Ana Sayfaİş DünyasıBitcoin Nedir? Bölünmenin Ardından Neler Yaşanacak?

Bitcoin Nedir? Bölünmenin Ardından Neler Yaşanacak?

Sanal para birimi ‘Bitcoin’, artık Bitcoin (BTC) ve Bitcoin Cash (BCC) olmak üzere iki farklı kripto para birimi. Sosyal medyada bölünmenin duyurulması nedeniyle yaşanan ilk panikle, Bitcoin’in piyasa değerinde yüzde 6’lık bir düşüş gözlendi. Şimdi ne olacak?

Bitcoin, herhangi bir ülkenin merkez bankası veya resmi kuruluşuna bağlı olmadan ülkelerin para birimleriyle alınıp satılabiliyor. Ayrıca, aracı kuruma gerek kalmadan para transferi de yapılabiliyor. Dolar ve euro’ya alternatif olarak sunulan; sembolünün, ฿; kısaltmasının BTC olduğu dijital para birimi Bitcoin, şu sıralar ikiye bölünmesiyle gündemde. 1 Ağustos 2017’de doğan Bitcoin Cash ise ilk işlem gününde 200 doların üzerinde işlem gördü.

Mortgage Krizinin Ardından Doğdu 

2008’deki mortgage krizinin ardından Amerikan Merkez Bankası parasal genişleme yoluna gitmiş, bunun arkasından da dünya genelinde ekonomik durgunluk ve Avrupa’da ise devlet borcu krizi patlak vermişti. Devletin bastığı para birimine olan güvenin azalışı, yeni bir dijital para biriminin ortaya çıkması için uygun bir zemin oluşturdu.

Satoshi Nakamoto (kod adı olduğu da söyleniyor) adlı George Washington Üniversitesi Öğretim Üyesi, matematikçi Nick Szabo’nun 2009’da işleme koyduğu Bitcoin, her geçen gün daha popüler hale geliyor. Bitcoin kullanmak için de sanal cüzdan şart koşuluyor. Cep telefonundan, bilgisayardan ya da web servislerinden özel bilgilere gerek olmadan istenilen sayıda cüzdan oluşturmak mümkün. Bir sanal cüzdanınız var ise para gönderebilir, alabilir, alışveriş yapabilirsiniz (İlk transfer, Satoshi Nakamoto’dan Hal Finney’e Bitcoin gönderilmesi ile gerçekleşmişti. Ekim 2009’da döviz kuru oranı da şöyleydi: 1 dolar; 1.309.03 BTC (Bitcoin) idi.)

2010 yılının Ağustos ayında Bitcoin protokolünde büyük bir açık bulundu. Bu ‘açık’ yüzünden 184 milyar Bitcoin oluşturulunca durum hemen fark edildi ve sahte Bitcoin’ler silindi. Bu sanal para biriminin tarihindeki en önemli güvenlik açığı olarak da kayda geçti.

Teknik tasarımı itibariyle toplamda en fazla 21 milyon adet üretilen ve bilgisayar ortamında matematiksel problemlerin çözüldüğü ‘madencilik’ (mining) yoluyla kazanılan Bitcoin, 11 Haziran’da 3 bin doları aşarak tarihi rekorunu kırmıştı. Son iki ayda ise geriledi, 2 bin 800 dolar seviyesinin biraz üzerinde işlem görmekte.

İki Ayrı Dijital Para Birimi 

Yüzde 6-7’lik değer kaybına neden olan bölünmenin ardından Bitcoin, şimdi de yoluna Bitcoin Cash (BCC) ve Bitcoin Klasik (BTC) olarak iki ayrı dijital para birimi şeklinde devam edecek. Bitcoin Madencileri ise sosyal medya üzerinden Bitcoin Cash adlı yeni şifreleme oranını kabul ettiklerini açıklasa da henüz resmi bir duyuru yapılmış değil.

Bölünme öncesi yaşanan sorun ise alışverişlerde ya da para transferlerinde 10-20 dakikalık gecikmeler yaşanmasıydı. Şöyle ki madencilerin indirmekte zorunlu olduğu bir blok değeri mevcut. Bu blok değeri 150 GB’ın üzerine çıktı (Her Bitcoin işlemi de bu bloğa ekleniyor). Sürekli güncellenmeler de baş gösterdi ve büyük dosya boyutu içinde transfer işlemlerinin sonuçlanması gecikmeleri doğurdu.

Yeni Alternatifler İçin Fırsat Olabilir 

Yatırımcılar düşüşten rahatsız olsa da uzmanlara göre bölünme, sorunları giderebilir. Segwit2x Teknolojisi (yeni bir kod güncellemesi) ise Bitcoin’de önemli olan blok değerini iki katına çıkardı. Bitcoinler, dijital cüzdanlara aktarıldığında, Bitcoin’ler yenileriyle değiştirilecek. ‘Kağıt Cüzdan’da olanlar da bir kayıp yaşamayacak. Ayrıca bölünmenin; Etherium, Litecoin gibi diğer alternatifler için de bir fırsat olduğu konuşuluyor. Öte yandan düşüş devam eder mi, yatırımcıların güveni baki kalır mı, zaman gösterecek.