Ana SayfaBizden HaberlerBu yıl 7’ncisi düzenlenen “TEB Akıl Fikir Yarışması”nın sonuçları açıklandı

Bu yıl 7’ncisi düzenlenen “TEB Akıl Fikir Yarışması”nın sonuçları açıklandı

TEB Akıl Fikir Buluşması’nda “Basit Düşün Ezber Boz” ile inovasyon gündeme taşındı

Türk Ekonomi Bankası (TEB), ‘İcat Çıkar’ sloganıyla geleneksel hale getirdiği TEB Akıl Fikir Buluşması’nda “Basit Düşün Ezber Boz” konusunu masaya yatırdı. Bu yıl 7’ncisi yapılan buluşma kapsamında TEB Akıl Fikir Yarışması’nın ödül töreni de gerçekleştirildi

Türk Ekonomi Bankası (TEB), kurum kültürünün bir parçası haline getirdiği inovasyonu, “açık inovasyon” yoluyla ülke çapında da yaygınlaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen TEB Akıl Fikir Buluşması üniversite öğrencileri, yeni mezunlar, TEB müşterileri ve TEB çalışanlarını biraraya getiriyor. Bu yıl Akıl Fikir Buluşması’nın 7’ncisi ‘Basit Düşün Ezber Boz” teması ile TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ile TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş’ın ev sahipliğinde 9 Mayıs Cuma günü gerçekleştirildi.

Geleneksel hale gelen TEB Akıl Fikir Buluşması’nın açılış konuşmasını TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici yaparken, SAP Global Bankacılık Çözümleri Direktörü George Asgari, YoYo Araç Kiralama’nın Kurucusu Berkman Çavuşoğlu, Urban Station Kurucu Ortağı Gökhan Beydoğan ve ÖzÜ Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin ‘Basit Düşün Ezber Boz’ teması çerçevesinde görüşlerini katılımcılarla paylaştı.

7. Akıl Fikir Buluşması kapsamında yenilikçi ve yaratıcı projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlamak amacıyla düzenlenen Akıl Fikir Yarışması’nın kazananları da açıklandı. TEB Akıl Fikir Buluşması Twitter üzerinden izleyicilerin interaktif katılımı ile gerçekleştirilirken, Facebook üzerinden de canlı olarak yayınlandı.

Kurumiçi Girişimcilik Programı’nı başlatıyoruz

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, yaptığı açılış konuşmasında; “Rekabette var olma ve öne çıkma mücadelesi şirketleri sürekli inovatif olmaya zorluyor. İnovasyon denilince de akla uçuk projeler, çok fonksiyonlu ileri teknolojik ürünler geliyor. Ancak işin temelinde basit düşünmek yatıyor. Kimsenin görmediğini görmek, kimsenin fark etmediğini fark etmek, akılcı ve hayatı kolaylaştıracak çözümler geliştirmek gerekiyor. Tüketicinin bizlerden beklentisi de bu. Bu da bildiğimiz ‘iş’in niteliğini önemli ölçüde değiştiriyor. Artık eski kalıpların yıkılması, şirketlerin de insan kaynağı dahil tüm imkanlarıyla buna odaklanması gerekiyor ” dedi.

Yaptıkları çalışmalarla 7 yılda inovasyonu TEB’in kurum kültürünün bir parçası haline getirdiklerini söyleyen Leblebici, “’Hedefe giden yolda önüne engeller çıkar, o zaman icat çıkar’ sloganıyla tüm arkadaşlarımıza sorunlar karşısında şikayet etmek yerine çözüm üretmelerini öneriyoruz. 2007 yılında tüm TEB’lilerin fikirlerini paylaşabilmeleri için açtığımız kurum içi inovasyon portalımız Kıvılcım, yine sektörümüzde bir ilk olan Çalışanın Sesi Platformu gibi birçok kanaldan tüm çalışanlarımızın fikir ve görüşlerini dinleyerek değerlendirmeye alıyoruz. Finans sektöründe, inovasyon yönetiminde öncü bankayız. İnovasyona yaptığımız yatırımlar nedeniyle uluslararası danışmanlık şirketi Gartner tarafından tüm dünyaya ‘örnek vaka’ olarak gösterilen ilk banka olduk. Yine bu ve benzeri çalışmalarımız sayesinde dünyanın saygın kuruluşlarından Top Employer Institute, TEB’i Avrupa’nın ve Türkiye’nin En İyi İşverenleri arasında gösterdi. Bu da En İyi İş Yeri olma hedefiyle çıktığımız yolda bizim için önemli bir motivasyon kaynağı oldu” dedi.

