Ana Sayfa5 Soru 5 CevapBurger Günü’nde Son Zamanların En Lezzetli Trendini Uzmanına Sorduk

Burger Günü’nde Son Zamanların En Lezzetli Trendini Uzmanına Sorduk

Kökeni Orta Asya’da Tatar Türklerine dayandırılan, adını Almanya’nın önemli bir şehrinden alan fakat “Yeni Dünya” Amerika ile popülerliği hızla yükselen bir lezzet: Burger!

İki ekmeğin arasındaki özel etin onlarca lezzetli malzemeyle buluşması, namıdiğer “tatdedektifi” Sinan Hamamsarıları da cezbetmiş, düşmüş en lezzetli burgerin peşine. Onlarca ülke ve yüzlerce burger…

Gelin, Burger Günü’nde “Burger Haritası”nın yaratıcısı Sinan Hamamsarılar’dan en lezzetli burger noktalarını ve enfes burgerlerin sırlarını birlikte öğrenelim.

Soru: 2014 yılında başladığınız serüveninize Instagram hesabı ardından da Youtube hesabı ve web sitesiyle devam ediyorsunuz. Onlarca ülke ve yüzlerce deneme. Peki bu yolculuğa çıkma fikri nasıl ortaya çıktı?

Cevap: Yaklaşık 8 yıl kadar sigorta brokerliği yaptım. Yöneticiliğini yaptığım projeler sebebiyle Türkiye’nin en büyük otomotiv firmaları müşterimizdi. Projelerin planlama ve satış faaliyetleri kadar hayata geçirdikten sonra tutundurması ve otomotiv bayilerinin ziyaret edilmesiyle, sorunların çözülmesi, işimizin önemli parçalarındandı. Hal böyle olunca işim sayesinde Türkiye’nin 76 ilini ziyaret etmiş oldum.

Anadolu’da bilindik bir otomotiv şirketinin bayisi olmak, o şehrin önde gelenlerinden biri olmanıza kapı açıyor. Düşünün ki İstanbul’dan gelen bir adam sizin halinizi hatrınızı soruyor, sorunlarınızla ilgilenip çözüme kavuşturuyor. Bu da ben oluyorum :). Bu adama iyi bakmak o bayinin sahibinin, yetkililerinin en öncelikli işi haline geliyor. Uzun lafın kısası; Instagram, amiyane tabirle daha dutlukken, Anadolu’nun dört bir köşesinde, müşterilerimizin bayilerinin olduğu illerin en iyi restoranlarında, en güzel şekilde ağırlanmaya şansım oldu. Balık için İzmir’e, oğlak için Antalya’ya, pide için Aydın’a, baklava için Gaziantep’e, kebap için Adana’ya gitmek işimin yan faydaları haline geldi. En iyilerini yerinde yedikten sonra İstanbul’da bunların hiçbirini yiyemez oldum. İstanbul’a döndüğümde canım, artık daha çok İstanbul’da iyisini bulabileceğim şeyler ister oldu. Burger de bu yemeklerin başında geliyordu. Dolayısıyla haftasonları İstanbul’da burger denemelerim başladı. Ardından her Pazar akşamı #TatDedektifiBurgerleri etiketiyle paylaşımlarım geldi. Paylaşımlar 250’yi geçince işin yeterli olgunluğa eriştiğini düşündüm ve Burger Haritası’nın temelleri attım.

Soru: Şüphesiz çok fazla deneyiminiz ve denemeniz oldu. Unutamadığınız tadı damağınızda kalan, olsa da yesek dediğiniz burger’i nerede yemiştiniz?

Cevap: Dünyadan üç burger sayacak olursam ilki Paris’te, şehrin en keyifli gezi noktalarından biri olan Marais’te yediğim Paris New York Burger’in (PNY Burger) gerçek çedar peynirli, karamelize ve konfi soğanlı, briyoş ekmeğe servis ettikleri burgerini ilk sıraya koyardım. İlk yediğim günü bugün gibi hatırlıyorum. Paris’e 36 saatliğine burger denemeye gitmiştim. Ekmek konusunda çok iyi olan, peynirde dünyanın parmakla gösterdiği, sığır ırklarında da çok iddialı olan bir ülkede burgerin de çok başarılı olacağını düşünüp gitmiştim. Bu fikrim beni yanıltmadı. PNY’nin ortağı olmak isterdim!

