Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriBomonti’de Festivale Davetlisiniz! ParIstanbul Festivali Bomontiada Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Bomonti’de Festivale Davetlisiniz! ParIstanbul Festivali Bomontiada Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Türk Ekonomi Bankası (TEB) ile Total ve VFS sponsorluğunda, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Bomontiada işbirliğiyle gerçekleştirilen ParIstanbul Festivali, 30 Haziran’a kadar devam edecek. Paris’in küçük bir parçasını İstanbul’da yaşamak isteyenler kaçırmamalı.

Paris, İstanbul’da! Avrupa’nın en önemli başkentlerinden Paris’i İstanbul’da yaşamak isteyenler Bomontiada’da buluşuyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Bomontiada işbirliğiyle gerçekleşen ParIstanbul Festivali; TEB, Total ve VFS sponsorluğunda, 20 Haziran’da başladı. 30 Haziran’a kadar devam edecek olan festival, Fransız kültürünün farklı yönlerini disiplinler arası programıyla vurguluyor; Fransa’yı Türkiye’ye taşıyor.

“Uçan Büfe” Performansı Büyük İlgi Gördü 

20 Haziran’da Acid Arab ikilisinin konseriyle başlayan ParIstanbul Festivali, 21 Haziran’da Abdul & The Gang ile devam etti. Gnawa Beat adı verilen müzik tarzının temsilcileri olan Abdul & The Gang’ın ardından 22 Haziran’da France eMotion sergi açılışı yapıldı. “France eMotion-Canlandırılan Yolculuk” sergi açılışı etkinliği vesilesiyle “Uçan Büfe” performansı da yer aldı. Katılımcıların dahil olduğu bu enstalasyonda, büfe uçtu ve yiyecekler de yendikçe büfe kayboldu! Performansta konuklar, insan boyunda asılı olan ve havada süzülüyormuşçasına duran helyum balonlarını keşfetme fırsatı buldu. Her balonda kanepeler vardı ve festivale katılanlar, balonları hafifletmek ve serbest bırakmak için bu yiyeceklerin tadını çıkardı. Bu unutulmaz performans ise iki sanatçının; Stéphanie Sagot ve Emmanuelle Becquemin’in eseriydi.

Abdul & The Gang, ParIstanbul Festivali kapsamında bir konser verdi.

Sergi ile ilgili olarak Fransız kültürel mirasına farklı bir bakış açısı getirmek için dört farklı kıtadan dört yabancı fotoğrafçı seçildi: David Schaillol (ABD), Edu Monteiro (Brezilya), Lourdes Segade (İspanya) ve Ishola Akpo (Benin). Herkes tarafından erişilebilir orijinal bir gerçeklik uygulaması sayesinde görselleri hareketlendirerek bu projeye dijital bir boyut kazandıran iki önemli isim ise Julie Cheng ve Thomas Pons… Serginin hedeflerini şöyle özetlemek mümkün: Kültürel alanlar ve etkinlikler ile ilgili sanatsal ve dijital biçimde iletişimde bulunmak, Fransız kültürel mirasına yeni ve modern bir bakış açısı getirmek, Fransız kültürel mirasının zenginliğini Türkiye’de tanıtmak ve dinamik dijital yaratıcılığı teşvik etmek.

22 Haziran’da NoJazz bir konser verdi. NoJazz, 2002’de piyasaya çıkan ilk albümleri ve dünyanın dört bir yanındaki konserleriyle tanınan bir grup. “Soul Stimulation” adlı son albümlerinde, ATOM (Stromae) ile işbirliği yaptılar ve 80’li yılların Soul & Funky tınıları ile güncel elektronik prodüksiyonlar arasında mükemmel bir uyum sağlamayı başardılar. Festivale gelen konuklar, No Jazz ile Bomontiada avlu’da keyifli bir akşam geçirdi.

Sinema Yazın Açık Havada İzlenir 

TEB, Total ve VFS sponsorluğunda, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Bomontiada işbirliğiyle gerçekleşen ParIstanbul Festivali’nde açık havada sinema keyfine davetlisiniz.

Bomontiada’da, ParIstanbul Festivali kapsamında “Açıkhava Sineması”na davetlisiniz! 25 Haziran’da ünlü Fransız yönetmen Luc Besson’un “Derinlik Sarhoşluğu”nu izleyebilirsiniz. Film hakkında kısa bir hatırlatma: Jacques Mayol ve Enzo Molinari, birbirlerini çocukluklarından beri tanıyan iki arkadaştır. Her ikisi de okyanus ve dalış tutkusuna sahip olan genç adamlar, birçok alanda rekabet içindedir. Rekabet zaman içinde artar ve hayatlarını tehlikeye atmak uğruna inanılmaz derinliklere inerler.

26 Haziran’da Matthieu Kassovitz’in, 1996 yapımı filmi “Protesto” var. Paris’in gettolarında yaşanan bir hikaye… Grup halinde dolaşan gençlerle, polisler arasındaki büyük gerilim… Mahallenin gençlerinden Abdel, polis soruşturması sırasında benzetildiği için hastanede ölüm döşeğinde yatmakta… İçlerinden biri Vinz, Abdel’in ölmesi durumunda bir polisi vurmaya ant içer.

27 Haziran’da yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin, 2001 yapımı unutulmaz filmi “Amélie” Açıkhava Sineması’nda. Konusunu hatırlatalım: Anne ve babasını kaybetmiş olan Amélie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamış genç bir kadın… Başkalarının mutluluğu için çabalayan Amélie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mı? İlk gösterime girdiği dönemde çok beğenilen “Amélie”yi hala seyretmeyenler varsa, Bomontiada’da güzel bir ortamda izleyebilir.

Sinemanın Sessiz Dönemine Bir Saygı Duruşu: The Artist

28 Haziran’da ise Michel Hazanavicius’tan, 2011 yapımı “The Artist” gösterilecek. 2011 Cannes Film Festivali’nin en önemli yapımlarından olan “The Artist”, başrol oyuncusu Jean Dujardin’e George Valentin performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandırmıştı. Sinema sanatının sessiz dönemine bir saygı duruşu niteliğindeki bu film; diyalogsuz, sessiz, siyah-beyaz ve saniyede 22 kare ile çekildi. Altın Palmiye adayları arasında olduğunu da not düşelim.

TEB, Total ve VFS sponsorluğunda, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Bomontiada işbirliğiyle gerçekleşen ParIstanbul Festivali; 29-30 Haziran günlerinde Fransız Gastronomi Günleri ile son bulacak.

Son bir hatırlatma: Film gösterimleri, 25-28 Haziran arasında her akşam saat 21.30’da başlıyor. Ayrıca “PAR-IS-TANBUL Festivali”ne katılım ücretsiz.