Ürün veya hizmet geliştirirken de müşteri mutluluğunu göz önünde bulundurduklarını basit düşünüp inovatif davranmayı esas aldıklarını dile getiren Leblebici, “TEB olarak finans sektöründe Melek Yatırım Platformu ve Girişim Bankacılığı ile ilklere imza attık. Şimdi de Kurum içi Girişimcilik programını başlatıyoruz. Kurumsal girişimciliği teşvik etme yönünde sürdürdüğümüz çalışmalarla da yeni ilklere imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

Akıl Fikir Yarışmasına başvurular 7 yılda 15 kat arttı

TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş ise, 7 yıl önce inovasyonu kurumun DNA’sına işlemek üzere başlatılan çalışmaların sonuçlarını gün geçtikçe artan bir şekilde aldıklarını ve açık inovasyonla bunu kurum dışına da taşıdıklarını özellikle üniversite öğrencilerinin ve yeni mezunların yarışmaya ilgilerinin artmasından büyük mutluluk duyduklarını söyledi.  Dr. Altıntaş, “Her yıl birbirinden parlak fikir ve projelerle karşımıza çıkan gençleri gördükçe ne kadar yerinde bir girişimde bulunduğumuzu bir kez daha anlıyoruz. Açık inovasyon yaklaşımıyla, TEB’i çalışanları ve müşterileri aracılığıyla inovasyon yapmaya olanak sağlayan bir kuruluş haline getirmeyi amaçladık. Bu yılki yarışmamıza yapılan başvuru sayısı bir önceki yıla göre %32, ilk yapıldığı yıla göre ise 15 kat artarak 13.500 olarak gerçekleşti” dedi.

Öğrenci – Yeni Mezun kategorisinin birincisi İzmir’den

Bu yılki yarışmanın jürisi çok değerli profesyonel yönetici ve girişimcilerden oluştu. TEB Holding Yönetim Kurulu Üyesi Varol Civil, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, TEB KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, TEB İnsan Kaynakları ve İnovasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dr. Nilsen Altıntaş, TEB Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Cer, Plastkart Genel Müdürü Ali Yıldız, Webrazzi CEO’su Arda Kutsal, Koç Holding Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, Simit Sarayı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Okutur, Aslanoba Capital’in kurucusu Hasan Aslanoba, Hepsiburada.com Genel Müdürü İlker Baydar, ÖzÜ Girişim Fabrikası Direktörü İhsan Elgin ve Visa Genel Müdürü Merve Tezel jüri üyeleri olarak yarışmaya sunulan projeleri titizlikle değerlendirdi.

Akıl Fikir Yarışması’nın www.icatcikar.com adresindeki internet sitesi 102 farklı ülkeden 171 bin ziyaretçiyi ağırladı. 13 bin 500 proje başvurusunun yapıldığı yarışmada projelerin yüzde 48’i öğrenci kategorisinden geldi. Bu yıl yeni açılan Teknolojik Girişimci kategorisine ise 1700’den fazla proje başvurdu.

Öğrenci-Yeni Mezun kategorisinde birinci olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kimya Bölümü öğrencisi İbrahim Tekseven 20.000 TL, ikinci Bahçeşehir Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Erdem Çiçekçi 10.000 TL ve üçüncü İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği öğrencisi Vefa Çınar 5.000 TL ödül kazandı. İlk üçe giren yarışmacılara Bahçeşehir Üniversitesi’nde MBA bursu ve tüm finalistlere iPad hediye edildi.

Müşteri kategorisinde birinci olan Nuray Yavuz 20.000 TL ve Fransa Açık Tenis Turnuvası (Rolland Garros) seyahati, ikinci Gökhan Rakıcı 10.000 TL, üçüncü Bozkurt Belibağlı ise 5.000 TL’lik ödüle hak kazandı. Bu kategoride yarışan finalistlerin tümüne iPad hediye edildi.

Çalışanlardan gelen 357 fikir hayata geçirildi

TEB çalışanları tarafından Kıvılcım portalına bugüne kadar toplam 60 bin fikir iletildi. Bu fikirlerin 50 bini iyileştirme, 10 bini ise inovasyon önerisi oldu. Şimdiye kadar toplam 357 proje TEB içinde hayata geçirildi. 510 TEB çalışanı ise Kıvılcım portalına ilettikleri önerileriyle ödül kazandı.

TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici

Akil Fikir Yarismasi Odül Töreni