Ana Sayfaİş DünyasıBu kurallara uyun, para problemi yaşamayın!

Bu kurallara uyun, para problemi yaşamayın!

“Hayatınızda ufak değişiklikler yaparak, finansal açıdan daha rahat bir hayat sürebilirsiniz” desek… Size nasıl kolay para kazanabileceğinizi söylemiyoruz. Davranışlarınızda ve alışkanlıklarınızda birtakım değişiklikler yapmanızı öneriyoruz. Yeter ki deneyin!

Para… Olsa da olmasa da sorun, klasik tabirle… Eğer parayı bir amaç olarak görürseniz, sizi cezalandırır. Çoğu kişinin hissettiği bir duygudur: Paranın ‘yeterli’ olmayışı; tıpkı birçok konuda kendimizi ‘yeterli’ hissetmeyişimiz gibi… Bu içsel eleştiri zamanla ilişkilerimizi etkiler ve hayatımızdan ‘memnun’ olmamaya başlarız, şartlarımız ne kadar iyi olursa olsun…
Gerçekten can sıkıcı bir giriş oldu ama okumaya devam! Finansal açıdan tatminkar bir hayat dileyenler, aşağıda sıralayacağımız kolay ama etkili birkaç kurala uymalı. Hayatınızda olumlu değişiklikler olacak, inanın!

1. PARETO İLKESİ

İster 8/20 Kuralı deyin, ister Pareto İlkesi, işte finansal hayatınızda da etkili olması gereken bir ‘kural’… Özeti şu: Ortaya çıkan etkinin yüzde 80’i, etkenlerin yalnızca yüzde 20’sinden kaynaklanır. Aslında ‘dengesizlik’ sorununu çok iyi anlatıyor: Gündelik hayatımızda birçok etkinin yalnızca yüzde 20’si gerçekten çok önemli. Zamanı iyi kullanmak adına bu yüzde 20’lik kısma ağırlık vermek şart.
Yatırımlarınızın yüzde 20’si genel finansal durumunuzun yüzde 80’ini domine eder. Aynı şekilde gereksiz harcamalarınızın yüzde 20’si, sizin her ay yüzde 80’lik bir bütçe açığı yaşamanıza neden olur. Örneğin; her gece dışarıda yemek yemek, pahalı bir fitness merkezine yazılmak (ve birkaç ay sonra hiç gitmemek!), hiç giymeyeceğiniz kıyafetleri satın almak gibi…
Yani gelirler ve giderler arasında eşitsiz bir durum söz konusu… Ne yapmalıyız? Öncelikle ‘gereksiz’ harcamalardan ve ‘yatırım’lardan kaçınmak şart. İşe ‘çok sevdiğiniz’ birtakım harcamalardan başlayacaksınız. Bir fincan kahveye 15 TL vermeyi bıraktığınızda veya o çok sevdiğiniz spor ayakkabının beş farklı modelinden almadığınızda, işlerinizin yolunda gittiğini göreceksiniz. İnanın, başlangıçta çok küçük gözüken bu tasarruflar, belki ileride bir ev ya da otomobil almanızı sağlayacak.
‘Az’la yetinmeyi bileceğiz. İlk kural bu!

shutterstock_172122455

2. PARAYA DAİR MÜKEMMEL BİR KARAR MI? HİÇ OLMAYACAK

Finansal açıdan her şeyin dört dörtlük olduğunu beklemek büyük hata. Kimi zaman gösteriş için alışveriş yapıyoruz, öyle değil mi? Her insan daha çok beğenilmek, takdir görmek ister. Hatta mutsuz olduğumuzda daha çok alışveriş yapmaya meyilliyiz. Ruhumuzdaki boşlukları ‘daha çok para harcayarak’ doldurmaya çalışırız.
Mükemmeliyetçi olduğunuz zaman ise geçmişinize bir türlü sünger çekemezsiniz ki bu durum geleceğe dair kararlarınızı olumsuz etkiler. Aynı şekilde finansal açıdan da ‘mükemmeliyetçi’ olmak zarar verir. Takıntılı olmayın, kendinizi refüze etmeyi bırakın. Bir iş üzerinde ‘gereksiz’ yere zaman harcamayın. Kimbilir, o işi en mükemmel şekilde bitirmek konusunda takıntılı olursanız, belki de hayatınızı değiştirecek bir toplantıyı kaçıracaksınız.

shutterstock_439220410

3. İNSANA DEĞER VERİN

Zenginlik sadece parayla ilgili değildir. Gerçek zenginlik size farklı kapılar açar. Nasıl mı? Örneğin, diyelim ki ev sahibisiniz ve kiracılarınız var. Ama daha çok para kazanmak adına evinizi ikiye bölüyorsunuz, insanların yaşam alanlarını daraltıyorsunuz. Bu durumda siz, insanlardan çok paraya önem veriyorsunuz demektir. Ve siz kiracılarınıza ‘iyi’ davranmadığınız için onlar da sizin evinize gözkulak olmayabilir. Bu da evde daha fazla tamirata neden olacak; para kaybedeceksiniz, öyle değil mi? Ya da kirayı daha geç ödemeye başlayacaklar.
Tam tersini düşünelim. Kiracılarınıza iyi davranıyorsunuz, onlara ‘insanca’ bir yaşam alanı sunuyorsunuz. Dolayısıyla ‘iyi’ insanlar seçecektir, sizin evinizi de… Kirayı zamanında ödeyecekler, evinize zarar vermeyecekler. Hatta siz de kiracılarınızdan memnun olacağınız için onların orada uzun seneler oturmasını isteyeceksiniz. Tekrar yeni kiracılarla uğraşmayacaksınız. Strese girmeyeceksiniz, evinizi düşünmeyeceksiniz. Bileceksiniz ki oradan her ay düzenli bir geliriniz var. Başka işlerle uğraşacaksınız.
Paradan çok insanları önemseyin. Bir insanın bile hayatına değer katarsanız, karşılığını uzun ya da kısa vadede göreceksiniz, emin olun. Bu size hayatınız boyunca finansal açıdan hayal edemediğiniz kadar farklı ‘kapı’lar açacak.