Ana Sayfaİş DünyasıKurum İçi İnovasyonBNP Paribas, PayCar ve Fortia Girişimleriyle Önemli Bir İşbirliğine İmza Attı

BNP Paribas, PayCar ve Fortia Girişimleriyle Önemli Bir İşbirliğine İmza Attı

Avrupa ve ABD’de, fintech adlı finansal teknoloji girişimleri ile ses getiren başarılara imza atan BNP Paribas, şimdi de PayCar ve Fortia ile hedef büyütüyor

Fintech olarak da adlandırılan finansal teknoloji faaliyetleri/ girişimleri, teknolojinin finansal hizmetler sektörüyle bir araya geldiği alan olarak dijital dönüşümün öncülerinden. Yaklaşık olarak son on yıldır,

akıllı telefon kullanımındaki artış, büyük veri, sosyal medya ve bulut bilişim alanlarındaki gelişmeler

yalnızca bankalarla sınırlı değil. Dijital cüzdan ve şifreli para birimi gibi çözümler, fintech girişimlerinin imzasını taşıyor. Bankacılık ve sigortacılığın inovasyon gücünü artıran fintech şirketleri, böylelikle finansal kuruluşların müşterilerine daha iyi, hızlı ve daha az maliyetli hizmet sunmasına da imkan sağlıyor.

Ekonomist’in araştırmasına göre fintech yatırımları, özellikle son yıllarda katlanarak artıyor. En büyük pay ise Silikon Vadisi’nin… 2010’dan günümüze küresel çapta fintech alanındaki 50 milyar doların üzerindeki yatırım, hızla büyüyen bu alanın hem gelişmiş hem de Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki geleceğiyle ilgili önemli ipuçları barındırıyor.

Geleneksel finansal kuruluşlar, bir yandan kendi fintech iştiraklerini kurarken bir yandan da bu şirketleri satın alıyor. Türkiye’de ise canlı bir startup ekosisteminden söz etmek mümkün. Fintech ise yeni bir alan ve hızla yükseliyor.

BNP Paribas ve PayCar İşbirliği 

BNP Paribas da bu işbirliklerini destekleyen öncü bankalardan. Şimdi ise ikinci el araç alımı üzerine güvenli ve yenilikçi bir ödeme fırsatı sunan fintech girişimi PayCar ile büyük bir işbirliğine imza attı.

1.3 milyon euro tutarındaki bu önemli “işbirliği”, hem şirketin büyüme planlarını finanse edecek hem de gelişimini destekleyecek.

BNP Paribas Grubu’nun Başkan Yardımcısı, COO ve Uluslararası Finansal Hizmetler Başkanı Jacques d’Estais, üç yıldan bu yana çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çiziyor. Avrupa ve ABD’de, dijital dönüşüm üzerine birçok ilke imza atıldığını belirten Jacques d’Estais, hedeflerini iki açıdan özetliyor: PayCar’ın ticari potansiyelini geliştirmesini sağlamak ve banka çeklerinin sayısallaştırılması gibi yenilikçi bir ödeme sistemini hayata geçirmek. İkinci el araç alım-satımı için çok önemli bir gelişme… Örneğin; tüketici, dijital banka çeklerinden faydalanabilecek, BNP Paribas Cardif aracılığıyla araç sigortası yaptırıp yine bankadan tüketici kredisi alabilecek.

PayCar Başkanı Vincent Marty-Lavauzelle ise işbirliğinin önemini şu sözlerle açıklıyor: “Sağlanan fonlar, Pay Car’ın daha hızlı hareket etmesini sağlayacak. Ayrıca BNP Paribas ile olan ortaklık, hizmetin benimsenmesini hızlandırıyor ve işimizin büyümesine de yardımcı oluyor. Uzun vadeli hedefimiz, tüm ikinci el araç satışlarında standart ödeme yöntemi olarak PayCar’ın geçerli olması…”

BNP Paribas, Fortia Girişimine de Destek Veriyor 

BNP Paribas Menkul Kıymetler; Yapay Zeka, makine öğrenimi gibi konular üzerine yazılım geliştiren Fortia girişimi ile de bir ortaklığa imza attı.

2012’de kurulan, yeni nesil yatırım uyum platformu Innova’yı geliştiren Fortia, bankanın uzmanlığı ve bilgisinden yararlanırken BNP Paribas ise müşterilerinin işlerini büyütmek ve geliştirmeyi, uyumluluk gereksinimlerini karşılamayı ve operasyonel verimliliği artırmak için en yeni teknolojilere erişmelerini sağlamayı hedefliyor.

BNP Paribas Menkul Kıymetler Ürün ve Müşteri Çözümleri Genel Müdürü Jean Devambez, Fortia’nın Innova ile finansal hizmet şirketleri ve kurumsal yatırımcılar için önemli kolaylıklıklar sağladığını belirtiyor. Devambez, Innova’nın varlık yöneticilerine ve varlık sahiplerine, fonlarının yerel ve uluslararası mevzuat gerekliliklerine uygunluğunu izlemeleri için yardımcı olduğunu vurguluyor.

Fortia’nın kurucusu Reda Bouakel ise bu stratejik ortaklıktan çok memnun olduklarını söyleyerek girişimin kara para aklamayı önleme, yatırım uyumu izleme gibi hedeflerine ulaşmada önemli bir adım olduğunun altını çiziyor.