Ana SayfaPozitif EtkiBir Pozitif Etki Hikayesi: Kâğıdın Geri Dönüşüm Serüveni

Bir Pozitif Etki Hikayesi: Kâğıdın Geri Dönüşüm Serüveni

İklim krizinin eşiğinde, dünyamızın geleceği hakkında endişeleniyor, korkuyoruz. Doğal afetlerden dolayı geçirdiğimiz bu zorlu yaz ayında çevremiz için neler yapabileceğimizi sorgular olduk. Yaşadığımız gezegeni hor kullanıyoruz. Doğal güzelliklerimizi israf ediyor, yok olmasına göz yumuyoruz. Bunun karşısında durmak için alacağımız şahsi önlemlerin ne kadar büyük bir değişime yol açabileceğini fark etmiyoruz.

Günlük hayatta, ofislerde ve okullarda tonlarca kâğıt kullanıyoruz. İstatistiksel olarak bakarsak bir ofis çalışanı bir yıl içerisinde yaklaşık 10 bin adet kâğıt tüketiyor. Öte yandan ofislerde kullanılan kâğıtların %40’ı ise çöpe atılıyor. Her ne kadar gelişen teknoloji, kâğıt kullanımının azalması noktasında pozitif etki yaratsa da hâlâ dünyanın her bir köşesinde tonlarca kâğıt israf ediliyor. Âdeta harcamadan duramadığımız kâğıdın kaynağı ise hepinizin bildiği gibi ormanlardır. Gezegenimizin yaşanılabilir bir yer olması ormanlarımızın eseridir. Onları korumalı, kâğıt israfını durdurmalıyız.

Sizlere önceki yazılarımızda kâğıt tüketiminin azaltılmasına dair tüyolar vermiştik. Bu tüyolar içerisinde geri dönüşüme ise önemli bir yer ayırmıştık. Bu yüzden “Pozitif Etki Hikâyeleri” serimizin ikinci yazısında kâğıdın geri dönüşümünden bahsedeceğiz.

Kâğıdın geri dönüşüm serüvenini anlatmaya başlamadan önce geri dönüşüm sürecinin dünyamıza sağlayacağı faydalara değinelim:

Kâğıdın geri dönüştürülmesi ile,

  • Enerji tasarrufu sağlanır. 1 tonluk geri dönüşümlü üretimde, yeni kâğıt üretimine göre 400 kilovatsaat enerjiden fazlası tasarruf edilir. Böylelikle enerji kaynaklarının azalması tehdidinin önüne geçilebilir.
  • Sağlanan enerji tasarrufu ile karbon salınımı azalır. Bu şekilde atmosferimizi ve hava kalitemizi korumuş oluruz.
  • Yeni kâğıt üretiminde çokça su kullanılır. Geri dönüşüm sürecinde ise bu işlemin sebep olduğu su kullanımı yüksek oranda azalır. Böylelikle su kaynakları idareli kullanılır, tükenip gitmesi engellenir.
  • Son olarak kâğıt üretiminin ormanlarımız için oluşturduğu tehdidi azaltabiliriz. 1 ton geri dönüştürülmüş kâğıdın 17 ağacı kurtardığı söylenmekte. Dünya sadece bir gün için yalnızca dönüştürülmüş kâğıt kullansaydı ne kadar büyük bir ağaç varlığını kurtarırdık hayal edebiliyor musunuz?

Tabloya geniş bir çerçeveden baktık, şimdi ise kâğıdın geri dönüşüm yolculuğuna nasıl başladığını, nasıl çalışma masalarımıza döndüğüne değinelim, kâğıdın bu harika macerasına ortak olalım:

Önce Topluyoruz

Aslında kâğıdın serüveninin ilk aşamasına hepimiz tanıklık ediyoruz. Yaşam alanlarımızda karşılaştığımız geri dönüşüm kutusu ve atık alanları, kâğıt atığın dönüşüm merkezlerine gitmeden önce farklı materyallerden ayrışmasını sağlıyor. Bu noktada herkesin dikkat etmesi gereken ise kâğıt geri dönüşüm kutularına plastik, cam gibi farklı türdeki materyalleri atmamak. Böylelikle dönüşüm merkezlerindeki hamurlaştırma sürecini de hızlandırmış oluyoruz.

Ayrıştırıyoruz

Her kâğıt aynı değil. Karton ile beyaz kâğıtları bir tutamayız. Farklı kâğıt türlerinin boyanma, kesilme aşamaları aynı olmadığı için dönüştürülürken birbirlerinden ayrılmalıdır. Bu şekilde dönüşüm süreci daha sağlıklı yürütülür, kâğıdın kalitesi korunur.

Hamurlaştırıyoruz

Bir sonraki adımda kâğıt hamurlaştırılır. Bu aşamada cam gibi maddelerden temizlenir ve kademe kademe hamur haline döner. Son olarak yapışkan vs. öğelerden temizlenmesi için süzülür.

Temizliyoruz

Kâğıdın saflaştırılması için boya, mürekkep gibi kimyasal maddelerden arındırılması gerekir. Bu aşamada kâğıt önce suda çözünür. Sonra ise suyun içine hava üflenir ve kâğıdı yüzdürme işlemine geçilir. Böylelikle mürekkep, suyun üzerine çıkar ve kâğıt saflaşır.

Taptaze Kâğıtlarımıza Kavuşuyoruz

Ve son aşama ile yeni kâğıtlarımıza kavuşuyoruz. Genellikle son aşamada kâğıda ,daha pürüzsüz olabilsin diye, ağaç lifleri eklenir. Sonrasında hamurumuz sıcak su ve kimyasal maddeler ile karıştırılarak üretim makinesine aktarılır. Makinedeki su çekildikçe ağaç lifleri birbirine bağlanır. Son olarak çekilen su makinedeki silindir ile sıkılarak yeni kâğıda dönüşür.

Kâğıt geri dönüşüm serüveninin sonunda tekrardan kullanılır hâle gelir. Günümüzde geri dönüşümlü kâğıtlar, ambalajlama, defter gibi yazı kâğıdı, oluklu mukavva, temizlik kâğıtları ve kromo karton olarak yolculuğunu sürdürür; Ta ki yine geri dönüşüme uğrayana dek…

Fakat şunu unutmamak gerekir; kâğıt 5 ila 7 kez geri dönüştürülebilir. Fazla miktarda dönüşüm mekanizmasına giren kâğıt, kalitesini ve niteliğini kaybeder.

 

Geri dönüşümlü kâğıt, dünyamızı korumak için çok önemli bir araçtır. Geri dönüşüm kültürünün yaygınlaşması için bireysel adımların yanı sıra kurumların da alabileceği inisiyatifler büyük etki yaratacaktır. Sürdürülebilir bir gelecek için sürdürülebilir yaşam tarzını benimsemeliyiz. Gezegenimizin insan hayatına uyum sağlamasını beklemek yerine biz bireyler olarak dünyamızın eşsiz matematiğine entegre olmalı, doğanın düzenini korumalıyız