Ana SayfaPozitif EtkiSürdürülebilirlikBir Pozitif Etki Hikayesi: Camın Geri Dönüşüm Serüveni

Bir Pozitif Etki Hikayesi: Camın Geri Dönüşüm Serüveni

21. yüzyılın 21. yılındayız. Milenyum hayatımıza teknolojiyi, iletişimi ve inovasyonu getirdiği gibi bizleri yepyeni kavramlarla da tanıştırdı. Bunlardan en ürkütücü olanı ise iklim krizi… Eriyen buzullar, hava ve su kirliliği, ekosistemin bozulması coğrafyamıza ve çevremize karşı daha da duyarlı olmamızı sağladı. Bu da yetmedi, günlük hayatta kullandığımız cam, plastik ve kâğıt gibi materyallerin anatomisini tanımamıza sebep oldu. Elbette bu durumun en önemli sebebi, geri dönüşüm meselesi.

Geri dönüşüm kutuları; kamusal alanlarda, ofislerde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Çöplerimizi materyaline göre ayrıştırarak bu kutulara atmamız öneriliyor. Biz de bu bilinçle, uygun materyalleri haftalar, hatta aylar süren geri dönüşüm yolculuklarına gönderiyoruz. Böylece iklim krizi ile mücadeleye yardımcı olmaya çalışıyoruz. Peki, çöplerimiz geri dönüşüm yolculuklarında neler yaşıyor merak ediyor musunuz?

“Yolculuk” serimiz ile günlük hayatta kullandığımız ambalajların geri dönüşüm hikâyelerini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Serimizin ilk yazısı ise “Camın Hikâyesi”…

Şu soru ile başlayalım:

Her daim elimizin altında olan camın hayat döngüsü nedir? Bir cam nasıl doğar, nasıl ölür ve sonra nasıl tekrardan nefes almaya başlar?

Ana Madde: Çok Tanıdık.

Doğada sıkça karşımıza çıkan maddelerden biri olan silis, cam yapımında kullanılıyor. Silis, kumda fazlasıyla bulunana bir maddedir. Kısacası kum, camın özüdür. Cam yapılırken ana maddemiz kum öğütülür ve yaklaşık 1500 derecelik fırınlarda eritme işlemi gerçekleştirilir. Sonraki aşamalarda içerisine kireç ve soda eklenir. Bu iki materyal, camın kırılganlığını azaltmaya yarar.

Belgesellerde sıklıkla gördüğümüz cam şekillendirme yukarıda elde edilen materyalin bir sonraki aşamasıdır. Bal kıvamındaki akışkan cam, damla şeklinde kesilir ve istenilen şekle getirilir. Bu işlem için presleme ve üfleme ve hatta iki kez üfleme yöntemleri kullanılır. Artık daha tanıdık bir görüntüye kavuşan cam, soğutma işlemlerinden geçirilerek kullanıma hazır hâle getirilir.

%100 Yeniden Doğum Garantisi

Atık cam, doğru yöntemler uygulandığı takdirde %100 geri dönüşebilmektedir. Aslında bu işlem de cam üretimine benzer. Cam atıklar, renklerine göre ayrıştırıldıktan sonra parçalanır. Kırık cam, fırınlanmaya hazır hale getirilir. Sonraki safhada aynı üretimde olduğu gibi karışıma kum ve soda eklenir. Elde edilen karışım yüksek sıcaklıktaki fırınlarda eritilir. Artık başladığımız noktaya geri dönebiliriz; aynı üretimde olduğu gibi camın geri dönüşüm yolculuğundaki son aşamada da bu materyale şekil verilir, kullanıma hazır hâle getirilir.

Gördüğünüz gibi camın hem üretilirken hem de geri dönüştürülürken yaşadığı süreç birbirine oldukça benziyor.

Fakat camın geri dönüşümü ile;

  • Üretim sürecinin ana maddesi olan silis, yani kumdan tasarruf edilebilir. İnşaat sektöründe de çokça kullanılan kumun aşırı tüketimi, sahil erozyonuna sebep oluyor. Bu durum sahil bölgelerindeki ekosistemi tehdit etmekte.
  • Daimi yeni üretimden kaynaklanabilecek hava ve su kirliliğinin önüne geçilir. Bu durum plastik ve kâğıt atıklarının geri dönüşümü için de geçerlidir.
  • Enerji tasarrufu sağlanır ve karbon emisyonu azaltılır. Atmosferimizin geleceğini tehlikeye atan iklim değişikliğin baş aktörlerinden biri karbon emisyonu. Genellikle yüksek enerji kullanımı kaynaklı bu sorunun önüne geçmek için geri dönüşüm endüstrisinin önemi bir kez daha karşımıza çıkmakta.

TEB olarak genel merkez ve şubelerimizde kullandığımız cam ambalajları geri dönüşüm kutularına atıyoruz. Atmosferimizin bizlere ve doğaya nefes aldırabilmesi için Elektrikli Araç Projesi’ni hayata geçirdik. Böylelikle bir yılda 17.000 km yolu, sıfır karbon salınımı ile katettik.

Dünyadaki kirlilik tehdidi gitgide büyüyerek çevremizi yaşanılamaz kılmakta. Su kaynaklarımızı plastik, cam gibi atıkların içinde değil, olması gerektiği gibi masmavi, tertemiz görmek istiyoruz. Tertemiz denizlerde yüzmek, mis gibi oksijeni solumak istiyoruz. Geleceğin ihtiyarları olarak torunlarımıza doğamızın saf güzelliğini kanlı canlı göstermeyi nostaljik bir hikâye gibi anlatmaya yeğliyoruz. Bir cam ambalajı geri dönüşüm kutusuna atmak bizler için belki 10 saniyelik bir zaman iken gezegenimizin ömrüne ömür katacak bir süreci başlatmaya öncülük edecek. Zaten bir kere baktığınızda coğrafyamızın ne kadar kıymetli ve korunmaya değer olduğunu sizler de fark edeceksiniz.

Unutmayın ki bizler için saniyeler,

Gezegenimiz için günler, aylar, upuzun yıllar demek.