Ana SayfaBizden HaberlerBugünler İçin Değil Yarınlar İçin Bireysel Emeklilik

Bugünler İçin Değil Yarınlar İçin Bireysel Emeklilik

“Geleceği satın alabilecek tek şey, bugündür.” der ünlü yazar Samuel Johnson. Bu söz  hayatımızın her alanında bize gelecekle ilgili planlarımızın bugünden yapılması öğüdünü verir. Son yıllarda gittikçe zorlaşan hayat şartları ile birlikte, tam da Samuel Johnson’ın söylediği gibi, artık çalışanlar bugünlerini değil yarınlarını da planlamakta ve gelecekte nasıl bir hayatın kendilerini beklediğini daha da fazla düşünmektedirler.

İşte, Bireysel Emeklilik Sistemi ile bireyler bugünden geleceklerini planlamaya başlamakta ve bu amaçla kazandıkları gelirin bir kısmını tasarruf etmeye teşvik edilmektedir. Buradaki temel amaç, bireylerin çalışma yaşamları boyunca yapacakları düzenli tasarrufların yatırıma yönlendirilmesini sağlayarak, oluşacak birikimlerle, tasarruf yaptıkları dönemde sahip oldukları refah seviyesinin emeklilik döneminde de devam etmesini sağlamaktır.
2010 yılı Mayıs ayı itibariyle Türkiye’de bireysel emeklilik sistemindeki katılımcı sayısı yaklaşık 2.1 milyona ve katılımcıların fon tutarı ise 9.9 milyon TL’ye ulaşmıştır. Yapılan öngörülere göre ülkemiz için büyük bir potansiyele sahip olan Bireysel Emeklilik Sistemi’nin, 2013 yılına kadar 3.5 milyon aktif katılımcıya ulaşması beklenmektedir.
Peki bu denli hızlı büyüyen sistemin, katılımcılara sağladığı en önemli avantajlar nelerdir;

1-    Vergi Avantajı: Ücretli çalışansanız, ödediğiniz katkı paylarını, ödediğiniz ayda elde ettiğiniz ücretin %10’unu ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık tutarını aşmamak kaydıyla gelir vergisi matrahından indirebilirsiniz. Vergi avantajından yararlanmak için sadece tarafına gönderilen ödeme belgelerini çalıştığınız şirketin ilgili departmanına iletmeniz yeterlidir.
2-     Ömür Boyu Emeklilik Geliri: Varolan yaşam standardınızı bireysel emeklilik sistemine katılarak, emeklilik döneminizde de yaşama fırsatına kavuşursunuz.
3-    Sosyal Güvenlik Sisteminin Tamamlayıcısı: Bireysel Emeklilik Sistemi, rahat bir emeklilik dönemi için bugünden birikim yapmanızı sağlayan, sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı ve devlet tarafından vergi avantajıyla desteklenen bir sistemdir. Çalışma yaşamınız süresince Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yapabilir, emekli olduğunuzda ise, emekli aylığınızın üzerine, kendi birikimlerinizi ekleyebilirsiniz.
Peki bu avantajlardan faydalanmak için nasıl emekli olunur? Aslında bu sorunun cevabı oldukça basit; katılımcı, bireysel emeklilik sistemine giriş tarihinden itibaren en az 10 yıl sistemde bulunmak ve on yıl süreyle katkı payı ödemek koşuluyla 56 yaşını tamamladıktan sonra emekliliğe hak kazanır.
Katılımcıların sisteme katıldıktan sonra da haklarını bilmeleri, sistemde kalmaları ve katkı paylarını uzun dönem ödemeleri için oldukça önemlidir. Katılımcıların bu haklarını kısaca özetlemek gerekirse;

* Yılda 4 kez emeklilik planınızı, 6 kez de katkı payınızı fonlar arasındaki dağılım oranları ve dağılım tutarlarını değiştirebilirsiniz.

* Emekliliğe hak kazanmadan önce dilediğiniz anda sistemden ayrılabilirsiniz. Sistemden erken ayrılma durumunda birikimlerinizden stopaj ve varsa giriş aidatı kesintileri yapılır.

* Birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz. Bunun için emeklilik sözleşmenizin yürürlük tarihinden itibaren en az 1 yıl geçmelidir.

* Dilediğiniz zaman emeklilik sözleşmenize katkıda bulunmaya ara verebilirsiniz.

* Emekliliğe hak kazandıktan sonra tercihinize göre birikimlerinizi ister toplu para, ister aylık maaş ya da bir kısmını toplu para, bir kısmını maaş olarak alabilirsiniz.

Tüm bu avantajlardan faydalanmak, en önemlisi de bugünden geleceğinizi planlamak adına, Bireysel Emeklilik Sistemi katılımcılara önemli fırsatlar sunmakta. TEB bünyesi içerisinde bu sisteme katılmak için sadece size en yakın TEB şubesine gitmeniz ve TEB-Anadolu Hayat Emeklilik ürünü olan “Yeni Hayat Emeklilik” planına dahil olmanız yeterli olacaktır.

Samuel Johnson’ın ifade ettiği gibi, “Geleceği satın alabilecek tek şey, bugündür.”

Ahmet Nihat Gürsoy
Bireysel ve Özel Bankacılık Grupları Sigorta Yönetmeni