Ana SayfaYaşamKültür Sanat EtkinlikleriBu Topraklara Yabancı Olmayan, Peaky Blinders Dizisi İle Tekrar Yükselişe Geçen Bir Erkek Aksesuarı: Kasket

Bu Topraklara Yabancı Olmayan, Peaky Blinders Dizisi İle Tekrar Yükselişe Geçen Bir Erkek Aksesuarı: Kasket

Türkiye’de de seviliyor, dünyada da… Erkek modasının sevilen aksesuarı “kasket”, altın çağını yaşıyor. Bu trendde, Peaky Blinders dizisinin etkisi de büyük…

Guardian’da geçen haftalarda çıkan bir yazıda “kasket”in tekrar moda olduğundan söz ediliyor ve bu trendin en büyük nedenlerinden biri olarak da Peaky Blinders dizisi gösteriliyordu.

Peaky Blinders’tan Önce David Beckham Vardı!

Bilmeyenler için “Peaky Blinders” hakkında kısa bir not düşelim: Tüm dünyada büyük bir hayran kitlesi var. Peaky Blinders dizisi, I. Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’nin Birmingham kentinde, bir gangster ailesinin hikayesini konu alıyor. Aktör Cillian Murphy’nin performansı müthiş! İngiliz yapımı “Peaky Blinders”, şık takım elbiseleriyle dikkat çeken gangsterleriyle de erkek modasına yön veriyor. Tabii ki “kasket” de başrolde.

İngiltere, I. Dünya Savaşı’ndan sonra bir gangster ailesi… Peaky Blinders dizisi, aktör Cillian Murphy (önde soldan ikinci) başta olmak üzere diğer oyuncuların performanslarıyla göz doldururken erkek modasına da yön veriyor.

Guardian, geçen 10 yıl içerisinde yönetmen Guy Ritchie, futbolcu David Beckham, aktör Idris Elba gibi ünlülerin de “kasket” modasının öncülerinden olduğunun altını çizerken Peaky Blinders dizisiyle de bu şık erkek aksesuarının yeniden yükselişe geçtiğini vurguluyor. Bu arada sinemada, Godfather’ın Vinny’si Al Pacino’nun stilini de unutmamak gerek. Şık takım elbiseleri ve kasketiyle, o da bir ekol olarak kabul ediliyor.

Yeni bir haber! David Beckham’ın sahibi olduğu “Kent & Curwen” markası, Peaky Blinders dizisiyle işbirliğine giderek yeni bir koleksiyon çıkarıyor. Koleksiyonun 20’lerin esintilerini taşıyacağı, “kasket”in de bu koleksiyonda yer alacağı duyuruldu. David Beckham, dizinin en büyük hayranlarından biri olduğunu söyledi ve kasketin (stilin) büyükbabasından ona miras kaldığını, şimdi de oğlu Brooklyn Beckham’ın kasketi severek kullandığını belirtti.

David Beckham ve oğlu Brooklyn Beckham. Meşhur kasketleriyle…

“Kasket”in sözlük anlamı; genellikle erkeklerin giydiği önü siperli başlık. Dünyada; İngiliz kasket, Beckham modeli kasket, gazeteci çocuk şapkası ya da Muhteşem Gatsby (Great Gatsby) filminde Robert Redford’un giydiği sekiz parçalı kasketten yola çıkılarak “The Gatsby” olarak da biliniyor. Siperli, genel olarak yumuşak kumaşlardan yapılan bu şapka modeli, 20’li yıllarda gazete dağıtan çocuklar tarafından giyiliyordu. Daha sonra yetişkin erkekler de giymeye başladı ve 70’lerden sonra kadın modasında da izleri görüldü.

Elazığ’ın “Sekiz Köşe”li Kasketi

“Kasket”, bu topraklara uzak bir şapka modeli değil. Türkiye’de de kültürel olarak önemli bir yeri olan erkek aksesuarı. “Sekiz köşe” olarak bilinmekte. Elazığ’a özgü olduğu söylenir ve bir rivayete göre Selçuklu sanatındaki sekizgenlerden ilham alınarak yapılmıştır. “Sekiz köşe”nin de anlamı vardır ve bu kasketi taşıyan kişiden de bu özelliklere uyması beklenir. Nedir bu sekiz özellik? Yiğitlik, mertlik, çalışkanlık, cömertlik, dürüstlük, misafirperverlik, alçakgönüllülük, doğruluk…

Birkaç yıl önce Milliyet’te yayımlanan, Elazığlı kasket ustalarıyla ilgili haberde, sekiz köşeli kasketi üretenlerin sayısının azaldığına dikkat çekilirken bir kasket ustasının şu sözlerine yer verilmiş: “Türkiye’nin her köşesinde sekiz köşeli kasket yapılıyor ama işçilik, malzeme yok. Kaliteli malzeme kullanılmıyor, el işçiliği yapılmıyor. Biz bu şapkanın işçiliğine verdiğimiz emek kadar malzeme de kullanırız… Kumaşın yanı sıra astarı, teli, siperi, kayışı, yan düğmeleri, örgüleri de önemli.”

Şapka, Başlı Başına Bir İfade Şekli

Bilindiği üzere farklı desen ve şekillerde pek çok şapka modeli var: Fötr şapka, kovboy şapkası, bere, avcı şapkası, fes, balıkçı şapkası, vs. Şapka, Latince “cappa”dan geliyor ve başa giyilen başlık anlamını taşıyor. Yalnızca erkeklerin değil; kadınların ve çocukların da sıcak/ soğuk iklim koşullarından korunma amaçlı da kullandığı önemli bir aksesuar.

David Beckham ve oğlu Brooklyn Beckham. Meşhur kasketleriyle…

Kıyafeti tamamlıyor ve başlı başına bir ifade şekli… Nasıl mı? Bir şapka, o kişinin yaşamına dair ipuçları verir. Yıllardır bir statü sembolü. Kıyafetin ya da üniformanın parçası. Sıcaktan ya da soğuktan koruyan bir aksesuar. Kimi zaman siyasi ve dinsel mesaj da taşır. Modanın vazgeçilmezi olmuştur çünkü görünüşe otorite, itibar ve güven katar. Çoğu modelin de bir tarihi, hikayesi mevcut. İlk şapka kullanımına, eski Mısır ve Yunan döneminde Teb kentinde bulunan erkek mezarlarında rastlandığı söylenmekte… Yıllar boyunca gelenekselliğin ve itibarın sembolü olmuş, çok abartılı modeller ise Fransız Devrimi ile birlikte yerini sade modellere bırakmış (Hem kadınlar hem de erkekler için geçerli).

Türklerin tarihinde de “şapka”nın yeri ayrı. Orta Asya’daki göçebe dönemden Osmanlı İmparatorluğu’na ve Cumhuriyet dönemine, bu topraklarda şapka, türlü şekillerde kullanıldı.