Ana SayfaGenelBlogTEB’den taze teknolojik trend analizi raporu

BlogTEB’den taze teknolojik trend analizi raporu

GELECEK NEYE BENZEYECEK? BUGÜNÜN TRENDLERİ GELECEĞE NASIL ŞEKİL VERİYOR?

BlogTEB olarak en yeni teknolojik trendleri ve inovasyon çalışmalarını sizler için araştırdık. Yakın geleceğin teknoloji ve sistemlerine şekil veren bu trendler, yarının dünyasının neye benzeyeceği ile ilgili sağlam analizlerle sonuçlanıyor. Çok değil bundan 10 yıl sonra bambaşka nesneler kullanıyor, bambaşka bir bilişim sisteminde yaşıyor olacağız.

Uluslararası araştırma şirketleri, enstitüler, kendi alanlarında etkin kuruluşlar ve fikir önderlerinin incelemelerinden faydalanılarak hazırlanan analizin sonucu, beş heyecan verici ana başlığı öne çıkarıyor:

Yeni Gerçeklik, Büyük Veri, Yeni Fiziksel Teknolojiler, Doğal Gelecek ve Geleceğin Finansal Sistemleri

YENİ GERÇEKLİK

Sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, giyilebilir teknolojiler ve nesnelerin interneti …

Oyunlarla tanımaya başladığımız sanal gerçeklikte artık görsel gerçekliğin ötesinde hangi duyuların tetiklenebileceği konuşuluyor. Yakın gelecekte giyilebilir teknolojiler, biyoçipler, sanal gerçekliği dokunma ve koku alma boyutuna taşıyacak. Bir de sanal dünyayı gerçek dünyaya taşıyan artırılmış gerçeklik var ki onun da ilk sinyallerini kamerayı doğrulttuğunuz farklı dillerdeki metinleri anında tercüme eden Google çeviri uygulaması ve meşhur Pokémon GO oyununda almış bulunuyoruz.

Taşınabilir cihazlar daha da taşınabilir olacak ve gelecek adım internete bağlı daha fazla araç! İçindeki ürünleri tanıyan buzdolapları, enerji tasarrufu sağlayan akıllı ev sistemleri, nesnelerin internetinde ilk adımlar. 2020 yılında 50 milyardan fazla cihaz internete bağlı olacak.

BÜYÜK VERİ

Büyük bilişim, büyük veri, gelişkin yapay zeka, interaktif görselleştirme, bulut bilişim ve kuantum bilgisayarlar…

Şirketlerin her gün derlediği veri miktarı çok büyük, veri akışı çok hızlı ve verilerin yapısı çok değişken. Günümüzde genellikle daha büyük şirketlerin kullandığı bulut sistemler ve esnek datacenter yapıları gibi teknolojiler, yakın gelecekte çok daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşacak. Büyük veriyi anlamlandırmak için en önemli araçlardan biri ise makine öğrenmesi ve yapay zeka olacak. Öğrenen makinelerin yanı sıra bağlantı hızlarının artmasıyla düşük güçlü bilgisayarlar, tabletler ve telefonların işlemci olarak kullanılıp, hesaplamaların bulutta yapılacağı sistemler üzerine projeler bulunuyor.

FİZİKSEL TEKNOLOJİLER

Sürücüsüz otomobiller, uzay yolculukları, kendi kendine iyileşen materyaller ve üç boyutlu yazıcılar…

2020’li yıllarda sıradan hale gelecek olan sürücüsüz otomobiller, şu ana dek ABD’de dört farklı şehirde toplam 2 milyon kilometreden fazla mesafe kat etti. Uzaya erişmenin fiyatı düşüyor. 2024’te insanlı ilk Mars uçuşları gerçekleşecek, uzun vadede hedef, kızıl gezegende ilk koloniyi kurmak.

Üç boyutlu yazıcılar ise klasik üretim tekniklerini yeniden dizayn ediyor. Kişiye özel ortopedik protezler, canlı organlar, uçak parçaları, metal parçalar gibi birçok ürünü yazdırarak üretebileceğiz.

DOĞAL GELECEK

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji ve genetik çalışmalar…

Güneş, rüzgar, dalga, jeotermal ve biyokütle gibi birçok farklı kaynaktan elde edilebilen yenilenebilir enerji günümüzde fosil yakıtlarla doğrudan rekabet edebilir noktaya gelmek üzere. İnsan genom haritası tamamlandı, yakın gelecekte genetik hastalıkların tedavisi, kişiye uygun tedavilerle kanserin önlenmesi mümkün olacak. Yaşam kalitesini artırmak birinci öncelik olacak.

FİNANSAL TEKNOLOJİ

Blockchain, bitcoin, crowdfunding ve mobil bankacılıkta yeni ufuklar…

Alıcı ve satıcı arasında üçüncü partiyi ortadan kaldıran Blockchain işlemler çok daha yaygın hale gelecek. Tüm işlemleri aracısız gerçekleşmesi, takip edilebilir global bir para birimi olması, blockchain teknolojilerinin global bankacılıkta yoğunlaşacağını gösteriyor. Mobil cihazların global olarak artan kullanımı, bitcoin uygulamaları ilk örnekler.

Geleceğin trendlerinden biri olarak gösterilen, alternatif bankacılık ve finans anlayışına iyi bir örnek olan kitlesel fonlama, yani “crowdfunding” yeniden gündemde. Global crowdfunding pazarı, başta teknoloji şirketleri olmak üzere diğer sektörlerle birlikte 2025 yılında 90 milyar doların üzerinde olacak.