Ana SayfaPozitif EtkiÇevreBir Pozitif Etki Hikayesi: Plastiğin Geri Dönüşüm Serüveni

Bir Pozitif Etki Hikayesi: Plastiğin Geri Dönüşüm Serüveni

Plastik atıkların doğaya ve insan sağlığına ne derece zararlı olduğunu pek çok kez işittik. Bu materyal, su kaynaklarında yarattığı korkunç kirliliğin yanı sıra içerdiği Bisfenol A ve Flalein maddeleri, insan vücuduna alınması durumunda başta tiroit bezleri olmak üzere pek çok organın işleyişini etkiliyor. Daha farklı bir perspektiften bakarsak eğer İklim Krizi’nin baş aktörlerinden olan plastik atıklar, gitgide büyüyen kirlilik dağının en tepesindeki materyal olmaya devam ediyor.

Yaşam alanlarımızı kaybetmemek ve gelecek nesillere sürdürülebilir bir gelecek emanet etmek adına plastik kullanımından kaçınmalıyız. Bu noktada alacağımız kişisel önlemleri es geçmemeliyiz. Plastik yerine cam ürünleri tercih etmeli, alışveriş yaparken plastik ambalajlı olan ürünleri satın almaktan kaçınmalıyız. Öte yandan plastik kirliliği ve çevresel yıkımı önlemenin en önemli yollarından biri geri dönüşümdür. Pek çoğumuzun evlerinde ve iş yerlerinde atık kutuları bulunur. Elimizdeki materyalin türüne dikkat ederek mutlaka plastik atıkları geri dönüşüm kutusuna atmalıyız. Plastiğin geri dönüşüm sürecine girmesi, yeni üretimin yapılmasını engelleyecek ve gezegenimizin sırtındaki atık yükünü azaltmak için katkı sağlayacaktır.

Plastiğin dönüşmesi için belirli aşamalardan geçmesi gerekmektedir. Dönüşümlü plastik, Polietilen tereftalat, yani yiyecek ambalajları, Polivinil klorür, yani parmaklık ve çit gibi gıda dışı üretimde hammadde olarak kullanılabilir.

Sizlere daha önce camın ve kâğıdın geri dönüşüm serüveninden bahsetmiştik. Serüvenimizin üçüncü ayağı olan plastik atıkların yeniden kazandırılma aşamalarını bu yazımızda siz okuyucularımızla paylaşmak isteriz.

Plastiğin geri dönüşüp tekrar kullanılabilmesi için kimi aşamalardan geçmesi gerekir. Şimdi bu aşamalara kısaca değinelim:

Önce Topluyoruz

Tahmin edeceğiniz üzere plastiğin dönüşüm serüvenindeki ilk aşama doğru bir şekilde ayrıştırılarak atık kutularında toplanmasıdır. Aslında bu aşamaya evlerimizde ve ofislerimizde hepimiz tanık oluyoruz. Atıklar, geri dönüşüm fabrikalarına teslim edildikten sonra ise asıl süreç başlamış oluyor.

Sonra Ayrıştırıyoruz

Ne kadar dikkat edilirse edilsin, atıkların toplanma aşamasında dönüşüme uygun olmayan materyaller de araya karışıyor. Bu aşamada büyük kirleticiler ise elle temizleniyor.

Kesme ve Kırma

Plastikler doğru bir şekilde ayrıştırıldıktan sonra kırma işlemini gerçekleştirecek makinelere gönderilirler. Bu aşamadan sonra elde edilen materyale ‘’kepek’’ adı verilir.

Yıkama ve Kurutma

Kepek halindeki plastik kaliteli bir ürün elde etmek adına önce yıkama havuzlarında temizlenir, sonra kepeğin neminin alınması için kurutulur. Bu işlem genellikle kirlilik oranı yüksek plastiklerde uygulanır.

Ve son aşama: Eritme

Plastiğin geri dönüşüm yolculuğundaki son durağı erime aşamasıdır. Kullanım alanlarına göre ayrıştırılan plastikler uygun sıcaklıkta eritilerek ilk haline döner. Böylelikle dönüştürülmüş plastik yeniden kullanıma hazır hale gelir.

Plastiğin sürekli yeniden üretilmesi yerine var olan materyalin geri dönüştürülmesi kirliliği azaltacaktır. Fakat yine de plastik kullanımını azaltmak bu konuda alacağımız şahsi önlemlerin başında gelmelidir. Günümüzde plastiğin pek çok çevreci alternatifi mevcutken biraz daha özenli olmalı ve satın aldığımız ürünlerin içeriğine dikkat etmeliyiz.

Çevreye saygı bir bilinç meselesidir. Yaşadığımız topraklara ve gezegenimize karşı farkındalığımız ne kadar artarsa o kadar çok onu koruyup kollamak için çaba sarf ederiz. Sizin için hazırladığımız bu yazıda sürdürülebilirlik kavramının önemli bir kolu olan geri dönüşümden bahsettik. Bu içeriğin sizlerin bu konudaki bilincini arttırdığını umuyoruz. Bunun yanı sıra iklim okur yazarlığının artması ve dünyanın geleceğini etkileyen konuların takip edilmesi biz insanları bekleyen krize karşı önlem almak adına atılacak ilk ve en önemli adımdır.