Ana SayfaBizden HaberlerBU 31 ÖNERİYE UYUN, BİR AYDA HAYATINIZ RENKLENSİN

BU 31 ÖNERİYE UYUN, BİR AYDA HAYATINIZ RENKLENSİN

Sevmediğiniz alışkanlıklarınızdan kurtulmak, hayatınızı daha renkli kılmak, hatta bir bakıma ‘yaşam detoksu’ yapmak istemez misiniz? Çoğu denenmiş ama birazı da sizin azminize kalmış 31 öneriyi derledik. İster her ayın bir günü için bir plan yapın ister daha uzun bir zamana yayın ama deneyin! Pişman olmayacaksınız

1. Başka biri için bir şeyler yap
Yalnızca beş dakika… Çok vaktinizi almayacak. Maddi-manevi herhangi bir bey beklemeden bir insana yardım edin. Örneğin, bir bilgi paylaşın, kafede yalnız başına oturan bir yaşlı ile sohbet edin. Hatta Linkedin, Yelp gibi sosyal medya kanalları üzerinden onun hakkında olumla mesajlar paylaşın.

2. Pozitif deneyimlerinizi paylaşın
Bir araştırmaya göre haftada birkaç kez ‘olumlu deneyimler’ini başkalarıyla paylaşan kişiler daha mutlu, tatminkar bir hayat yaşıyor. Arkadaşlarınızla, ailenizle ‘neşe’nizi paylaşın.

3. Mükemmeliyetçilği biraz olsun rafa kaldırın
Her zaman en doğruyu, en mükemmeli siz yapamazsınız. İşler yolunda gitmediği zaman karalar bağlamayın. Hayat bu; bir gün yağmur yağar, bir gün güneş açar… Ne demişler: Hiçbir şey olmazsa, sabah olur!

4. Empati kurun
Başkalarının yerine koyun kendinizi… Kimsenin hayatı toz pembe değil. Herkes farklı farklı sorunlarla boğuşuyor. Kendinizi onların yerine koyun. Bu aynı zamanda sizin kendi hayatınızla ilgili daha çok ‘şükretme’nizi de sağlayabilir.

2

5. Hedefe odaklanma, yolculuğun keyfini çıkar
Bazen hedeflerimize ulaşma yolunda hayatın güzelliklerini ıskalıyoruz ama yapmamız gerekiyor! Hayat aslında bir yolculuk… Ve bu yolculuğun keyfini çıkartarak yola devam etmeli.

6. Sürekli dikkat çekmeye çalışmayın, yorar
O yüksek egolar yok mu:) Hep ben ben… Ama bırakın sahne ışıkları biraz da başkalarının üzerinde olsun. Eğlenceli bile olabilir. Siz biraz kenarda nefes alın.

7. Şükret
Şükretmenin herhangi bir dine mensup olmakla ilgisi yok. Tabii ki kutsal dinler şükretmeyi öğütler ama insan bir türlü tatmin olmaz, öyle değil mi? Hep daha fazla kazan, daha çok ev, daha iyi araba, vs… Soluklanın ve şükredin. Sonra da sizden daha zor durumda olan insanlar için de dua edin.

8. Sabretmeyi öğrenin
Sabretmeyi öğrenmek, mutluluğun anahtarlarından biri. Bilmiyorsanız, öğrenmeye çalışın, deneyin en azından. Sakin olun, derin bir nefes alın.

9. Özür dilemek zor değil
Sevdiklerimizi kimi zaman istemeden olsa da kırabiliyoruz. O zaman özür dilemeyi bilmeliyiz. Hatta bir tartışmada haklı olsak bile ilk adımı atabilmeliyiz. Karşımızdaki kişi daha çok yumuşayacak, sular durulacak, hayatımıza devam edebileceğiz.

10. “Hayır” demeyi öğrenmek gerek
Gerçekten mutlu insanlar, ‘basit’ bir hayat yaşar. Her şey düz ve nettir, onlar için… Kolaylıkla “Hayır” diyebilirler, istemedikleri bir şey karşısında. Yoksa siz söyleyemiyor musunuz?

11. Güzel haberler karşısında güzel tepkiler verin
Diyelim ki arkadaşınız terfi etti ve sizinle paylaşıyor bu haberi… “Çok sevindim, akşam bir yemekte kutlayalım, eminim ki çok başarılı olacaksın!” gibi bir tepki vermek, her açıdan ilişkileri güçlendiriyor ve kişiyi de pozitif kılıyor. O mutlu, siz de mutlu!

12. Disiplinli ve azimli ol
Bir karınca yuvasını incelediniz mi hiç? O karıncaların muhteşem işbölümü, azmi, çalışkanlığı… Hayran olmamak elde değil! Şimdi Snapchat’ten ya da Instagram’dan çıkın, işinize dönün, planlarınızı aksatmayın!

13. Diğer insanların deneyimleri ve bilgilerinden yararlanın
Her gün yeni bir şeyler öğrenmek mümkün. Mesai arasında, öğle yemeğinde bile iş arkadaşınızdan pek çok şey öğrenebilirsiniz. Okuyarak, kurslara giderek öğrenin demiyoruz! O da mümkün tabii ama bu öneri oldukça kolay: Bir insanla sohbetten alınacak derslerden, bilgiden söz ediyoruz.

