Ana SayfaYaşamKişisel GelişimBugün çoğu kişinin yaptığı ama en az 10 yıl içinde pişman olacağı 6 davranış…

Bugün çoğu kişinin yaptığı ama en az 10 yıl içinde pişman olacağı 6 davranış…

Diyelim ki hayatınızın son günlerini yaşıyorsunuz ve film şeridi gibi geçiyor yaşamınız gözlerinizin önünden… Pişmanlıklarınız neler olurdu, bir düşünün. Çoğumuzun şu günlerde yaptığı ama en az 10 yıl içinde pişman olacağı şeyleri sıralıyoruz!

ROMANTİK İLİŞKİLERİ, GERÇEK AŞKI UNUTTUK

New York Presbyterian Hastanesi’nden psikiyatri profesörü Gail Saltz, çoğu kişinin ister aşk ister arkadaşlık ilişkisi olsun, ‘pişmanlık’ları olabileceğini söylüyor. Çoğu pişmanlıklar ise ‘yaşamadıklarımız’dan… Gündelik hayatın koşuşturmacasında, kariyer telaşında ertelediğimiz ya da vazgeçtiğimiz ilişkiler olabiliyor ama ileride belki çok parlak bir kariyeri olan ‘yalnız’lara dönüşüyoruz. Siz şimdiden bunu bir düşünün! Sevdiklerinizi ihmal etmeyin.

1

ARKADAŞLARINIZI, DOSTLARINIZI İHMAL ETMEYİN

Northwestern Üniversitesi’nden “If Only: How to Turn Regret Into Opportunity” adlı kitabın da yazarı olan pazarlama profesörü Neal Roese, iş yaşamının yoğunluğundan dolayı gerçek arkadaşlıkların da ihmal edildiğini söylüyor. Çok çalışıyoruz; daha iyi bir kariyer, gündelik hayatın koşuşturmacası, hayat mücadelesi derken dostlarımızı ihmal ediyoruz ve ileriki yaşlarda da görüyoruz ki çocukluğumuzdaki arkadaşlıklar gibi ‘derin’ arkadaşlıklar kurmak zorlaşıyor. Pişman olmamak için dostluklara daha çok özen göstermek, iş hayatında da yeni arkadaşlıklar kurmak gerekli… Bunu da not düşelim.

HAREKETTE BEREKET VARDIR

Özellikle bilgisayar karşısında saatler geçirdiğimiz bir işimiz var ise… Tüm gün oturuyoruz, yürümeyi, hatta yemek yemeği unutuyoruz! Alın size bir pişmanlık daha… Ağır sporlardan söz etmiyoruz ama hareket etmemiz şart! İleriki yaşlarda düzenli egzersiz yapmanın ne denli önemli olduğunu daha iyi anlayacağız.
Neurology’nin online ortamda, bu yılın Mart ayında yayınladığı bir çalışmaya göre düzenli egzersizin beynin yaşlanmasını en az 10 yıl yavaşlattığı da açıklandı. Sonuçta yıllar geçiyor ama bu süreci yavaşlatmak ve zihni de zinde tutabilmek elimizde…

DOKTOR KONTROLLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Yine işimizi gücümüzü bahane edip doktor kontrollerimizi ihmal ediyoruz. Oysa ki yaş ilerledikçe tansiyon ve kolesterol başta olmak üzere belli testleri düzenli olarak yaptırmak şart. Böylelikle ‘olası’ rahatsızlıklara karşı önceden önlem alabilmek mümkün.

ÖFKE KONTROLÜNÜ YA ÖĞRENECEĞİZ YA ÖĞRENECEĞİZ

Stresin ruhumuza ve bedenimize etkilerini artık hepimiz biliyoruz, öyle değil mi? Hatta stresle baş edememek, ileride daha ağır ruhsal rahatsızlıkların da kapısını aralıyor. “The Human Stress Response: The Biological Origins and Responses to Human Stress” adlı kitabın yazarı Mary Wingo, stresin daha ağır etkilerini görmeden stresle başetme yöntemlerini öğrenmemiz gerektiğini vurguluyor:
“Gerekirse bir terapistten yardım alın ama stresle başetmeyi mutlaka öğrenin. Stres, çok yemenize ya da sigara içmenize de yol açabilir, örneğin… Bunların yerine daha yararlı alışkanlıklar edinin; meditasyon ya da egzersiz yapmak gibi… Kendinize göre bir mücadele yöntemi bulun. İleriki yaşlarda pişman olmayacaksınız.”

KARAR VERİRKEN KORKULARINIZ DEVREYE GİRMESİN

Widener Üniversitesi’nden psikoloji profesörü Hal Shorey, kaygılarımız yüzünden yanlış kararlar verebildiğimizi söylüyor. Para kazanma kaygısı, başkalarından onay görmeyi istemek gibi birçok ‘kaygı’sı var, günümüz insanlarının… Özellikle daha çok para kazanması hırsı, etik olmayan pek çok işe de yönelmeye neden olabiliyor. Belki pek çok kişi şimdi hayatından memnun ama 10 yıl sonra ‘keşke yapmasaydım’ dememek için korkularınızın esiri olmayın.