İkinci burger Stokholm’den. Eşim Nilay Örnek’in Digiturk’ün Bein Gurme kanalında yayınlanan yemek programı “Şehirli Sofralar” çekimleri için kuzey kutup dairesindeki buz otele gitmiştik. Ben de sigorta brokerliğine devam ederken bir taraftan programın yapımcılığını yürütüyordum. Çekimler 6 gün sürmüştü ve dönüşte Stokholm’e uğrayıp, güzel bir burger denemek istemiştim. Listelerde adı üst sıralarda geçen Flippin’ Burger’ı seçtik. Bir fırına özel yaptırdıkları sütlü ekmekleri, özel yetiştirilen sığırlardan elde ettikleri çift köfteleri, kaliteli burger peynirleri ve çiğ soğanı ile yediğim burger resmen günümü aydınlatmıştı. Buz gibi 6 günün sonunda resmen bir ısırıkla içim ısınmıştı! O burger için “beni kuzey ışıkları kadar etkiledi.” desem abartmış olmam.

Son burger de Dubai’den. Google Türkiye’nin davetlisi olarak Ortadoğu ve Afrika ülkelerinden bir grup sosyal medya yıldızının katıldığı bir etkinlikte Türkiye’yi temsil etmiştim. Boş günlerimizden birinde yine listelere bakıp Slider Station adında bir yeri gözüme kestirdim. Gravity burger adındaki burgerlerinin kırmızı ekmeği, boğaya sallanan kırmızı pelerin gibi aklımı başımdan almıştı. Kısıtlı süreli mönülerine alıp sonra geri çekiyorlar. Gidip deneyebilirseniz şanslılardansınız demektir.

Soru: Burger tüm dünyada hızla gelişen bir trend olarak karşımıza çıkıyor ve “En iyi burger” için çok farklı tanımlar mevcut. Peki sizin “En iyi burger” tanımınız nedir?

Cevap: Popüler kültürün dibine vura vura bir cevap vereyim; herkesin burgerine kimse karışamaz 🙂 Siz, pub tarzı, kalın köfteli burger seviyor olabilirsiniz. Ya da ince köfteli, diner tarzı burger seviyor olabilirsiniz. Pub tarzı burger seven birine, diner tarzı burger servis ederseniz daha ilk raunt içinde yere yığılırsınız. Başka bir örnek vermem gerekirse, ekmeğinde tereyağı sevenlerle, ekmeğinde süt sevenler için de aynı şey geçerli. Hatta en büyük iki ayrım burgerde sos konusuyla burgerde domates ve yeşillik konusudur. Siz tarzınızı belirleyin yeter. Sonra deneye deneye iyisini bulmak kolay. 1500’ün üzerinde burger denemiş biri olarak ben bile tek bir tarzda değil, ayrı pek çok tarzda burger için “yüzümü güldürdü” diyebiliyorum. Ama illa öneri istiyorsanız Instagram hesabımdaki #BurgerHaritasiEnIyiler etiketine bir göz atabilirsiniz.

Soru: Tabii bir burger’i iyi yapan şeylerden birisi de şüphesiz ekmeği. Peki size göre gerçekten iyi bir hamburger ekmeği nasıl olmalıdır?

Cevap: Tercihim tereyağlı, yumurtalı ekmekler. Briyoş ekmekler de diyebiliriz bunlara. Yumurtanın verdiği tat ve renk, tereyağının verdiği kabarık doku ve aroma, kızardığında çıkardığı o eşsiz koku bence çok iştah açıcı. Eğer ki patates eklenmiş türünü bulabilirseniz ne ala! Tarifi YouTube kanalımda mevcut. Bazı durumlarda zeytinyağı ile yapılmış, sütlü ekmekler de güzel sonuç veriyor ama asla marketten alınan hazır ekmekleri tercih etmiyorum. İçinde emülatör ya da enzim olan burger ekmeklerinden uzak duruyorum. Katkısız unla da gayet güzel ekmek yapılabiliyor.

Soru: Instagram başta olmak üzere sosyal medya, restoran ve gıda işletmeleri için içerisinde süper fırsatları barındıran bir platform olarak göze çarpıyor son yıllarda. Bu mecraların kullanımı ile ilgili işletme sahiplerine önerileriniz nelerdir?

Cevap: Trendleri takip etsinler ama trendlerin peşinden koşmasınlar. Ayrıca servis etmedikleri ürünleri, sadece gösteri amaçlı paylaşmak bence pek de etik olan bir davranış değil. Yerel değerlere sahip çıkmaları ve yerel ürünlerle mutfaklarının barışık olması en büyük dileklerimden. Bunları sosyal medyadan paylaşıp daha kemik, uzun soluklu müşteriler kazanabilirler. Son olarak, ahlaki değerlerin dışına çıkmadan sosyal medyanın tüm nimetlerinden faydalansınlar. Ancak hatırlatmam lazım ki bu öyle bir şey ki insanın kanına işliyor ve çoğu işletme bu tatlı zehrin kurbanı oluyor. Bir Instagram paylaşımı 24 saatte 70 milletten insana kolayca ulaşabiliyor. Bu sebepten kimse, sonrasında utanacağı şeylere imza atmasın.