14. Her gün sizi mutlu eden üç yeni şeyi yazın
Bu bir uzman psikolog önerisidir: 21 gün boyunca, her gün, üç ‘yeni’ şey yazın sizi mutlu eden… Bu mini günlük, iyimser olmanızı sağlayacak.

15. Bir pozitif deneyiminizi düşünün
Psikolog önerisi: Sadece iki dakika… Son 24 saat içinde yaşadığınız pozitif bir olayı hatırlayın, yazın. Beyin için ne çok yararı var!

16. 15 dakikalık egzersiz hiç de zor değil
Tamam, sporu sevmiyorsunuz, hareketsiz bir yaşam sürüyorsunuz ama şimdi yerinizden kalkın ve en azından 15 dakikanızı egzersiz yapmaya ayırın. 15 dakikalık kardiyo, antidepresan etkisi yaratacak vücudunuzda…

17. Nefesinize odaklanın
Şimdi rahatlayın, derin bir nefes alın, nefesinizi bırakın ve bunu iki dakika boyunca tekrarlayın. Stresin azaldığını, dikkatinizin toparlandığını göreceksiniz.

18. Pozitif bir mesaj ya da mail atın
İki dakikadan fazla sürmeyecek. Sevdiğiniz bir kişiye olumlu bir mesaj atın ya da mail gönderin. Bu, diğer insanlarla bağlarınızı güçlendirecek. Uzun vadede mutluluk garantili!

3

19. Gül, güldür
Gülmek, vücutta endorfin salgılanmasını sağlıyor. Morfinden 10 kez daha güçlü! Mizahı hayatınızdan eksik etmeyin. Söz ettiğimiz ‘sululuk’ değil tabii…

20. Çözmeyi reddettiğiniz bir soruna odaklanın
Halının altına süpürdüğümüz sorunlar… Ertelediğimiz konular… Kaçmayı bırakın, en azından bir gün o soruna odaklanın. Nereye kadar kaçacaksınız?

21. Eğlenin
Bir sorununu çözdünüz, o zaman eğlenmek sizin de hakkınız! Hatta bunun için tatilde olmanıza bile gerek yok. İşyerinde de eğlenebilen kişilerin daha üretken, kararlı olduğu biliniyor. Ayrıca işten eğlenceye zaman ayırıp sonra tekrar işe dönmek yaratıcılığı körüklüyor.

22. Değiştiremeyeceğiniz şeyler de var, kabullenin
Hayat her zaman düz bir çizgide ilerlemiyor. Ne kadar pozitif olsak da bazen bizim elimizde olmayan nedenlerden dolayı üzülebiliriz. Akışına bırakın, böyle durumlarda… Sorunlar da sonsuza dek sürmüyor.

23. Güzel bir öğle yemeği yiyin, yemeği paylaştığınız kişinin hikayesini dinleyin
İyi bir dinleyici olun. Belki diğer insanların anlatmaya ihtiyacı vardır. Bir öğle yemeğinde arkadaşınızın hikayesini dinleyin, belki yardımcı olabilirsiniz.

24. Huzur bulabileceğiniz ortamları düşünün
Hobilerin var mı? Onlara zaman ayır. Açıkhavada yürüyüşe çık, yüz…

25. Göz teması kurun, gülümseyin, merhaba deyin
Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki artık yürürken bile gözümüz telefonlarımızda! Kafanızı kaldırın ve etrafınıza bakın. Bir çocuğa gülümseyin, komşunuzla sohbet edin. Göz teması kurun. Bir ‘merhaba’yı esirgemeyin iş arkadaşlarınızdan.

1

26. Sakin bir ortamda dinlenin
30-60 dakika bir zaman aralığında sesten, gürültüden izole bir ortamda dinlenin. Uyuduğunuz alan da sessiz olmalı. Gözlerinizi kapatın, meditasyon yapın. Omuzlarınızda yükün hafiflediğini hissedeceksiniz.

27. Bütüne bakın, detaylarda boğulmayın
Bazen detaylarda boğuluyoruz! Bu durum olaylara tek bir açıdan bakmamıza neden oluyor, mutsuzluk getiriyor. Büyük resme bakmayı öğrenin. Her negatif durumun pozitif bir yanı da olabilir. Görmeye çalışın.

28. Kendinizi acımasızca eleştirmeyi bırakın
Sürekli bir ses yankılanır zihnimizde: Yine başaramadım, yine her şeyi mahvettim, vs… Bu negatif iç sesi durdurun biraz! Söz dinlemeyi bilsin artık…

29. Kendinize katı kurallar koymayın
Rahatlayın. Size katı kurallar koyan, haksızlık yapan, anlayışsız biri olduğunu düşünün. Ve o kişi ya kendinizseniz? Daha esnek ve bağışlayıcı olun kendinize karşı.

30.Sakinleşin ve spontan yaşayın
İşyerinde bile olsanız, mola vermeyi aksatmayın. Yürüyün, esneme hareketleri yapın, bir oyun oynayın. Yeni bir hobi edinin. Kendinize sürprizler yapın.

31.Yaşlı bir insanla güzel vakit geçirin
Yaşlı bir insanın deneyimlerini, hayat hikayesini dinlediniz mi hiç? İnanın, çok şey öğrenebilirsiniz. Size katacağı çok şey var.