Ana Sayfaİş DünyasıBitcoin Nereye Gidiyor? Değeri Bir Yıl İçinde 10,000$ Olacak

Bitcoin Nereye Gidiyor? Değeri Bir Yıl İçinde 10,000$ Olacak

Dünyanın en popüler kripto para birimi Bitcoin’in artık gelip geçici bir trend olmadığı ve herkes tarafından ciddiye alınmaya başladığı gün gibi ortada. Son zamanlardaki hızlı artışı da Bitcoin’e olan ilginin aynı oranda yükselmesine ve haliyle Bitcoin’in daha da değerlenmesine yol açıyor. Peki Bitcoin daha ne kadar değerlenebilir?

Çok değil, Temmuz ayına kadar Bitcoin’in değeri üç bin doların altındaydı. Geçen üç ay içerisinde değeri iki katın da üzerine çıktı. Şu an bir Bitcoin’in değeri altı bin yüz doları geçmiş durumda bu da toplam değerini 100 milyar doların üzerine çıkardı.

Sadece bir hafta içerisinde yaşanan bu artış rekor seviyede. İnternette gezinirken bile her gün Bitcoin ile ilgili bir habere rastlamak mümkün. Henüz Ekim ayının başında dört bin dolar seviyesinde seyrederken, uzmanlar Bitcoin için yıl sonuna kadar altı bin dolara ulaşacağını tahmin ederken bu gelişme bir ayı geçmeden yaşandı. İlerleyen haftalarda ise Bitcoin’in beş bin doları geçtiği haberleri henüz daha eskimeden, altı bin dolara ulaştığı duyuruldu.

2018’de 10 Bine, 5 Yıl İçinde 25 Bine Ulaşacak

Şu an yapılan tahminler Bitcoin’in değerini arttırmaya devam edeceği yönünde. Fortress Yatırım Grubu’nda yatırım fonu yöneticisi pozisyonunu bırakıp kripto para birimi yatırımcılığına başlayan Mike Novogratz, CNBC’yle yaptığı röportajda önümüzdeki yıl Bitcoin’in değerinin 10 bin dolara ulaşacağını belirtmiş. “Yükseleceğini söylerken kendimden oldukça eminim,” diyor Novogratz. “Önümüzdeki altı ile 10 ay arasındaki süreçte 10 bin doların üzerine çıkarsa şaşırmam.”

Önümüzdeki beş yıl içinde Bitcoin’in değerinin 25 bin doları göreceği tahmin ediliyor.

Uzun vadeli tahminlerde bulunan uzmanlar da aynı görüşte. Küresel yatırım danışmanlığı şirketi FundStrat’ın eş kurucularından Tom Lee Business Insider’a verdiği röportajda beş yıl içerisinde Bitcoin’in 25 bin doları göreceğini belirtmiş. Lee, Bitcoin’in finansal değer belirlemede altının yerine geçebileceğini dahi düşünüyor.

Tüm bu tahminleri yapan uzmanlar açıklamalarından sonra Bitcoin’in inişli çıkışlı seyrettiğini ve yatırım yapılırken dikkat edilmesi gerektiğini belirtmeden geçmiyorlar. Bitcoin’le ilgili çıkan tek bir haber bile değer kaybına yol açabiliyor. Hızlı yükseldiği için düşüşleri de yüksek miktarlarda olabiliyor. Örneğin Rusya’nın da tüm kripto para birimlerini yasaklaması endişe verici bir düşüşe yol açmıştı.

Bitcoin’in herhangi bir ülkede yasaklanması değerini fazlasıyla etkiliyor. Çin ve Kore’deki yasaklarda da benzer etkiler görülmüştü. Fakat zaman içinde anlaşıldığı üzere bu yasaklar Bitcoin’in yükselmesini durdurabilecek gibi gözükmüyor.

Türkiye’de Bitcoin Piyasası Nasıl?

Türkiye’de Bitcoin’e getirilmiş bir yasak yok. Yurt dışındaki piyasalardan alım yaparken havale kullanamayan Türk Bitcoin yatırımcıları, kredi kartına başvurmak durumunda kalıyorlar. Bu da yüksek komisyonlar demek. Bu durumu ortadan kaldıran yerel Bitcoin piyasaları daha çok rağbet görüyor.

Şimdilik Bitcoin yüksek getirili fakat bir o kadar da riskli bir yatırım gibi görünüyor. Bitcoin’in sabun köpüğü bir trend olduğunu düşünenlerin yanında geleceğin para birimi olacağını tahmin edenler de var. Sizce 10 yıl sonra da hala Bitcoin konuşuyor olacak mıyız?