Ana SayfaTeknolojiBu Ülkeler Benzinli ve Dizel Araçlara Elveda Diyor!

Bu Ülkeler Benzinli ve Dizel Araçlara Elveda Diyor!

Paris İklim Anlaşması’nı imzalayan 192 ülke, karbon salınımını azaltmak için çalışmalara başlamış durumda. Geçen birkaç yıl içinde de temiz enerji kaynakları adına başlatılan devrim, ivme kazanarak ilerleme kaydetti. Daha temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra birkaç ülke, yolları da temiz tutmak adına benzinli ve dizel araçları da yasaklamayı düşünüyor. Ulaşım sektörünün insan kaynaklı karbon salınımının yüzde 15’ini oluşturduğu bir dünyada bu kayda değer bir adım. Sırasıyla bu adımı atan ülkelere bir göz atalım.

Almanya

2030’dan itibaren Almanya’da motorlu araç kalmayacak.

Almanya yasağı uygulamaya başlayan ilk ülke. Ekim 2016’da Almanya federal meclisi, 2030’dan itibaren motorlu taşıtları tamamen yasaklayacak bir yasa tasarısını onayladı. Hem kararı veren ilk ülke olması hem de dünyadaki en büyük dördüncü otomobil üreticisi olması nedeniyle Almanya bu konuda önemli bir karar vermiş oldu.

Aynı zamanda BMW grubu ve Mercedes-Benz gibi Almanya’daki büyük otomobil üreticileri de tamamen elektrikli modellerini tanıtmaya başladılar.

Norveç

Norveç bisiklet kullanımının çok yaygın olduğu bir ülke. Elektrikli araçların motorluların yerini almasıyla da ülke tamamen yeşil bir trafiğe sahip olabilir.

Norveç, Şubat 2017’de Almanya’nın verdiği kararı bir adım öteye götürdü. Ülke, motorlu araçları 2025 itibariyle yollardan kaldırmak istiyor. Almanya’dan beş yıl önce Norveç’te sadece tamamen elektrikli araçlar satılıyor olacak. Çok iddialı bir plan olsa da uygulanması imkansız değil. Norveç aynı zamanda vergi sistemiyle de bu planı destekleyecek.

Hindistan

Hindistan’ın benzin ve dizel araçları yasaklaması yeşil bir dünya için önemli bir hareket.

Üçüncü sırada Hindistan’ı görmek kimine şaşırtıcı gelebilir. Almanya ve Norveç benzeri bir plan ile Hindistan da 2030’dan itibaren sadece tamamen elektrikli araçların satışına izin verecek. Hindistan’ın nüfusunu düşündüğünüzde bu daha temiz bir dünya için büyük bir adım.

Fransa

Fransa 2040’tan itibaren sadece elektrikli araçların satışına izin verecek.

Paris İklim Anlaşması’nın ev sahibi Fransa da elbette bu ülkeleri takip ediyor. Benzin ve dizelli araçların yasaklanması 2040’ı bulacak olsa da ülkenin ilki 2023’te olmak üzere adım adım elektrikli araçları yaygınlaştırma planları var.

İngiltere

İngiltere bu konuya 14 milyar liradan fazla yatırım yapıyor.

Fransa yapar da İngiltere yapamaz mı? Birleşik Krallık da 2040’tan itibaren benzinli ve dizel araçları yasaklamak istiyor. 4 milyar dolarlık (yaklaşık 14 milyar 520 milyon lira) bir girişim ile ülkenin hava kalitesinin yükseltilmesi planlanıyor.

İki Ülke Daha

Henüz planlama aşamasında olan iki ülke daha var. Hollanda ve Çin benzer planları görüşüyorlar. Hollanda’da Nisan 2016’da başlayan görüşmeler de benzinli ve dizel araçların yasaklanması üzerine. Dünyanın en büyük otomobil pazarı Çin de benzinli ve dizel araçların üretimi ve satışını yasaklamak üzerine Eylül 2017’de planlamalara başladı.