakları koordinatörü ya da patronun aklında herhangi bir soru işareti kalmamalı. Başvurduğunuz işi eğitim seviyesi sizinkinden daha düşük veya az deneyimli çalışanlar da yapabilir ama siz nasıl bir farklılık katacağınızı belirtin. Başvurduğunuz pozisyon için fazla nitelikli olduğunuz varsayımına karşı çıkmayın, bunu kabul edin, avantaja çevirin.

 

 Bu İşten Kazanımlarınız Ne Olacak? 

İnsan kaynakları koordinatörü ya da işe alım sorumlusu, neden bu işe uygun olduğunuzu anlayabilmeli. Onların aklında sizin neden bu işe başvurduğunuz konusunda en ufak bir soru işareti kalmamalı. İşin ne açıdan size çekici geldiğini, bu yeni işin kariyerinizin hangi alanında sizin için bulunmaz kaftan olduğunu anlatın. Belki bu iş, kariyer değişiminizdeki ilk adımınız! Size göre daha düşük görünen bu pozisyon, belki de birkaç yıl sonra yeni kariyerinizin ilk basamağı olacak. Konuşmanızı önceden planlayın.

 

Neden Bu Şirkette Çalışmak İstiyorsunuz?

Uzun yıllar süren başarılı bir kariyerin ardından nihayet hayalini kurduğunuz bir şirkette, hayalini kurduğunuz bir iş imkanı doğdu! İnsan kaynakları koordinatörüne neden bu şirkette bu denli çalışmak istediğinizi anlatın. Hangi pozisyon olursa olsun.

 

İşverenin İsteklerine Odaklanın 

Şirketin sorunları için ne gibi çözümleriniz var? Şirket hakkında iyi bir araştırma yapın, nelere ihtiyaçları olduğunu, hangi konularda çözüm önerileri beklediklerini öğrenin. İşveren, bu işi geliştirebileceğinizi, ileriye taşıyabileceğinizi görmeli. Sizin deneyimleriniz burada altın değerinde. Önünüze çıkan ilk fırsatta şirketi bırakıp gideceğiniz izlenimini de yok edin.