Ana SayfaSporİnovasyonBreak Dans Ve Tırmanma Sporu Artık Olimpiyatlar’ın Resmi Müsabakası

Break Dans Ve Tırmanma Sporu Artık Olimpiyatlar’ın Resmi Müsabakası

Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları 2018 yılında üçüncü kez sporseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Ancak 14-18 yaş arası sporcuların yarıştığı Gençlik Olimpiyatları bu kez sürprizlerle geliyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) kararına göre artık dans, tırmanma ve kumite Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın bir parçası. Peki komitenin bu inovatif yaklaşımı bu üç alanla sınırlı kalıyor mu dersiniz? Tabii ki hayır!

Güreşte Altın Madalya Kazandık

Gençlik Olimpiyat Oyunları ilk kez Singapur’da 2010 yılında düzenlenmeye başladı. Yaz ve kış olmak üzere iki üst kategoride düzenlenen ve ilki Singapur’da yapılan 2010 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları ile başlayan heyecana, 204 ülkeden 14-18 yaş arası 3 bin 531 sporcu katıldı. Ülkemizin de temsil edildiği Gençlik Olimpiyatları’nda güreş kategorisinde ve aynı zamanda Singapur’daki tek altın madalyamızı da Resul Kalaycı ülkemize getirdi.

O günden bugüne iki yılda bir düzenlenen Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda sıra yazın düzenlenecek olana geldi. Ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla dans, kumite ve tırmanmayı Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda yarışılacak spor dalları arasına aldığını duyurdu.

İsterseniz 1-18 Ekim 2018 tarihlerinde Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te düzenlenecek 2018 Yaz Gençlik Olimpiyatları’na eklenen bu üç yeni kategoriye hızlıca bir göz atalım:

1

Break Dans İle Olimpiyat Eğlencesine Hazır Olun

Çalışması zahmetli, ancak büyük bir rekabetle zevkli görsel bir şölen sunan break dans 2018’de ilk kez bir Olimpiyat oyunu olarak 3’üncü Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda yer alacak. Takımlarda üç farklı kategori söz konusu: Kadınlar, erkekler ve kadın-erkek karışık takımlar… Yarışların düzeni ise IOC’nin tabiri ile ‘savaş düzeni’ (battle format) olacak. Şimdiden zorlu ancak keyifli bir müsabaka bizleri bekliyor.

3

Tırmanmayana Altın Madalya Yok!

2018 Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda inovatif diğer bir adım ise tırmanma sporunun bir Olimpiyat oyunu olarak tanınması oldu. Bu alanda yarışmalar liderli tırmanma, bouldering (küçük kaya tırmanışı) ve hızlı tırmanma olarak üç kategoride düzenlenecek.

Serbest Dövüş

Kurallar dahilinde karşılıklı serbest dövüş biçimine verilen bir isim kumite. Japonca’da ellerin karşılaşması (kumi-te) anlamına gelen ve silahsız savaş sanatı Karate-Do’nun bir stili olan kumite, aynı zamanda karate antrenmanında yapılan dövüş alıştırması. Bu çok anlamlı açıklama gözünüzü korkutmasın! Zira 2018 yılında ilk defa izleyeceğimiz, kadın ve erkekler için üçer farklı kategoride gerçekleştirilecek kumite müsabakaları çok daha kolay geçecek.

Ponpon Kızlar da Altın Madalya İçin Yarışabilecekler mi?

Özellikle ABD’de gerek Ulusal Basketbol Ligi (NBA) gerekse Ulusal Futbol Ligi’nin (NFL) takip edenlerin duruma hakim olduğu bir olgu cheerleading. İngilizce’den Türkçe’ye çevirdiğinizde tam karşılığı amigoluk olan bu alan ve bir başka dövüş sporu Muay Thai de Olimpiyatlar’da olabilecek mi? Olimpiyat Komitesi’nin yönetim kurulu geçtiğimiz günlerde aldığı bir kararla geçici olarak bu iki kategoriyi tanıdığını duyurdu. Böylelikle bu iki dalın Olimpiyat oyunu olarak anılmasının önü açıldı. Nihai karar ise üç yılın sonunda yine IOC tarafından verilecek.